Turystyka
 
osobliwości przyrody •
 zabytki architektury •
 wędrówki piesze •
 na dwóch kółkach – wszystko o rowerach •
 mineralogiczna stolica Polski •
 rozrywka, rekreacja, sport •
 noclegi •
 gastronomia •


Zima
 
narty, snowboard •
 komunikat narciarski •

Tu i Teraz
 położenie i dojazd •
 połączenia autobusowe i kolejowe •
 pogoda na dziś •
 praktyczne informacje •

 miasta partnerskie, patron medialny •
 stolica radiowej trójki •

Imprezy
 kalendarium imprez •

Kultura
 kolonie artystów •
 muzea, galerie •

Dawne Dzieje
 historia miasta •
 Szklarska Poręba na starych widokówkach •
 Królestwo Ducha Gór •
 Walończycy i wędrujące huty szkła •

Z ostatniej chwili
 wydarzenia  •
 linki
 •
 galerie fotografii
  •
ciekawostki  •

 
 

Wydarzenia 

14 - października - 2008
MAMY NOWE LOGO
Szklarska Poręba ma nowe logo. Prezentowaliśmy już Państwu co prawda wybrany znak, ale poprzednia wersja wymagała kilku poprawek. Firma Orfin z Wrocławia, która wygrała konkurs naniosła zmiany na wybrany znak i teraz z dumą możemy zaprezentować Państwu ostateczną wersję logotypu.

07 - października - 2008
PUCHAR SZKLARSKIEJ PORĘBY W BIATHLONIE LETNIM (wyniki)
Dnia 10.10.2008r. o godzinie 10:30, w Zespole Szkół Ogólnokształcących i
 Mistrzostwa Sportowego odbędą się zawody o Puchar Szklarskiej Poręby w
 biathlonie letnim. W zawodach biorą udział reprezentacje szkół podstawowych
oraz gimnazjalnych, rocznik 93’ i młodsi.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Szczegółowe informacje pod nr tel.  075  717 22 06

06 – października - 2008
SZKLARSKA PORĘBA GÓRĄ
(galeria)
 
W dniu 02. 10.2008 r. w Szklarskiej Porębie Dolnej na nowym boisku piłkarskim przy ul. Waryńskiego odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy drużyną Samorządową Szklarskiej Poręby,  a drużyną z Lanova. Nasza drużyna wygrała 4 : 2 prezentując wspaniałą grę.
 
Po meczu w Chacie Izerskiej odbyło się spotkanie , którego głównym celem było nawiązanie współpracy z zaprzyjaźnionym miastem Lanov w dziedzinie sportu , rekreacji oraz organizacji imprez.
Przeprowadzono szereg ciekawych rozmów oraz propozycji w zakresie organizacji wspólnych imprez zarówno latem jak i zimą.

04 - października - 2008
SUKCES SZKLARSKIEJ PORĘBY – NAGRODY LICZYRZEPY 2008
(galeria)
Wczoraj w restauracji Barok w Piechowicach odbyła się impreza podsumowująca osiągnięcia karkonoskiej branży turystycznej .W tym roku Szklarskiej Porębie przypadły aż 4 nagrody Liczyrzepy 2008, przyznane w siedmiu kategoriach. 

Stowarzyszenie Biegu Piastów statuetkę otrzymało za najskuteczniejszą promocję zagraniczną. Chodzi o przystąpienie Biegu Piastów do Worldloppet.

AuRun okazał się najlepszym produktem turystycznym . Doskonale promował miasto i atrakcje turystyczne. W zabawie wzięły udział setki turystów przebywających latem w Szklarskiej Porębie, którzy zwiedzali najpiękniejsze i najciekawsze zakątki miasta.

Statuetkę Liczyrzepy otrzymał też Henryk Łubkowski twórca i gospodarz Leśnej Huty, w kategorii najefektowniejszej promocji. Ciężka praca i podtrzymywanie szklarskich tradycji dały efekty. Leśna Huta stała się miejscem wizyt setek turystów. 

Nagrodę w kategorii najlepszy obiekt hotelarski otrzymał w tym roku Szrenicowy Dwór. Malowniczo położony,  oferujący pobyty na bardzo wysokim poziomie. 

  Za wybitne zasługi w dziedzinie turystyki Ministerstwo Sportu i Turystyki odznaczyło Janinę i Jerzego Sieleckich, Piotra Kaczmarskiego oraz Zygmunta Trylańskiego

Certyfikaty „bezpieczny obiekt” dostał Hotel Bornit, Hotel Las , Szrenicowy Dwór oraz pensjonat CRR Krus.

To kolejny sukces Szklarskiej Poręby, która jest laureatem nagród Liczyrzepy od 2000 roku.

02 - październik - 2008
NAGRODY LICZYRZEPY 2008
W tym roku Szklarskiej Porębie przypadają aż 4 nagrody przyznawane w siedmiu kategoriach i można śmiało mówić o sukcesie całego miasta. 

Stowarzyszenie Biegu Piastów statuetkę otrzymało za najskuteczniejszą promocję zagraniczną. Chodzi o przystąpienie Biegu Piastów do Worldloppet. Tej jesieni członkowie  międzynarodowej federacji zrzeszającej 15 największy na świecie biegów długodystansowych, otrzymali informacje o imprezie rozgrywanej w Szklarskiej Porębie. – Ta informacja dotarła do około miliona biegaczy na całym świecie – z dumą podkreśla Julian Gozdowski prezes Biegu Piastów. 

AuRun okazał się w tym roku hitem. Doskonale promował miasto, atrakcje turystyczne oraz sam w sobie był produktem. Pomysł Bractwa Walońskiego był po prostu strzałem w dziesiątkę. W zabawie wzięły udział setki turystów przebywających latem w Szklarskiej Porębie, którzy zwiedzali najpiękniejsze i najciekawsze zakątki miasta. Sam pieniądz (AuRun) też okazał się świetną pamiątką. 

Statuetkę Liczyrzepy otrzyma też Henryk Łubkowski twórca i gospodarz Leśnej Huty. Ciężka praca i podtrzymywanie szklarskich tradycji dały efekty. Leśna Huta stała się miejscem wizyt setek turystów. 

Nagrodę w kategorii najlepszy obiekt hotelarski otrzyma w tym roku Szrenicowy Dwór. Obiekt po zmianie właściciela zaczął coraz lepiej funkcjonować, oferując dzisiaj pobyty na bardzo wysokim poziomie. 

29 - września - 2008
EKOGLASS FESTIWAL (galeria)
W dniach 22-28 września 2008 w Szklarskiej Porębie miał miejsce Dolnośląski Festiwal Szklarski EKOGLASS. Głównym tematem festiwalu było wykorzystanie surowców wtórnych (w tym przypadku stłuczki szklanej) we współczesnej sztuce. Festiwal miał także za zadanie promować i upowszechniać w społeczeństwie wrażliwość, wiedzę i nawyki z zakresu segregacji odpadów. 
Artyści wykonywali swoje prace tradycyjną metodą formowania szkła na gorąco w hucie szkła (Leśna Huta), która już od kilku lat jest jedną z atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Artyści współpracowali tam z mistrzem Henrykiem Łubkowskim i jego zespołem hutników. Leśna Huta w 100% wykorzystuje stłuczkę szklaną do produkcji gorącej masy szklanej. Równolegle był prowadzony program informujący i upowszechniający idee segregacji odpadów i zachowania czystości. W ciągu 7-dniowego trwania festiwalu odbyły się m.in.: - codzienne udostępnione publiczności pokazy pracy hutników i artystów w kontekście ekologicznym 
- warsztaty artystyczne, których celem było stworzenie dzieł ze szkła odzyskanego ekologicznie - wykład upowszechniający wiedzę o odzysku szkła do produkcji przemysłowej i artystycznej  - wykład upowszechniający wiedzę o segregacji odpadów
- spotkania z twórcami szkła artystycznego w kontekście ekologicznym. 
Festiwal zostanie uwieńczony wystawą dokonań artystycznych w Oddziale Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie (przewidywany termin – styczeń 2009) oraz wydawnictwem upowszechniającym cele projektu. Wystawa zostanie pokazana także m.in. w stolicy Dolnego Śląska we Wrocławiu (Muzeum ASP). Będzie to kolejny etap propagowania postaw ekologicznych poprzez sztukę. Na wystawie będą prezentowane dzieła sztuki wykonane przez artystów podczas festiwalu, oraz dokumentacja (filmy, zdjęcia). W celu promocji wystaw i misji Festiwalu zostanie wydany album ukazujący pracę artystów i hutników oraz dzieła wytworzone w hucie w Szklarskiej Porębie. W wydawnictwie będą zamieszczone także teksty prezentujące idee ekologicznej produkcji szkła przemysłowego i artystycznego, oraz wiedzy o segregacji odpadów i zachowania
czystości w otoczeniu.
Kuratorem festiwalu był dr Mariusz Łabiński Kierownik Katedry Szkła Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczestnikami festiwalu było 5 artystów szkła tworzących i mieszkających na Dolnym Śląsku:
prof. Zbigniew Horbowy, prof. Małgorzata Dajewska, dr Mariusz Łabiński, Marzena Krzemińska, Igor Wójcik
Autorami projektu są Igor Wójcik z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i dr Mariusz Łabiński z Akademii. 
Partnerami współorganizującymi i współfinansującymi Festiwal są:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Gmina Szklarska Poręba
Partnerami wspomagającymi festiwal są m.in.:
Oddział Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie
Muzeum Akademii Sztuk Pięknej we Wrocławiu

25 - września - 2008
NAJZIMNIEJSZA GÓRA ŚWIATA, Mac Kinley - ALASKA 2008
26 września w piątek zapraszamy na podwójną imprezę w klubie Jazgot                            ( ul. Objazdowa 1): wspomnienia jednego z ratowników GOPR ze Szklarskiej Poręby, uczestnika wielu wypraw - Jarka Tereszkiewicza z tegorocznej wyprawy na              Mac Kinley'a (6194 m. n. p. m.) połączone z pokazem przeźroczy, a o 20:00 koncert bluesowy wrocławskiej formacji Madziara Band. 
Serdecznie zapraszamy!!!

22 - września - 2008 
FINAŁ KARKONOSZE TOUR 2008 (galeria)
Poroś, Ignaczak, Antczak – to zwycięzcy Karkonosze Tour MTB 2008. W Szklarskiej Porębie zakończone zostały 5 miesięczne zmagania zapoczątkowane 1 maja w Karpaczu. 
W deszczu, czasami w słońcu i przy temperaturze 5 stopni Celsjusza walczyli zawodnicy na trasie Maratonu Jesiennego, podczas którego można było zdobyć punkty w klasyfikacji Karkonosze Tour MTB. Ze względu na warunki pogodowe trasa została skrócona i ostatecznie jedna pętla miała 19 km. Zawodnicy mimo fatalnej pogody wyruszyli na trasę i nie zastrajkowali przed metą. Wielkie brawa dla tych, którzy walczyli, a później przy dźwiękach duetu Chata Morgana czekali na podsumowanie wyników wyścigu oraz Karkonosze Tour MTB.
Mimo złych warunków atmosferycznych bardzo wielu zawodników zdecydowało się na przejechanie dystansu giga. Nic dziwnego, bo to najlepiej punktowany dystans, a przecież podczas Maratonu Jesiennego rozgrywanego na trasach Gór Izerskich można było zdobyć ostatnie punkty w klasyfikacji. I trochę się pozmieniało, zwłaszcza w kategoriach wiekowych. 
I miejsce w Karkonosze Tour MTB wyjeździł w 2008 roku Dariusz Poroś, który zdecydowane prowadzenie objął już pod koniec sierpnia. Zdobył 3818 punktów mocno wyprzedzając Rafała Ignaczaka, który zajmując II miejsce zdobył 3390 punktów, a Roman Antczak z dorobkiem 3334 zajął III miejsce. Premiowane były też miejsca IV-X w klasyfikacji Open. 
Kolejność w kategorii Elita była identyczna jak w pierwszej trójce Open. Najlepszymi Juniorami zostali Daniel Oliwa, Patryk Kaczmarczyk i Adrian Tyszecki.. W kategorii masters I najlepszy jest Krzysztof Grzegorzewski Mariusz Grzywniak i Krzysztof Tyszecki. Masters II w kolejności: Mirosław Sokołowski Bogdan Damszel, Ireneusz Taraszkiewicz. Najlepszymi Paniami zostały Maria Tyszecka, Dorota Czarnecka, Marzanna Durlik. 
Pomysł był prosty – stworzyć wspólną punktację dla wyścigów prowadzonych przez różnych organizatorów w regionie Karkonoszy. Klasyfikacja była organizowana po raz pierwszy i miejmy nadzieję, że nie ostatni. Dużo tu zależy od samorządów. Jerzy Pokój Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podczas uroczystości dekoracji zapowiedział dalszy udział władz województwa w kontynuacji prowadzenia klasyfikacji. Pomoc zapowiedziała też Elżbieta Zakrzewska Przewodnicząca Komisji Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W tym miejscu trzeba podkreślić, że oprócz Urzędu Marszałkowskiego sponsorami Klasyfikacji Karkonosze Tour MTB był też samorząd Jeleniej Góry, Świeradowa-Zdrój i przede wszystkim Szklarskiej Poręby. Finansowo wspomogły spółki Jelenia Plast i Jeleniogórskie Elektrownie Wodne. Bez ich pieniędzy nie byłoby nagród. 
Klasyfikacja Karkonosze Tour objęła 13 wyścigów organizowanych przez różne podmioty i firmy w regionie Karkonoszy. Do punktacji wliczane były 3 najlepsze starty w maratonach i 2 najlepsze w wyścigach XC. Z pierwszych uwag, jakie z przyjemnością wysłuchaliśmy od uczestników klasyfikacji, wynika, że warto zwiększyć liczbę zaliczanych do punktacji zawodów. Czekamy na kolejne opinie. Już rozpoczynamy pracę nad regulaminem Karkonosze Tour MTB 2009. 
Wszystkim zawodnikom biorącym udział w tegorocznych zmaganiach dziękujemy za udział. Bez was nie byłoby całego przedsięwzięcia. Dziękujemy też za wyrozumiałość podczas potknięć. Wielokrotnie od was słyszeliśmy słowa otuchy. Dziękujemy! 

22 - września - 2008
ZŁOTY AURUN WYLOSOWANY (galeria)
21 września 2008 w Leśnej Hucie przy ul. Kołłątaja 2 odbyło się losowanie szczerozłotej monety Złoty Aurun. Przez całe wakacje każdy turysta mógł wziąć udział w specjalnie przygotowanej zabawie, która polegała na odwiedzeniu 15 z 18 wyznaczonych miejscach w Karkonoszach i Górach Izerskich. Aurun jest wykonany z prawdziwego złota z prawdziwym rubinem a wylosowana moneta jest jedną z 12, które zostały wybite. Losowanie Auruna było też świetną okazją do nadania imion olbrzymim rzeźbom, które znajdują sie przy Leśnej Hucie. Diablica, czyli żona Karkonosza otrzymała imię Rogata Zuza a rzeźba rusałki stojącej przy Leśnej Hucie otrzymała imię Potokowa Panienka. To nie wszystkie atrakcje, które miały miejsce przy okazji losowania Złotego Auruna. Przewodniczący Rady Miasta Szklarska Poręba Grzegorz Sokoliński uroczyście odsłonił wykonany przez lokalnych artystów herb Szklarskiej Poręby. Herb zawiera w sobie prawdziwy pień, prawdziwy szklarski puchar i prawdziwe pióro. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Leśnej Hutu zwłaszcza w dniach 22-28 września podczas Dolnośląskiego Festiwalu Szkła EKOGLASS (w tych dniach wstęp do huty będzie bezpłatny).

22 - września - 2008
DOLNOŚLĄSKIE WARSZTATY SZKLARSKIE EKOGLASS
Już od dzisiaj zaczynają się warsztaty szklarskie Ekoglass. Czy można promować ekologię za pomocą sztuki? Oczywiście, że tak!!! Potrzebne są do tego wieloletnie tradycje szklarskie, które są nadal obecne w Szklarskiej Porębie. Potrzebni też będą artyści, którzy doskonale czują się tworząc niezwykłe szklane rzeźby. No i odpowiedni materiał czyli w tym przypadku szkło odpadowe.
Na taki artystyczno-ekologiczny plener zapraszamy do Szklarskiej Poręby w dniach 22-28 września 2008r. W tym czasie artyści z Polski, Czech i Słowacji będą „na żywo” tworzyć obiekty ze szkła artystycznego i użytkowego, których bazą jest szkło odpadowe (butelki, stłuczka szklana itp.).
Artyści będą wykonywali swoje prace tradycyjną metodą formowania szkła na gorąco w Leśnej Hucie przy ul. Kołłątaja 2 pod czujnym okiem mistrza Henryka Łubkowskiego. Leśna Huta w 100 % wykorzystuje stłuczkę szklaną do produkcji masy szklanej. 
Zapowiada się naprawdę widowiskowe wydarzenie tym bardziej, że chcemy zachęcić do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu turystów a także mieszkańców Szklarskiej Poręby.
Na tym nie koniec. Wyniki wytężonej pracy artystów będzie można zobaczyć na pofestiwalowej wystawie, która zostanie zorganizowana w Muzeum Karkonoskim w Szklarskiej Porębie (przewidywany termin: luty 2009). Na wystawie będą prezentowane dzieła sztuki wykonane przez artystów podczas festiwalu. Wystawie będzie towarzyszył katalog. Cała ekspozycja zostanie również zaprezentowana w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 
Bardzo dużą pomoc przy organizacji festiwalu okazali mistrz Henryk Łubkowski, Pensjonat „Raad na Uroczysku” oraz Muzeum Karkonoskie.
To nie pierwszy plener artystyczny zorganizowany w Szklarskiej Porębie. Klimat tego miasta bardzo sprzyja pracy twórczej. Gościliśmy już malarzy z ASP we Wrocławiu, którzy malowali tutaj wspaniałe obrazy, pracowali u nas ceramicy, którzy wypalali swoje dzieła w ceramicznych piecach. Teraz czas na festiwal szklarski. Szklarska Poręba zawsze kojarzona była z artystami i tak już pozostanie.
Miejsce: Szklarska Poręba – Leśna Huta. Termin: 22 – 28 września 2008 r.
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie.

22 - września - 2008 
PRZEJŚCIE DOOKOŁA KOTLINY
19 września 2008 o godzinie 20:00 przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę w Szklarskiej Porębie stawiło ponad 100 śmiałków, którzy zdecydowali się na przejście dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. Do pokonania było 145 kilometrów w czasie 48 godzin. Rekordziści dotarli na metę przed czasem. Meta miała miejsce przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę w Szklarskiej Porębie i w tym miejscu najszybciej zameldowali się Radosław Rój z Wrocławia i Artur Wójcik ze Szklarskiej Poręby, którzy pokonali dystans w 27 godzin i 40 minut. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. 

19 - września - 2008
WERNISAŻ WYSTAWY "NOWY MŁYN 2008"
Już dzisiaj o godzinie 17:00 w Muzeum Karkonoskim, przy ul.11 Listopada 23,
odbędzie się prezentacja najnowszych prac członków stowarzyszenia
Nowy Młyn, Kolonia Artystyczna. Serdecznie zapraszamy !

17 - września - 2008
WALOŃSKIE ZAKOŃCZENIE LATA
21 września o godzinie 17:00 w Leśnej Hucie (ul. Kołataja 2) odbędzie się zakończenie akcji "Wyprawa po złotego AuRuna" - losowanie szczerozłotej monety.
Zapraszamy na ognisko z kiełbaskami, konkursy.
Pożegnanie lata - zaklinanie jesieni przy Bębnach Walońskich.
(w razie deszczu impreza odbędzie się w Starej Chacie Walońskiej)

16 - września - 2008 
Logo Szklarskiej Poręby 
Szklarska Poręba ma już swoje logo. Od 6 września mieliście się Państwo okazję zapoznać z wybranymi w wyniku wstępnej selekcji pracami konkursowymi, zgłoszonymi przez wybrane firmy jako propozycje na logo Szklarskiej Poręby. Równocześnie poprosiliśmy o opinię turystów i przedstawicieli branży turystycznej Miasta. Zgodnie z zebranymi opiniami oraz wynikami badania czytelności i zapamiętywalności, najlepszą pracą okazała się propozycja zgłoszona przez firmę Orfin z Wrocławia. Ten to oficjalny znak promocyjny Szklarskiej Poręby. Jednocześnie informujemy, że z przeprowadzonych badań wynikają wnioski związane z koniecznością modyfikacji znaku do jego ostatecznej wersji, która stanie się dopiero wtedy Znakiem Marki Szklarskiej Poręby. (logo)

14 - września - 2008 
DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL SZKŁA EKOGLASS 
Czy można promować ekologię za pomocą sztuki? Oczywiście, że tak!!! Potrzebne są do tego wieloletnie tradycje szklarskie, które są nadal obecne w Szklarskiej Porębie. Potrzebni też będą artyści, którzy doskonale czują się tworząc niezwykłe szklane rzeźby. No i odpowiedni materiał czyli w tym przypadku szkło odpadowe.
Na taki artystyczno-ekologiczny plener zapraszamy do Szklarskiej Poręby w dniach 22-28 września 2008r. W tym czasie artyści z Polski, Czech i Słowacji będą „na żywo” tworzyć obiekty ze szkła artystycznego i użytkowego, których bazą jest szkło odpadowe (butelki, stłuczka szklana itp.).
Artyści będą wykonywali swoje prace tradycyjną metodą formowania szkła na gorąco w Leśnej Hucie przy ul. Kołłątaja 2 pod czujnym okiem mistrza Henryka Łubkowskiego. Leśna Huta w 100 % wykorzystuje stłuczkę szklaną do produkcji masy szklanej. 
Zapowiada się naprawdę widowiskowe wydarzenie tym bardziej, że chcemy zachęcić do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu turystów a także mieszkańców Szklarskiej Poręby.
Na tym nie koniec. Wyniki wytężonej pracy artystów będzie można zobaczyć na pofestiwalowej wystawie, która zostanie zorganizowana w Muzeum Karkonoskim w Szklarskiej Porębie (przewidywany termin: luty 2009). Na wystawie będą prezentowane dzieła sztuki wykonane przez artystów podczas festiwalu. Wystawie będzie towarzyszył katalog. Cała ekspozycja zostanie również zaprezentowana w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 
Bardzo dużą pomoc przy organizacji festiwalu okazali mistrz Henryk Łubkowski, Pensjonat „Raad na Uroczysku” oraz Muzeum Karkonoskie.
To nie pierwszy plener artystyczny zorganizowany w Szklarskiej Porębie. Klimat tego miasta bardzo sprzyja pracy twórczej. Gościliśmy już malarzy z ASP we Wrocławiu, którzy malowali tutaj wspaniałe obrazy, pracowali u nas ceramicy, którzy wypalali swoje dzieła w ceramicznych piecach. Teraz czas na festiwal szklarski. Szklarska Poręba zawsze kojarzona była z artystami i tak już pozostanie.
Miejsce: Szklarska Poręba – Leśna Huta. Termin: 22 – 28 września 2008 r.
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie.

13 - września - 2008
JESIENNY RAJD ROWEROWY
Jak zwykle we wrześniu w Jakuszycach spotkają się rowerzyści. Zapraszamy na III Rodzinny Jesienny Rajd Rowerowy. W niedzielę 21 września spotykamy się na Polanie Jakuszyckiej, aby najpierw pojechać na krótką wycieczkę rowerową, a później zasiąść przy ognisku z kiełbaskami i powspominać rowerowy sezon.

W tym roku uczestnicy rajdu będą kibicować i obserwować zmagania kolarzy górskich walczących o trofea Karkonosze Tour MTB. 21 września na Polanie Jakuszyckiej rozegrany zostanie Maraton Jesienny, który jest ostatnim wyścigiem klasyfikacji jaka rozpoczęła się 1 maja. Rajd rowerowy na trasę wyruszy tuż po godzinie 11, zaraz po starcie maratonu, by po dwóch godzinach znów spotkać się na Polanie Jakuszyckiej przy ognisku i na koncercie.


11 - września - 2008
KSIĘGA DUCHA GÓR Carla Hauptmanna
12 września o godz.17:00 w Domu C. i G. Hauptmannów, odbędzie się spotkanie z autorami tłumaczenia Emilem Mendykiem oraz Przemysławem Wiaterem.
Promocyjna sprzedaż książki.
Serdecznie zapraszamy!

11 - września - 2008
PRZEGLĄD FILMÓW GÓRSKICH im. Andrzeja Zawady
12 września o godz. 18:00 w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN
odbędzie się przegląd filmów górskich, m.in. "Zapach Szczytu", "W podróży z czerwonym  Bogiem Macchendranath".
Wstęp wolny.  Serdecznie zapraszamy! 


09 - września - 2008
60 JUBILEUSZOWY RAJD SUDECKI (galeria)
W niedzielę zakończyły się 2 eliminacje pucharu PZM oraz 7i 8 eliminacja Mistrzostw Polski w trialu. Zawody odbyły się w ramach 60 MIędzynarodowego Rajdu Sudeckiego. Rajdowcy gościli u nas już po raz 39. Na trasie rajdu można było zobaczyć zmagania najlepszych zawodników z karaju i z zagranicy w przejazdach punktowanych przez sędziów. Dodatkową atrakcją była tzw. jazda figurowa, która przyciągnęła rzesze turystów na stadion miejski w Szklarskiej Porębie. W zawodach startowało 55 zawodników z pośród których na najwyższym stopniu podium stanął Przemysław Kaczmarek. Sport przyciąga też płeć piękną , w zawodach rywalizowały również 4 panie, oraz najmłodsi zawodnicy tego rajdu 11- letni Karol Płonka oraz 13-letni Oskar Kaczmarczyk. 
Zawodników, mieszkańców i turystów zapraszamy a rok. 

09 - września - 2008
WIZYTA ROSYJSKIEJ TELEWIZJI (galeria)
Nie od dziś wiadomo, że Szklarska Poręba jest znana turystom nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Efektem tego była wizyta 5-6 września dziennikarzy z Petersburga.
Ekipa 6 "żurnalistów" przy zaangażowaniu Referatu Promocji Miasta, Sportu i Turystyki oraz przy pomocy mieszkańców Szklarskiej Poręby zwiedzała nasze miasto i okolice. Miejmy nadzieję, że niezapomniane wspomnienia z miasta pod Szrenicą spowodują ,że turyści z Rosji zaczną częściej do nas przyjeżdżać.

09 - września - 2008
TURNIEJ TENISOWY
Informujemy, że dnia 6 września odbył się turniej tenisowy o Mistrzostwo Szklarskiej Poręby, w kategorii kobiet i mężczyzn. Mistrzostwa rozegrano na kortach ,,Pod Klonem" i "Biała Dolina". Finał w kategorii kobiet rozegrano na korcie tenisowym "Biała Dolina" a zwycięzcą została Joanna Badacz, drugie miejsce zajęła Katarzyna Sulima, trzecie i czwarte miejsca zajęły kolejno: Krystyna Miroń i Ola Kamyszek.
Finał w kategorii mężczyzn odbył się na korcie "Pod Klonem", a zwycięzca został Adrian Graf, drugie miejsce zajął Dariusz Hudoba, trzecie i czwarte miejsce kolejno zajęli Adam Sulima i Roman Klimek. Puchary i dyplomy zostały ufundowane przez Burmistrza Szklarskiej Poręby. 

05 - września - 2008
6 PROPOZYCJI LOGOTYPÓW DLA MIASTA (ankieta)
Z przyjemnością informujemy, że z nadesłanych prac dokonaliśmy wyboru 6 znaków graficznych marki Szklarska Poręba. Znaki są obecnie poddawane badaniom na turystach i z nich wybierzemy ten jeden. Poniżej zamieszczamy ich prezentację a także zapraszamy Państwa do wypełnienia krótkiego testu i odesłanie go najpóźniej do poniedziałku 08. 09. 2008 do godziny 23:59 na adres marketing@szklarskaporeba.pl Dziękujemy. 

05 - września - 2008 
MISTRZOSTWA SZKLARSKIEJ PORĘBY W TENISIE ZIEMNYM 06 WRZEŚNIA 2008
J
uż jutro zostanie rozegrany Turniej na kortach tenisowych "Pod Klonem" ul. Armii Krajowej 2 i "Biała Dolina" przy ulicy M. Konopnickiej 1a . Przewiduje się gry pojedyncze systemem 9 gemów. Turniej rozegrany zostanie w kategorii mężczyzn i kobiet. Szczegółowe informacje pod nr:(075) 717 38 22, 0602 513 692 
Organizatorzy: Urząd Miejski Szklarska Poręba, Kort "Pod Klonem", Kort "Biała Dolina".

03 - września - 2008
V PRZEJŚCIE DOOKOŁA KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ
im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza

Start o godz. 20:00, 19 września 2008r. z Dolnej Stacji wyciągu na Szrenicę. 145 km marszu z bagażem na plecach i tylko 48 godzin. Meta o godz. 20:00, 21 września 2008r. przy Dolnej Stacji wyciągu na Szrenicę. Więcej informacji na   www.przejsciekotliny.pl
tel: 607 401 966, 507 073 096

02 - września - 2008
60-ty Jubileuszowy Międzynarodowy Rajd Sudecki "TRIAL"
Start -  Hotel "Sudety" w piątek 05.09.2008r. o godz. 11:00, sobota godz. 9:00 . Odcinki specjalne: ul. Sikorskiego - Osiedle Huty DODATKOWY ODCINEK SPECJALNY "JAZDY FIGUROWEJ NA MOTOCYKLU" w sobotę 06.09.2008r. o godz. 15:30 na Stadionie Miejskim.

02 - września - 2008
SPRINT POD ŁABSKI SZCZYT (galeria)
W niedzielę 31.08.2008r. odbył się prawdziwy rowerowy sprint. Zaledwie 24 minuty i 22 sekundy potrzebował zwycięzca Uphill Łabski Szczyt, aby pokonać 6 km trasę non stop pod górę, której różnica wzniesień wynosiła aż 525 metrów! Pierwszy na metę wjechał Eneasz Popiół, ze Świeradowa-Zdrój. 31 sekund później linię przejechał Jakub Jabłoński z Łodzi, a trzeci na mecie pojawił się Damian Drahan z Wałbrzycha z czasem 25:11. 

Wielkie brawa należą się wszystkim uczestnikom tego wyścigu. Trasa miejscami miała nachylenie 35 procent, co dla niektórych było niemożliwym do przejechania. Ale od czego są nogi? ;) Walka była zacięta do samego końca i to, oprócz zwycięstwa, w sporcie liczy się najbardziej.
Uphill Łabski Szczyt zorganizowano po raz pierwszy. Trasa wyścigu poprowadzona z centrum Szklarskiej Poręby, tylko na kilkuset metrach przebiegła asfaltem. Później była wyłącznie szutrowo-kamienista nawierzchnia. Zawodnicy bardzo sobie ją chwalili. 
Wyniki na stronie www.mtb.karkonosz.pl

01 - września - 2008
AMATORSKA LIGA PIŁKI NOŻNEJ
Serdecznie zapraszamy zainteresowane osoby ( drużyny), do wzięcia udziału w AMATORSKIEJ LIDZE PIŁKI NOŻNEJ. Udział drużyn w lidze prosimy zgłaszać do Referatu Promocji Miasta, Sportu i Turystyki do dnia 15 września 2008 r., gdzie można otrzymać karty zgłoszeniowe, regulamin rozgrywek oraz oświadczenie o udziale w zawodach. Szczegóły i zapytania prosimy kierować do Referatu. Kontakt: Mirosław Tecław tel (0-75)75-47-742 E-mail: sport@szklarskaporeba.pl

28 - sierpnia - 2008
PODPISANIE POROZUMIENIA
W dniu 28 sierpnia 2008 w mieście Lanov w Czechach zostało podpisane porozumienie o współpracy między miastami Szklarska Poręba – Lanov. Współpraca będzie prowadzona na trzech płaszczyznach: kulturalnej, rekreacyjnej (sport) i bezpieczeństwa. Na spotkaniu dotyczącym podpisania porozumienia był obecny burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak a także przedstawiciele referatu Promocji Miasta, Sportu i Turystyki, Straży Pożarnej oraz Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych. Ustalono szczegóły konkretnej współpracy na wyżej wymienionych płaszczyznach. Współpraca szkół między Szklarską Porębą a Lanovem trwa już od trzech lat w ramach programu „Dzieci Karkonosza”. Teraz przyszedł czas na współpracę w pełnym wymiarze z wykorzystaniem środków unijnych. Wspólne działania Szklarskiej Poręby z innymi czeskimi miastami zataczają coraz większe kręgi. 

27 sierpnia 2008
RAJD GRANICA  18-21.09.2008r. Szklarska Poręba
TRASY RAJDU GRANICA 2008
                           18-21.09.2008

Trasa I org. KH Legnica                            
- phm. Ewelina Drabko
Trasa II org. KH Świdnica                             - phm. Patryk Najman
Trasa III org. KH Ziemi Wałbrzyskiej               -
hm. Mirosław Turzański
Trasa IV org. KH Lubin                               - phm. Łukasz Motylewski
Trasa V org. KH Karkonoskiego              - pwd. Kamil Lupul
Trasa VI org. KH Ziemi Dzierżoniowsk  - phm. Mariusz Noski
Trasa VII org. KH Wrocław                         - pwd. Tomasz Sikora 
Trasa VIII org.KH Ząbkowice                     - phm. Stanisław Susz
Trasa IX org. Wydział NS KCH                    - phm. Agnieszka Borowska

www.rajdgranica.zhp.pl
Organizator:
Komenda Dolnośląskiej Chorągwi ZHP
im. hm. Stefana Mirowskiego we Wrocławiu
www.dolnoslaska.zhp.pl

  Termin: 18-21.09.2008 r.

Miejsce: Zakończenie rajdu w Szklarskiej Porębie
Wpisowe: uczestnik - 30 zł,  opiekun nie wnosi odpłatności.
Wszyscy uczestnicy rajdu są ubezpieczeni.

Charakterystyka imprezy:

Rajd górski dla wytrwałych członków drużyn starszoharcerskich i wędrowniczych trasami Gór Izerskich, Karkonoszy, Gór Wałbrzyskich

i Kamiennych, Rudaw Janowickich.

Program rajdu: nawiązuje do roku 120. rocznicy urodzin Olgi i Andrzeja Małkowskich.

Więcej szczegółów na stronie internetowej rajdu: www.rajdgranica.zhp.pl.

 

Kontakt: hm. Piotr Pamuła – komendant rajdu

e mail:    komendant@swidnica.zhp.pl

gg 3157611
tel. 505 072404
 

 

27 sierpnia 2008
MISTRZOSTWA SZKLARSKIEJ PORĘBY W TENISIE ZIEMNYM 06 WRZEŚNIA 2008
Turniej zostanie rozegrany na kortach tenisowych "Pod Klonem" ul. Armii Krajowej 2 i "Biała Dolina" przy ulicy M. Konopnickiej 1a w sobotę 6.09.2008r. o godz. 9:00. Zgłoszenia do turnieju do dnia 6.09.2008r. do godz. 9:00 na korcie tenisowym "pod Klonem" lub telefonicznie pod numerem (075) 717 38 22, 0602 513 692. Przewiduje się gry pojedyncze systemem 9 gemów. Warunkiem dopuszczenia do turnieju jest osobiste potwierdzenie udziału oraz uiszczenie opłaty startowej w wysokości 20 zł (młodzież szkolna zwolniona z opłaty startowej). Turniej rozegrany zostanie w kategorii mężczyzn i kobiet. Organizatorzy: Urząd Miejski Szklarska Poręba, Kort "Pod Klonem", Kort "Biała Dolina".

26 sierpnia 2008
60-ty Jubileuszowy Międzynarodowy Rajd Sudecki "TRIAL"
Towarzystwo Miłośników Sportu Motorowego "SPARTA" Wrocław przy współpracy Urzędu Miasta i Nadleśnictwa w Szklarskiej Porębie organizuje w dnach 5 i 6 września 2008r., Motocyklowy Rajd Sudecki odbywający się na pięknej ziemi dolnośląskiej od 1949r. Bazę Rajdu zlokalizowano w Hotelu Sudety przy ul. Krasickiego 10 gdzie znajduje się Start i Meta tej wielkiej imprezy. Odcinki specjalne zlokalizowano na trasie mającej 36 km długości (3 x 12 km), w okolicach Szklarskiej Poręby a najciekawsze Odcinki Jazdy Figurowej znajdują się przy ul. Sikorskiego i za Osiedlem Huty. Start odbywa się w dniu 5.09.208r., o godz. 11:00, a w dniu 6.09.2008r., o godz. 9:00. Na Odcinkach Specjalnych będzie można zaobserwować zmagania najlepszych zawodników naszego kraju i zawodników zagranicznych w trzykrotnych przejazdach punktowanych przez sędziów, którzy karzą za wyjechanie poza wyznaczoną linię i inne błędy. Zapraszamy mieszkańców i turystów Szklarskiej Poręby do kibicowania .

25 sierpnia 2008
UpHill ŁABSKI SZCZYT 
Zawody odbędą się  31.08.2008 r. w niedziele. Biuro zawodów będzie na parkingu przy Dolnej Stacji Kolejki Linowej na Szrenicę czynne od 9:00 do 10:30. Zbiórka przy parkingu pod wyciągiem na Szrenicę - dojazd na start za pilotem. Start o godzinie 11:00, ulica Turystyczna (koło supermarketu Netto). Meta: Schronisko Pod Łabskim.

To będzie prawdziwe wyzwanie. 525 metrów różnicy wzniesień na zaledwie 6 kilometrowej trasie. Impreza dla bardzo wytrzymałych rowerzystów
Organizator  :LOT
Szczegóły na
www.mtb.karkonosz.pl

26 - sierpnia - 2008
MTV ROCKUJE 
Miło nam poinformować Państwa, że w najbliższy piątek 29 sierpnia 2008 w Klubie JAZGOT w Szklarskiej Porębie wystąpią zespoły Popcore i Mechaniczny Kot. Koncerty tych zespołów są częścią Ogólnopolskiej trasy MTV ROCKUJE. MTV Polska to bardzo popularna stacja muzyczna która zorganizowała konkurs dla młodych i nieznanych jeszcze zespołów rockowych. Finaliści przez cały miesiąc odwiedzają najpopularniejsze kluby w Polsce. W piątek zagrają w Klubie JAZGOT, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród branży muzycznej ze względu na swój niepowtarzalny klimat. Serdecznie zapraszamy w piątek 29 sierpnia 2008 o godzinie 21:00. Bilety do nabycia przed koncertem w Klubie JAZGOT. 

26 - sierpnia - 2008 
WIZYTA W BAD HARZBURG (galeria)
W dniach 22 - 24 sierpnia 2008 w naszym partnerskim mieście Bad Harzburg miał miejsce lokalny festyn, na który została zaproszona delegacja ze Szklarskiej Poręby. Na festynie przedstawiciele naszego miasta na czele z Burmistrzem Arkadiuszem Wichniakiem obsługiwali stoisko targowe z materiałami promocyjnymi Szklarskiej Poręby. Materiały z informacjami o naszym regionie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wizyta Burmistrza Arkadiusza Wichniaka w Bad Harzburg była również okazją do spotkania z przedstawicielami władz miasta Bad Harzburg podczas których ustalono elementy dalszej współpracy między naszymi miastami. 

25 sierpnia 2008
.WYCIECZKA  PO  SZKLARSKIEJ  PORĘBIE
 
25.08.2008 w poniedziałek zapraszamy na kolejną bezpłatną 
wycieczkę po Szklarskiej Porębie
Godzina 10:00 - 16:00
Trasa będzie niespodzianką.
Zainteresowanych prosimy o zebranie się pod biurem turystycznym  
KORONA  przy ul. 1Maja 5 (plac PKS) 
Informacji udziela BT KORONA tel. 075 717 29 99

19 sierpnia 2008
PRZYGOTOWANIA DO 33 BIEGU PIASTÓW
12 sierpnia 2008 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie z inicjatywy Burmistrza Arkadiusza Wichniaka  odbyło się spotkanie poświęcone organizacji 33 Biegu Piastów. Najbliższa edycja Biegu Piastów odbędzie się już w ramach cyklu imprez Worldloppet do którego w tym roku impreza została dołączona. Przystępując do Worldloppet Bieg Piastów dołączył do elitarnej Ligi Biegów Długodystansowych do której razem z Biegiem Piastów należy tylko 15 imprez o podobnym charakterze. Jest to niewątpliwy sukces Stowarzyszenia Bieg Piastów ale także miasta Szklarska Poręba,  które ma szansę zaistnieć w świadomości uczestników Biegu Piastów z całego Świata.
Na spotkaniu szczegółowo omówiono kwestie organizacyjne. Bardzo dużo czasu  poświęcono kwestii komunikacji i ruchowi samochodowemu w kierunku naszej granicy. Zorganizowanie takiego spotkania już w sierpniu pozwoli nam bardzo dobrze przygotować się do pierwszej edycji Biegu Piastów w cyklu imprez Worldloppet.

14 - sierpnia - 2008
KONCERTY W KLUBIE JAZGOT
W najbliższy weekend (15 - 16 sierpnia 2008) w klubie Jazgot odbędą się dwa koncerty. Pierwszy z nich to koncert czeskiego zespołu -123 min. Trio gra niezwykła mieszankę bluesa, rocka i jazzu połączoną z elementami latynoskimi, funky i etno. Start 15 sierpnia 2008 o godzinie 22:00, wstęp 10 zł. 

Dzień później (sobota) zapraszamy na imprezę przebieraną Vice Versa. Cytując organizatorów: ... dobre i złe dziewczyny udają dobrych i złych chłopców. i Vice Versa... Wszystko to w bardzo różnorodnej i ciekawej oprawie  zarówno wizualnej jak i muzycznej. Start sobota 16 sierpnia 2008 godzina 21:00. Wstęp 5 zł. Imprezy przebierane stają się powoli znakiem firmowym klubu Jazgot. Oto kolejna z nich. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych...

29 sierpnia 2008 po wielotygodniowych negocjacjach udało się zaprosić do Szklarskiej Poręby do klubu Jazgot część trasy MTV ROCKUJE. Szklarska Poreba jest jednym z 22 miast, w których odbywają się koncerty finałowe tworzące MTV ROCKUJE TOUR. Jest to sukces zarówno miasta jak i dobrze ocenianego w branży muzycznej klubu Jazgot. Serdecznie zapraszamy na koncerty do klubu Jazgot. Więcej szczegółów na www.jazgot.pl 

14 - sierpnia 2008
BADANIA MARKETINGOWE W SZKLARSKIEJ PORĘBIE 
Miło nam poinformować Państwa, że ruszył już kolejny etap prac nad wieloetapowym projektem koncepcji marketingowej miasta Szklarska Poręba. Od dnia 13 sierpnia 2008 przez najbliższe dwa tygodnie na terenie miasta pojawią się ankiety badające natężenie ruchu turystycznego w Szklarskiej Porębie.  Ankiety są dostępne w biurze Informacji Turystycznej, obiektach noclegowych i gastronomicznych  a także na oficjalnej stronie internetowej Szklarskiej Poręby www.szklarskaporeba.pl Wśród ankietowanych zostaną rozlosowane pobyty weekendowe w Szklarskiej Porębie a także cenne nagrody rzeczowe. Dzięki tym badaniom będziemy wiedzieć jak skutecznie pozyskać jeszcze większą grupę klientów branży turystycznej a także dowiemy się w jaki sposób uatrakcyjnić wypoczynek naszym gościom.

13 - sierpnia - 2008
 WYCIECZKA  PO  SZKLARSKIEJ  PORĘBIE
 
15.08.2008 w piątek zapraszamy na wycieczkę po okolicy Szklarskiej Poręby. Trasa będzie niespodzianką. Zainteresowanych prosimy o zebranie się pod biurem turystycznym  KORONA  przy ul. 1Maja 5 (plac PKS) o godz. 9:20  Informacji udziela BT KORONA tel. 075 717 29 99
Organizator: BT KORONA w Szklarskiej Porębie, 
wspłlorganizator: Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie

03 - sierpnia - 2008
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
Wczoraj w Szklarskiej Porębie Dolnej odbył się  Turniej Piłki Nożnej. Wzięło  w nim udział  6 drużyn. Najlepszą okazała się drużyna" Royal FC," drugie miejsce zajęła "Dolna Dolna", trzecie drużyna  Straży Granicznej. W turnieju wzięli udział również radni Szklarskiej Poręby, "Szerszenie", oraz drużyna Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej..

02 - sierpnia - 2008
XII LECH BIKE FESTIVAL
(dolna stacja wyciągu na szrenicę)

07-10 sierpnia 2008

Szklarska Poręba jak co roku przez kilka sierpniowych dni stanie się rowerową stolicą Polski. Dzieje się tak za sprawą kolejnych Bike Festivali, które przyciągają do tego karkonoskiego kurortu tysiące zawodników, kibiców i zwykłych rowerzystów. Impreza ta stała się już legendą w światku polskiego kolarstwa górskiego – w ramach festivalu rozegrano pierwszy oficjalny maraton MTB w naszym kraju, tutaj też narodził się polski zjazd rowerowy i dual oraz można obejrzeć jedyne w kraju zawody w skokach do wody na bicyklu.

07 sierpnia (czwartek)

12:00-18:00  zapisy na Festiwal w biurze festiwalowym
12:30            Edukacyjna górska wycieczka rowerowa z przewodnikiem
15:00            zawody w skate parku
18:00            IV Festiwal Filmów rowerowych - I dzień projekcje konkursowe

  08 sierpnia (piątek)
10:00             Downhill dla wszystkich - przejazdy eliminacyjne
15:00             Author Gang Show
16:15 - 18:30 Dirt Jump Jam – eliminacje
19:30             IV Festiwal Filmów Rowerowych - finał
21.00             Lech Bike Festival Party

09 sierpnia (sobota)
10.30             Górski Maraton Rowerowy
11.30             Zawody Bunny Hop
15.00             Author Gang Show
17.00             Dirt Jump Jam – finał
21.30             Lech Bike Festiwal Party

10 sierpnia (niedziela)
11.00 - 12.00 Slope Style Contest
13.30             Author Gang Show
15.00             Air Water Bike Show

28 - lipca - 2008
PO WEEKENDZIE Z ADRENALINĄ  
(galeria)
W miniony weekend byliśmy świadkami 8 WEEKENDU Z ADRENALINĄ. Kolejna udana impreza, dla tych którzy lubią dawkę mocnych wrażeń. Live Game, zorbing, tyrolka, koncerty i to nie wszystko. W piątek został pobity Rekord Świata w chodzeniu po rozżarzonych węglach, 141 osób przebiegło przez żar. A w sobotę odbyły się Mistrzostwa Karkonoszy w Bungie. Pierwsze miejsce i główną nagrodę 1000zł zdobył Paweł Dąbrowski z Mirska. Jednak kulminacją sobotniego wieczoru było spektakularne widowisko akrobatyczne, grupy FLY CUBE, które przyciągnęło tłumy widzów. Natomiast w niedzielę uroczyście odsłonieto usta trójkowych dziennikarzy: Wojciecha Mana, Grzegorza Wasowskiego i Krzysztofa Skowrońskiego. Dziennikarze dołączyli do grona istniejącej na Skwerze Radiowej Trójki Alei Trójkowych Gwiazd.

24 - lipca - 2008
MEDIA W SZKLARSKIEJ PORĘBIE 
O Szklarskiej Porębie jest coraz głośniej w mediach. Zwłaszcza teraz, kiedy wakacje trwają już na dobre. Przy zaangażowaniu Referatu Promocji Miasta, Sportu i Turystyki oraz przy pomocy mieszkańców Szklarskiej Poręby relacje telewizyjne są bardzo ciekawe i w pełni oddające walory turystyczne naszego miasta. 
TVP Wrocław
W dniach 22 i 23 lipca zrealizowano w Szklarskiej Porębie program telewizyjny dla TVP Wrocław pod tytułem „Tyle lata w telewizji”. Tematyka programu związana była z aktywnym wypoczynkiem i licznymi możliwościami rekreacji w Szklarskiej Porębie. Zrealizowany materiał będzie emitowany w sobotę 26. 07. 2008 na antenie TVP Wrocław:
Godz. 08:45
Godz. 16:45
Godz. 18:22
Godz. 22:04

Współgospodarzem pobytu telewizji była firma Interferie S. A. 

TVP Info
W dniu 26 lipca 2008 w Szklarskiej Porębie pojawi się ekipa telewizji TVP Info. Przez cały dzień będą ze Szklarskiej Poręby będą wejścia na żywo w następujących godzinach:
Godz. 09:45 – dolna stacja wyciągu na Szrenicę
Temat: Sporty ekstremalne i bezpieczeństwo w górach.
Godz. 11:45 – dolna stacja wyciągu na Szrenicę
Temat: Dziennikarze Trójki w Szklarskiej Porębie Grażyna Dobroń i Michał Olszański
Godz. 13:45 – Leśna Huta 
Temat: Henryk Łubkowski – tradycje Szklarskie w Szklarskiej Porębie, Sudeckie Bractwo Walońskie
Godz. 15:45 – Zakręt Śmierci 
Temat: Zakręt Śmierci wczoraj i dziś, Nordic Walking – aktywnie na szlaku


Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą zobaczyć te relacje z bliska oraz poznać kulisy pracy dziennikarskiej.

TVN Meteo i TVN 24

W dniach 25 i 26 lipca 2008 podczas 8 Weekendu z Adrenaliną w Szklarskiej Porębie zagości ekipa telewizyjna TVN Meteo o raz TVN 24. Przez dwa dni na antenie obu stacji przeprowadzane zostaną łączenia na żywo ze Szklarską Porębą. Tematem relacji będą przede wszystkim:
- aktywny wypoczynek w górach
- sporty ekstremalne
- relacje z jednej z największych imprez letnich w Szklarskiej Porębie – 
8 Weekend z Adrenaliną 
Wizyty ekip telewizyjnych w naszym mieście są bardzo dobrym kanałem marketingowym, który Referat Promocji Miasta, Sportu i Turystyki realizuje możliwie często. Zarówno TVN Meteo, TVN 24 jak i TVP Wrocław mają dużą oglądalność co w znacznym stopniu przekłada się na zainteresowanie naszym miastem wśród nowych gości, którzy chcą poznawać ciekawe miejsca.

WEEKEND Z RADIOWĄ TRÓJKĄ 25-27 LIPCA 2008
Trudno w to uwierzyć ale za nami już 10 lat współpracy miasta Szklarska Poręba i Radiowej Trójki. Z tej okazji do Szklarskiej Poręby zawitają Trójkowi Dziennikarze, którzy na żywo z miasta pod Szrenicą poprowadzą swoje autorskie audycje:

- 25 lipca 2008 (piątek) na antenie Trójki będzie można usłyszeć zapowiedzi 8 Weekendu z Adrenaliną. Reklamy i spoty naszej sztandarowej imprezy są już obecne w Trójce przez cały tydzień. 

- 26 lipca 2008 (sobota) od godziny 10:00 do 11:00 przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę w swojej audycji Michał Olszański będzie rozmawiał ze współorganizatorami 8 Weekendu z Adrenaliną a także z uczestnikami imprezy. 

- między godziną 16:00 a 19:00 Piotr Stelmach zaprasza na muzyczną popołudniówkę Trójki - audycję „Myśliwiecka 3/5/7” na żywo przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę.

- 27 lipca 2008 (niedziela) Skwer Radiowej Trójki – pierwsze wejście już o godzinie 08:30 – audycja „Zagadkowa Niedziela”. 
Od godziny 10:00 do 13:00 po raz pierwszy w historii audycja Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego „Tani e Granie” poza studiem radiowej Trójki! Dużo muzyki, szczypta dobrego humoru i najważniejsza część audycji – uroczyste odsłonięcie ust Trójkowych Dziennikarzy: Wojciecha Manna, Grzegorza Wasowskiego i Krzysztofa Skowrońskiego. Tym samym dziennikarze dołączą do istniejącej na Skwerze Radiowej Trójki Alei Trójkowych Gwiazd. 


Dziennikarze Radiowej Trójki będą obecni przez cały czas trwania 8 Weekendu z Adrenaliną przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę zarówno prowadząc Trójkowe audycje jak i uatrakcyjniając swoją obecnością poszczególne punkty programu imprezy. Serdecznie zapraszamy do słuchania Trójki i uczestnictwa w 8 Weekendzie z Adrenaliną. 

22 - lipca - 2008 
XX Jubileuszowy Zlot Motocykli Ciężkich i Weteranów (galeria)
W dniach 18 – 20 lipca w Szklarskiej Porębie po raz dwudziesty słychać było głównie dźwięki motocyklowych silników. Był to XX Jubileuszowy Zlot Motocykli Ciężkich i Weteranów. Impreza ma bardzo wielu oddanych fanów którzy do Szklarskiej Poręby przyjeżdżają z najdalszych zakątków Polski a także z Europy. W tym roku zawitało do nas kilkuset uczestników. Najefektowniejszym elementem imprezy była tradycyjnie parada kilkuset motocykli głównymi ulicami miasta, w której wzięło udział ponad 600 motocykli. W sobotę wieczorem na polanie Zlotowej (baza Hufca Harcerskiego Czerwonak) do białego rana odbywały się koncerty, konkursy i jubileuszowe atrakcje-niespodzianki przygotowane przez organizatorów. 

18 - lipca - 2008 
XX MIĘDZYNARODOWY ZLOT MOTOCYKLI CIĘŻKICH I WETERANÓW
Baza - Obozowisko ZHP Czerwoniak przy ul.Kasprowicza
Rozpoczęcie imprezy już dzisiaj, od 20:00 koncerty zespołów "Biały Dom" oraz "Daro&Warlock". Najbardziej widowiskowym punktem imprezy jest parada kilkuset motocykli ulicami miasta, która odbędzie się w sobotę około godziny 12:00. Przez cały dzień będą trwały  konkursy i zabawy. Wieczorem wystąpią: o 21:00 "Limited Edition", 22:00 fire show "Irrbloss", 23:00 koncert zespołu "Izotop".  Serdecznie Zapraszamy !

10 -lipca - 2008

POCIĄG WALOŃSKI 
W ramach obchodów XI Lwóweckiego Lata Agatowego w dniach 11-13 lipca 2008r. będzie kursował na trasie Szklarska Poręba-Lwówek Śląaski Pociąg Waloński.
ROZKŁAD JAZDY:
SZKLARSKA PORĘBA GÓRNA 15:30 - LWÓWEK ŚLĄSKI 18:01
LWÓWEK ŚLĄSKI 23:37 - SZKLARSKA PORĘBA GÓRNA 01:48
Serdecznie Zapraszamy !!!

 08 -lipca - 2008
SPOTKANIA MUZYCZNE ZAKOŃCZONE 

   W dniach 02 – 06.07.2008 r. w Szklarskiej Porębie, przebywała z koncertami i występami grupa solistów , chór oraz orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie pod batutą Pani profesor Ewy Marchwickiej .
Koncerty które odbywały się w różnych miejscach miasta, pozostawiły po sobie niezapomniane wrażenia . Stopień różnorodności i poziom wykonywanych utworów wzbudził uznanie wśród licznie zgromadzonej publiczności.
Występy odbywały się m.in.
w Hotelu „LAS” , w D.W. „Zdrowie” , w kościele p.w. Bożego Ciała, w kościele p.w. M. Kolbe oraz w kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie Dolnej. Mamy nadzieję że w przyszłym roku Ci młodzi artyści również nas odwiedzą.

07 -lipca - 2008
SZRENICKI WYŚCIG AUSTRALIJSKI 2008
6 lipca
  w Szklarskiej Porębie po raz drugi rozegrano Australijski wyścig MTB . Trasa poprowadzona była pod Dolną Stacją Kolejki Linowej na Szrenicę, a jedno okrążenie miało nieco ponad 700 metrów. Po każdym okrążeniu odpadał ostatni zawodnik, aż do wyłonienia zwycięzców. W australijskiej rywalizacji zdecydowało się uczestniczyć 32 kolarzy.

Piotr Formicki obronił tytuł najlepszego sprintera. Na drugim miejscu był  Albert Fokt, a trzecie zajął ł Bartosz Franczak.
Najlepszymi młodzikami zostali Wojtek Bochenek, Oliwa Daniel i Patryk Kaczmarczyk. Wśród juniorów na podium stanęli: Marcin Rogowski, Michał Jędrzejczak i Rafał Leszczawski. A najlepszymi masterami byli:Mariusz Grzywniak, Grzegorz Czech, Krzysztof Grzegorzewski.

04 - lipca - 2008
OTWARCIE WYSTAWY (
galeria)
2 czerwca 2008 r. w Jeleniej Górze odbył się VII Dolnośląski Integracyjny Plener Artystyczny, z udziałem osób niepełnosprawnych i studentów Kolegium Karkonoskiego. Wynikiem czego było dzisiejsze otwarcie poplenerowej wystawy prac plastycznych w Domu C. i G. .Hauptmannów.
Serdecznie wszystkich zapraszamy do zwiedzenia wystawy !! 

02 - lipca - 2008
WYPRAWA PO ZŁOTEGO AURUNA-a
HIT SEZONU - Aby zdobyć monetę wystarczy odwiedzić 15 z 18 miejsc w naszym mieście i okolicach. Szczerozłota moneta walońska o nominale 1 AuRun  z prawdziwym rubinem wystawiona jest obecnie w muzeum  C.i G.Hauptmannów. 
Bliższe informacje na stronie www.aurun.pl oraz w Informacji Turystycznej.

02 - lipca - 2008
ZESPOŁY Z KRESÓW
(galeria)
W dniach 25, 29 czerwca 2008 w Szklarskiej Porebie odbyły się występy zespołów z Kresów. Młodzież z Bialoruśi i Ukrainy zaprezentowała ludową muzykę oraz stroje.
Głównymi organizatorami byli : MOPS Szklarska Poręba oraz Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie.

29 - czerwca - 2008
REKORD POBITY  (
galeria)
  Wczoraj Pan Leopold Galicki ustanowił nowy rekord Guinnessa w grze na keyboardzie.  71 godzin i 20 min. to nieoficjalny wynik. Po zmaganiach związanych z brakiem snu, wyczerpaniem, możemy powiedzieć , że "szczyt" został zdobyty. Cieszymy się tym bardziej z sukcesu Pana Leopolda, iż jest to także nasz sukces. Pisząc nasz mam na myśli społeczność Szklarskiej Poręby, która dzielnie wspierała mistrza, będąc świadkami tego wydarzenia, pielęgniarki, które w razie potrzeby zawsze były w pobliżu. No i oczywiście Państwo Beata i Zbigniew Czekaj organizatorzy tego przedsięwzięcia, przy wsparciu Referatu Promocji Miasta, Sportu i Turystyki. GRATULUJEMY !!!

28 - czerwca - 2008
WIELKI FINAŁ PRÓBY BICIA REKORDU GUINNESSA (galeria)
Dzisiaj wielki finał. Zapraszamy Państwa do restauracji Kaprys ok. godz. 18:00.

27 - czerwca - 2008
PRÓBA BICIA REKORDU GUINNESSA NADAL TRWA
Pan Leopold Galicki wytrzymał już 48 godzin...Aby pobić rekord Guinnessa musi grać jeszcze przez ok. 30 godzin. Trzymamy kciuki!!!

27 - czerwca - 2008
 MIĘDZYNARODOWY  FESTIWAL  SZACHOWY - SUDETY 2008
Właśnie zakończył się Międzynarodowy Festiwal Szachowy - Sudety 2008. W turnieju wzięło udział ponad 50 osób z Ukrainy, Rosji i Polski. Pierwsze pozycje w obu grupach zajęli Polacy.
W GRUPIE A
 I m. - arcymistrz CYBOROWSKI Łukasz
II M. -  GOMUŁA Daniel
III m. -  SZOEN Dariusz
W GRUPIE B
 I m. - ADASZEWSKI Paweł
II m. - GRABCZYŃSKI Zdzisław
III m. - WYDORNIK Robert

26 - czerwca - 2008
REKORD GUINNESSA
Pan Galicki gra już 17 godzin w trakcie których  skorzystał tylko z jednej 10 minutowej przerwy. Próba nadal trwa.

25 - czerwca - 2008
SZRENICKA KARTA WAKACYJNA
Szrenicka Karta Wakacyjna to bezpłatne piesze wycieczki z przewodnikiem po
okolicy oraz darmowe wstępy na Basen w Hotelu BORNIT i do Kręgielni w Hotelu
KRYSZTAŁ. Kartę swoim gościom wydają tylko te Obiekty, które przystąpiły do udziału w powyższej akcji. Dzięki tej karcie Goście BEZPŁATNIE uczestniczą w wycieczkach - wg ustalonego programu, a w razie niepogody BEZPŁATNIE mogą korzystać z BASENU
oraz KRĘGIELNI. Chcemy aby nasi Goście zapoznali się z walorami Szklarskiej Poręby i okolic i żeby podczas pobytu mieli możliwość wyboru czy sami zwiedzają okolicę czy
robią to z wykwalifikowanym przewodnikiem a w razie niepogody chcemy aby nie
uważali takiego dnia za nieudany tylko żeby mieli jakąś alternatywę i mogli aktywnie wypocząć bez względu na pogodę.

25 - czerwca - 2008
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZACHOWY - SUDETY 2008
W Hotelu Sudety przy ul. Krasickiego 10 odbywa się Międzynarodowy Festiwal Szachowy - Sudety 2008. W turnieju bierze udział ponad 50 osób z Ukrainy, Rosji i Polski.
W turnieju bierze udział polski Arcymistrz oraz 3 Mistrzów międzynarodowych.

21 - czerwca - 2008
CHÓR KRESOWY
W dniach od 25 do 29 czerwca 2008 w Szklarskiej Porębie będą występowały zespoły z Kresów. 
Będzie to młodzież, która odwiedzi nasze miasto a także wystąpi w Świeradowie Zdroju. Oto 
nazwy zespołów oraz miejscowości, z których przyjechały:
Zespół taneczny "Aksamitki" z Baru (Ukraina)
Zespół chóralny "Polskie Kwiatki" z Baru (Ukraina)
Zespół taneczny "Białe Skrzydła" z Mołodeczna (Białoruś)
Program występów:
25. 06. 2008 środa - godzina 17:00 - koncert Dom Spotkań na Białej Dolinie (była szkoła nr 2)
26. 06. 2008 czwartek - godzina 18:00 - występ na tarasie restauracji Polonia
27. 06. 2008 piątek - godzina 15:00 - krótki występ przy ul. Broniewskiego (pensjonat Duch Gór i pensjonat Adam)
29. 06. 2008 niedziela - godzina 10:00 występ w kościele p. w. M. Kolbe
29. 06. 2008 niedziela - godzina 15:00 i 19:00 występy w kościele p. w. Bożego Ciała
29. 06. 2008 niedziela - godzina 17:30 - występ w restauracji Kaprys

21 - czerwca - 2008
SZKLARSKA PORĘBA W HISZPAŃSKIEJ PRASIE (galeria)
W marcu bieżącego roku mieliśmy przyjemność gościć dziennikarza hiszpańskiego z gazety „La Cuina, Costa del Sol, turisme de qualitat”. Ogólnie była to grupa dziennikarzy, którzy odwiedzili cały Dolny Śląsk i jego najpiękniejsze zakątki. Dziennikarze byli zachwyceni Szklarską Porębą oraz tym co miasto ma do zaoferowania turystom. Po powrocie do Hiszpanii powstał artykuł dotyczący tej wizyty. W artykule autor najwięcej uwagi poświęcił walorom przyrodniczym Karkonoskiego Parku Narodowego i Karkonoszy. Opisał Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, które jest magnesem przyciągającym turystów z najdalszych zakątków świata. Zainteresowanie Szklarską Porębą przez to wydawnictwo świadczy o rosnącej popularności naszego regionu w Europie. 

21 - czerwca - 2008
MISTRZOSTWA EUROPY PSICH ZAPRZĘGÓW
Miło nam poinformować Państwa, że 15 czerwca 2008r. Kongres ESDRA (European Sleddog Racing Association) przyznał Polsce i Polskiemu Związkowi Sportów Psich Zaprzęgów organizację zimowych Mistrzostw Europy ESDRA 2010 w wyścigach psich zaprzęgów. Jest to ogromny dowód uznania dla Polskiego Związku Sportów Psich Zaprzęgów oraz dla Szklarskiej Poręby jako gospodarza niezwykle gościnnego regionu znanego już w Europie jako zimowa stolica sportów  psich zaprzęgów. 

21 - czerwca - 2008
MOUNT McKINLEY ZDOBYTE!  (galeria)
W dniach 16 maja – 08 czerwca mieszkaniec Szklarskiej Poręby Pan Jarosław Teraszkiewicz brał udział w wyprawie alpinistycznej na najwyższy szczyt Ameryki Północnej Mt Mc Kinley o wysokości 6.194 m.n.p.m..Jest to już czwarty szczyt zdobyty przez Pana Jarosława wśród tak zwanych korony ziemi , których w sumie jest siedem tyle ile kontynentów na ziemi.
W przyszłości Pan Teraszkiewicz planuje zdobyć kolejne korony ziemi, lecz wszystko jest uzależnione od środków finansowych. Mt Mc Kinley zwana najzimniejszą górą świata , jest bardzo trudnym szczytem do zdobycia. Przy temperaturze - 30°C wiatr wieje z prędkością ponad 200 km/godz. Jest to wielki sukces Pana Jarosława Taraszkiewicza gdyż do tej pory szczyt zdobyło 30% alpinistów którzy zmagali się ze zdobyciem. Serdecznie gratulujemy Panu Teraszkiewiczowi.

21 - czerwca - 2008
REKORD GUINNESSA
25 czerwca 2008r w Szklarskiej Porębie w restauracji Kaprys odbędzie się niecodzienne wydarzenie. Pan Leopold Galicki podjął się próby bicia rekordu Guinnessa w grze na keyboardzie. 
Poprzeczka jest zawieszona wysoko - trzeba grać non stop przez 76 godzin a regulamin próby jest bardzo restrykcyjny. Pan Leopold już trenuje a my trzymamy kciuki za jego sukces. Zaczynamy  25 czerwca 2008r. o godzinie 16:00. 

18-czerwca-2008
WERNISAŻ  W MUZEUM  KARKONOSKIM
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na finisaż wystawy
Piotra Tyszkowskiego i Marcina Harlendera
"PIĘĆ OBRAZÓW"
20 czerwca, godz. 17:00
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
Szklarska Poręba

16 - czerwca - 2008
PIKNIK CYGAŃSKI
Partnerstwo Lokalne "Wspólnie dla Szklarskiej Poręby serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w imprezie charytatywnej pod nazwą "Piknik Cygański". Celem zabawy integracja społeczności lokalnej oraz zbieranie funduszy. Bilet na piknik kosztuje 35 zł. Szczegółowych informacji udzielają: Elżbieta Wojciechowska tel. 605 460 190 oraz Izabela Broś tel. 660 721 172. 

14 - czerwca - 2008
BIEG PIASTÓW W WORLDLOPPET
Piątek 13-go nie zawsze i nie dla każdego musi być pechowym dniem. O tym, że różne przesądy można włożyć między bajki przekonał się Pan Julian Gozdowski. Właśnie 13 czerwca 2008 r. w piątek wyjątkowa impreza narciarska, która od ponad 30 lat odbywa się w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach weszła do światowej czołówki. Na dorocznym kongresie Światowej Ligi Biegów Długodystansowych WORLDLOPPET, który odbył się w miejscowości Mora w Szwecji zapadła decyzja o przyjęciu Biegu Piastów do WORLDLOPPET. Decyzję podjęto jednogłośnie. Bieg Piastów jest piętnastym biegiem zrzeszonym w WORLDLOPPET. W biegach tej organizacji startuje corocznie około 100 tysięcy zawodników i każdy z nich otrzymuje co roku biuletyn WORLDLOPPET a w nim informacje o każdym biegów. Oznacza to wspaniałe poszerzenie promocji Polski, Dolnego Śląska, Szklarskiej Poręby i przede wszystkim Biegu Piastów. 33 Bieg Piastów w 2009 roku będzie już biegiem z serii imprez WORLDLOPPET. 

14 - czerwca - 2008
WIELKI KARKONOSZ
Duch Gór - Karkonosz jest obecny niemal na każdym kroku. Zarówno w Górach Izerskich jak i w Karkonoszach niepodzielnie włada górami, lasami i potokami. Wizerunek Karkonosza również jest obecny w wielu miejscach w różnych formach i postaciach. Najnowsze wcielenie Ducha Gór - rzeźba wykonana z drewna - siedzi przy Leśnej Hucie. Siedzi i dumnie pozuje do zdjęć ale gdyby wstał mierzyłby 5,5 metra. 

08 - czerwca - 2008 
MINI MISTRZOSTWA EUROPY 2008 (galeria)
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej na boiskach Austrii i Szwajcarii już się rozpoczęły. Seniorzy juz grają ale możliwość udziału w turnieju nie ominęła także naszych młodych zawodników. Na terenie województwa dolnośląskiego zorganizowano Mini Mistrzostwa w piłce nożnej. Biorą w nich udział zawodnicy z rocznik 1997 i młodsi. Uczniowie szkół podstawowych nr 1 i 5 w Szklarskiej Porębie przebrnęli przez eliminacje i występują w grupie C. Są na miejscu reprezentacji Francji w faktycznym turnieju Euro 2008. Mecze rozgrywane są zgodnie z terminarzem prawdziwych mistrzostw i nasi chłopcy grają pierwszy mecz 09 czerwca z drużyną ze Zgorzelca (Rumunia). Naszym zawodnikom życzymy sukcesu w turnieju i zachęcamy do trzymania kciuków za naszą drużynę. 

03 - czerwca - 2008
60 URODZINY PRZEDSZKOLA NR 2 
W sobotę 07 czerwca 2008 zapraszamy wszystkich absolwentów i nie tylko na 60 urodziny przedszkola nr 2 w stylu lat sześćdziesiątych. Impreza zacznie się o godzinie 10:00. W programie między innymi: teatr profesjonalny, występy przedszkolaków, ogrodowe party, wata cukrowa, grill i tort urodzinowy. Serdecznie zapraszamy. 

02 - czerwca - 2008 
WIZYTA DZIENNIKARZY
W dniu dzisiejszym w Szklarskiej Porębie zjawiła się dziennikarka Polskiego Radia - redakcja zagraniczna. Pani Danuta przygotowuje materiał w języku angielskim o atrakcjach turystycznych Karkonoszy i Gór Izerskich. Odwiedziła Starą Chatę Walońską "Juna" a także najciekawsze atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby. Materiał ukaże się na falach Polonia Polskie Radio w Anglii. Zagraniczni turyści coraz częściej odwiedzają nasze miasto - przykładem może być dzisiejsza wizyta w Informacji Turystycznej pary turystów z USA, którzy będąc w Poznaniu dowiedzieli się, że warto przyjechać do Szklarskiej Poręby. Przyjechali i byli bardzo zadowoleni ze swojego pobytu. Szklarska Poręba staje się więc coraz popularniejsza nie tylko w Polsce ale także poza granicami naszego kraju. 

02 - czerwca - 2008
FESTYN RODZINNY
W dniu 01 czerwca 2008 w Szklarskiej Porębie odbyła się Parada Rodzinna i Festyn Rodzinny. Kolorowa i barwna Parada przeszła ulicami miasta wzbudzając duże zainteresowanie przechodniów i mieszkańców. Zaangażowanie uczestników Parady w wystrój przerosły nasze oczekiwania. Było fantastycznie. Pierwsze Miejsce zajęła najbardziej kolorowa i najgłośniejsza ekipa z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Szklarskiej Porębie. Drugie miejsce zajęło Bractwo Walońskie a na trzecim uplasowało się Liceum Ogólnokształcące. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom Parady. 
Po Paradzie impreza przeniosła się do Parku Miejskiego Esplanada, gdzie odbywały się pokazy Cyrklandu, koncerty i występy przedszkoli. Dziękujemy za udział w imprezie ale przede wszystkim dziękujemy fundatorom nagród dla uczestników Parady.  (galeria)

30 - maja - 2008
OPOWIEŚCI Z NARNII 2 - KSIĄŻE KASPIAN
Na ekrany polskich kin wchodzi właśnie film "Opowieści z Narnii 2 - Książe Kaspian". Zdjęcia do tego filmu były kręcone w wąwozie Wodospadu Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. Film jest hollywoodzką superprodukcją wyprodukowaną przez wytwórnię Walt Disney Pictures. Reżyser filmu długo szukał odpowiednich plenerów i znalazł je w naszych Karkonoszach gdzie nakręcone zostały bardzo ciekawe zdjęcia. Zapraszamy do kin na film ale najpierw warto odwiedzić Wodospad Kamieńczyka. 

30 - maja - 2008
KWIETNY BIEG
Po raz kolejny przez Szklarską Porębę przebiegła część trasy "Kwietnego Biegu". "Kwietny Bieg" to cykl biegów sztafetowych będących hołdem dla dokonań Ojca Świętego Jana Pawła II na rzecz niepodległości Polski. Impreza zaczęła się 26 maja w Kołobrzegu a zakończy 10 czerwca w tym samym miejscu. 29 maja sztafeta przebiegła przez teren Szklarskiej Poręby. Ponieważ nie było możliwości przeprowadzenia trasy przez centrum miasta, odcinek w Szklarskiej Porębie przebiegał przez góry Izerskie.  (galeria)

27 - maja - 2008
KONKURS NIEROZSTRZYGNIĘTY
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie na znak słowno-graficzny miasta Szklarska Poręba. Mimo, że nadesłane prace prezentowały dobry poziom artystyczny, komisja spośród zaprezentowanych prac nie wybrała żadnej, która spełniała by oczekiwania i mogła by być znakiem słowno-graficznym miasta Szklarska Poręba. 
(Protokół z obrad jury)

14 - maja - 2008 
FESTYN RODZINNY
W dniu 1 czerwca 2008 roku w Szklarskiej Porębie odbędzie się festyn i parada rodzinna. Serdecznie zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Celem parady jest integracja i prezentacja społeczności lokalnej naszego miasta. Regulamin, Zgłoszenie

14 - maja - 2008 
PLENER ARTYSTYCZNY
Studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Szklarskiej Porębie. Kontynuacja działań. W dniach od 5 do 11 maja 2008 r. na zaproszenie władz miasta w Szklarskiej Porębie na plenerze artystycznym gościła grupa dziesięciu studentek i studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W tej grupie sześcioro to studenci malarstwa i grafiki, a czworo studiujących na Wydziale Szkła i Ceramiki. Młodymi malarzami z ramienia uczelni opiekował się dr Piotr Tyszkowski, miłośnik gór, a jednocześnie jedna z najbardziej interesujących dolnośląskich indywidualności artystycznych. Szklarze przebywali pod opieką dra Mariusza Łabińskiego, uznanego twórcy współczesnego szkła. Obecny plener jest wynikiem umowy o stałej współpracy podpisanej pomiędzy miastem Szklarska Poręba, a wrocławską ASP jesienią ubiegłego roku.
Młodzi artyści korzystali z gościnności pensjonatów „Świteź” i „Elterna”. Pozostawili po sobie kilkadziesiąt prac wykonanych w różnych technikach malarskich i graficznych, dla których inspiracją były karkonoskie krajobrazy i widoki Szklarskiej Poręby. Podczas obecnego pleneru powstały też unikatowe formy ze szkła wykonane w Leśnej Hucie pod okiem mistrza Henryka Łupkowskiego. Wernisaż wystawy z udziałem uczestników pleneru odbędzie się dnia 16 maja 2008 r. o godzinie 18.00 w oddziale Muzeum Karkonoskiego – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie Średniej przy ul. 11 Listopada 2 zdjęcie1, zdjęcie2 zdjęcie3, zdjęcie4

09 - maja - 2008 
JESTEŚMY NAJLEPSI W POLSCE
Szklarska Poręba zwyciężyła w organizowanym po raz drugi rankingu Gazety Prawnej „Europejska Gmina - Europejskie Miasto”. Gazeta zliczyła wszystkie unijne dotacje jakie otrzymało w ubiegłym roku całe miasto. Nie były liczone wyłącznie środki zdobyte przez samorząd, lecz także rolników, zarząd dróg i mostów i np. organizacje pozarządowe. 
Z rankingu wynika, że Szklarska Poręba jest najlepiej radzącą sobie gminą w Polsce, dysponującą ubiegłym roku kwotą ponad 91 milionów złotych. Nie da się ukryć, że to głownie zasługa projektu Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji. Dlatego w rankingu Gazety Prawnej wysokie miejsca zajęły też Mysłakowice i Podgórzyn. Ale dzięki m.in. aktywnej działalności organizacji pozarządowych w mieście wyprzedziliśmy naszych rywali. Szklarska zdobyła 9511 punktów, a drugie w rankingu Mysłakowice 7242 punkty. 
W dniu 07 maja 2008 Burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak podczas uroczystej Gali Rankingu odebrał dyplom z rąk redaktora naczelnego Gazety Prawnej.

08 - maja - 2008
WYPRAWA NA ALASKĘ
Z dumą informujemy, że 16 maja 2008r. mieszkaniec Szklarskiej Poręby Pan Jarosław Tereszkiewicz i ekipa 9 osób z całej Polski wybierają się na wyprawę na Alaskę. Ekipa ma zamiar dotrzeć na najwyższy szczyt Ameryki Północnej - Mount McKinley (6194 m n. p. m.). Ze względu na to, że jest to najwyższy szczyt Ameryki Północnej wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi. Wyprawa potrwa około miesiąca a Pan Jarek obiecał, ze po powrocie dostarczy nam zdjęcia, które znajda się na naszej stronie internetowej. Trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy. 

07 - maja - 2008
OBCHODY 217 ROCZNICY KONSTYTUCJI 3 MAJA  (galeria)
3 maja na Skwerze Jana Pawła II odbyły się obchody 217 rocznicy Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęły się wprowadzeniem sztandarów, widowiskiem wystawionym przez młodzież szkolną i uroczystą Mszą Świętą. Dalsza część ceremonii odbyła się na skwerze Jana Pawła II gdzie odegrano Hymn Państwowy, Burmistrz miasta wygłosił okolicznościowe przemówienie po czym złożono kwiaty pod pomnikiem Poległych Żołnierzy. 

07 - maja - 2008
DELEGACJA DO BAD HARZBURG (galeria)
W dniach od 01 do 04 maja 2008 delegacja ze Szklarskiej Poręby gościła w naszym partnerskim mieście Bad Harzburg. Tradycyjnie jak co roku odbył się tam turniej piłki nożnej juniorów. Z dumą informujemy Państwa, że turniej wygrała drużyna ze Szklarskiej Poręby. W przyszłym roku przyjedzie do nas drużyna z Bad Harzburg na podobny turniej, który zostanie rozegrany już na nowym boisku przy ul Waryńskiego w Szklarskiej Porębie Dolnej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. 

05 - maja - 2008
MAJOWY ZAWRÓT GŁOWY (galeria)
Chęć aktywnego wypoczynku w Karkonoszach wyraziła ogromna liczba turystów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Skołowana Majówka to gratka dla rowerzystów. Walońska Majówka to drzwi otwarte Starej Chaty Walońskiej. Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogli spróbować swoich sił podczas Ekstremalnej Majówki na Kruczych Skałach oraz w parku linowym w centrum miasta. Ekologiczna majówka zorganizowana przez Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej była świetną okazją do zapoznania się z walorami turystycznymi Karkonoszy. Muzyczna Majówka to koncerty w klubach i w plenerze. Dla najmłodszych turystów zorganizowano Piknikowa Majówkę podczas której można było przejechać się na wielbłądzie, nauczyć się żonglerki, podziwiać cyrkowe akrobacje i wziąć udział w konkursach z nagrodami. Piknikowa majówka zakończyła się koncertem czeskiej kapeli Dixieland Old Stars Band oraz występem hiszpańskiego gitarzysty Curro Noriegi. 

28 - kwietnia - 2008
UROCZYSTE OBCHODY 217 ROCZNICY KONSTYTUCJI 3 MAJA
Zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości przebywających w Szklarskiej Porębie na UROCZYSTE OBCHODY 217 ROCZNICY KONSTYTUCJI 3 MAJA
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
Sobota 3 maja 2008 roku
1.Kościół pw. Bożego Ciała
godz. 11.15 wprowadzenie sztandarów, widowisko wystawione przez młodzież szkolną godz. 11.30 uroczysta Msza Św, po Mszy przejście na Skwer Jana Pawła II
2. Skwer Jana Pawła II
Godz. 13.30 odegranie Hymnu Państwowego, przemówienie okolicznościowe Burmistrza, złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległym Żołnierzom

16 - kwietnia - 2008
BEZPIECZNY OBIEKT (galeria)
W dniu 15 kwietnia 2008 w Hotelu "Bornit" odbyły się Ćwiczenia straży pożarnej połączone z ewakuacją gości hotelowych z 15 piętra hotelu, a także specjalne szkolenie pracowników hotelowych w zakresie udzielania pierwszej pomocy i ściślejsza współpraca ze służbami prewencyjnymi. Hotel Bornit rozpoczął właśnie starania o uzyskanie certyfikatu "Bezpieczny obiekt". Jest pierwszym budynkiem w Szklarskiej Porębie, który zadeklarował gotowość przystąpienia do tego procesu. 
Wspomniany program jest częścią ogólnokrajowego systemu działań profilaktycznych "Bezpieczne miasto", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa społecznego. Pozwala podnieść poziom bezpieczeństwa i jakości życia, a także nawiązać jeszcze lepszą współpracę pomiędzy różnymi instytucjami oraz firmami i mieszkańcami.
Był pierwszy etap szkolenia. Kolejnym etapem procesu certyfikacji będzie szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w którym wezmą udział nie tylko pracownicy hotelu w Szklarskiej Porębie, ale również pracownicy innych ośrodków należących do sieci INTERFERIE. Wszyscy będą mogli pod okiem specjalistów nauczyć się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz jak pomóc osobom potrzebującym pomocy do momentu pojawienia się ratowników. Szkolenie zaplanowane jest na 22 lub 23 kwietnia. 
Po wspomnianych działaniach dyrekcja wypełni ankietę przygotowaną przez komisję certyfikacyjną i zaprosi reprezentantów komisji do weryfikacji wszystkich pozostałych danych. Gdy cały proces zakończy się sukcesem, hotel Bornit otrzyma oficjalny dyplom, potwierdzający spełnienie wszelkich wymogów bezpieczeństwa.

15 - kwietnia - 2008
TALARY KARKONOSKIE
W dniu 1 czerwca 2008 roku rozpoczęta zostanie emisja kolekcjonerskich egzemplarzy talarów karkonoskich. Emisja tych monet jest akcją promocyjną miasta, wzorowaną na przeprowadzonych wcześniej akcjach, w takich miastach jak: Kazimierz Dolny, Łeba, Ustka i Jelenia Góra. Żetony okolicznościowe zostaną wyprodukowane przez Mennice Polską, będą wykonane z mosiądzu w nakładzie 50 000 szt. Dla kolekcjonerów zostanie wyemitowana seria talarów karkonoskich ze srebra w nakładzie 500 szt. (próba srebrna 500). Istnieje możliwość zamówienia srebrnych talarów z certyfikatem w plastikowym pudełku lub zamszowym etui w cenie 160 zł za sztukę, a dla mieszkańców Szklarskiej Poręby i Karpacza w cenie promocyjnej 130 zł szt. Możliwe jest także zamówienie kompletu składającego się z talara z herbem Szklarskiej Poręby i drugiego z herbem Karpacza. Zamówienia na talary przyjmowane będą przez Pana Szymona Kurowskiego pod nr tel. 0609 66 91 29 lub na adres mailowy: szajk@wp.pl do dnia 21 kwietnia 2008 do godz. 12.00

REGULAMIN

15 - kwietnia - 2008
MISTRZOSTWA W KAJAKARSTWIE GÓRSKIM
Już 19 kwietnia 2008r po raz kolejny w Szklarskiej Porębie odbędą się Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim "AMP Kamienna". Szczegóły na www.amp.bystrze.org 

12 - kwietnia - 2008
BIEG PIASTÓW W WORLDLOPPED
Bieg Piastów został zaproszony do Worldloppet. Światowa organizacja największych biegów długodystansowych zrzesza teraz 14 imprez.
Worldloppet wysyłając zaproszenie dała wyraźny sygnał, że Szklarska Poręba będzie w gronie 15 najlepszych biegów długodystansowych na świecie. Wówczas prawdopodobnie co dwa lata impreza w Jakuszycach zaliczana będzie do cyklu Pucharu Świata w narciarskich maratonach.
Bieg Piastów należy już do Euroloppet zrzeszającej ponad 100 tysięcy biegaczy z Europy. Wordlloppet to ponad milion zawodników. Wśród zrzeszonych maratonów są m.in. szwedzki Bieg Wazów i czeska Jizerska Petesatka.

7 - kwietnia - 2008
SPOTKANIE INFORMACYJNE TALARY KARKONOSKIE
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych akcją "Talary Karkonoskie" na spotkanie które odbędzie się dnia 8 kwietnia o godzinie 17.00 w restauracji "Kaprys".

06 - kwietnia - 2008
WARSZTATY STRAŻY GRANICZNEJ 
Współdziałanie organów właściwych w sprawach cudzoziemców po przystąpieniu Polski do państw strefy Schengen to temat przewodni dwudniowych warsztatów odbywających się w Łużyckim Oddziale Straży Granicznej. W warsztatach wzięły udział 43 osoby: 
przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, przedstawiciel Urzędu ds. Cudzoziemców, przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej - zarządu ds. cudzoziemców, funkcjonariusze z wydziału ds. cudzoziemców z Łużyckiego, Lubuskiego, Sudeckiego i Śląskiego Oddziału SG, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, inspektorzy Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu, funkcjonariusze Izby Celnej we Wrocławiu, Konsul Generalny RP w Ostrawie, przedstawiciele ambasady RP w Pradze oraz funkcjonariusze Policji Federalnej w Pirnie. Tematem najszerzej dyskutowanym przez uczestników warsztatów było praktyczne stosowanie przepisów Schengen. W trakcie szkolenia uczestnicy wiele uwagi poświęcili również wypracowaniu zasad i form współpracy wszystkich organów odpowiedzialnych za kwestie dotyczące cudzoziemców w celu skuteczniejszego przeciwdziałania ich nielegalnemu wjazdowi i pobytowi na terenie Polski oraz strefy Schengen. Podczas warsztatów poruszono także kwestie zmian w przepisach prawnych, sposobu realizacji umów bilateralnych o przekazywaniu osób. 
Przedstawiciele Policji Federalnej w Pirnie zaprezentowali nowe struktury tej formacji po jej reorganizacji.

05 - kwietnia - 2008 
PRZERWA KONSERWACYJNA
W dniach 07. 04. 2008 r. do 25. 04. 2008 r. koleje linowe i wyciągi narciarskie na Szrenicę będą nieczynne - międzysezonowa przerwa konserwacyjna. 

25 - 30 marca - 2008
MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW W NARCIARSTWIE BIEGOWYM
W dniach od 25 do 30 marca na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, odbywają się Mistrzostwa Polski Seniorów w narciarstwie biegowym. W zawodach uczestniczą najlepsi zawodnicy Polskiej Kadry Narodowej między innymi Justyna Kowalczyk.

26 - marca - 2008
ROWER TOUR
ukazał się nowy magazyn ludzi aktywnych "Rower Tour". Jest to czasopismo skierowane do rowerzystów ale nie tych wyczynowych a raczej dla miłośników pięknych tras i długich dystansów pokonywanych w rytmie turystycznym. W pierwszym numerze zamieszczony został wywiad z Henrykiem Sytnerem znanym od lat miłośnikiem rowerowych przygód. Pan Henryk dużo opowiadał o trasach rowerowych w szklarskiej Porębie, które zna bardzo dobrze i od lat je promuje. 

18 - marca - 2008
GWIAZDY NA ŚNIEGU (galeria)
15 marca 2008 w Szklarskiej Porębie odbyła się impreza "Gwiazdy na Śniegu". Gwiazdy polskiego show biznesu rywalizowały ze sobą w konkurencji slalom gigant. Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: gwiazdy i przyjaciele gwiazd (osobno klasyfikowani mężczyźni i kobiety). Gwiazdy jeździły na Hali Szrenickiej natomiast przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę przez cały czas na scenie odbywały się różne konkursy, pokazy i koncert zespołu The Liverpool. kanał Discovery Historia urządził pokaz filmów a także zadbał o najmłodszych organizując dla nich różnego rodzaju konkursy i zabawy. Oto klasyfikacja końcowa slalomu "Gwiazdy na Śniegu":

"Gwiazdy na Śniegu" kobiety:
1 miejsce Dorota Rembiszewska
2 miejsce Ewa Gorzelak
3 miejsce Małgorzata Lewińska 

"Gwiazdy na Śniegu" mężczyźni 
1 miejsce Waldemar Błaszczyk
2 miejsce Michał Olszański
3 miejsce Jarosław Kulczycki 

"Przyjaciele Gwiazd" kobiety:
1 miejsce Magdalena Rajpert
2 miejsce Barbara Rajpert
3 miejsce Nastazja Feusette 

"Przyjaciele Gwiazd" mężczyźni:
1 miejsce Wiesław Januć
2 miejsce Bartosz Mirecki
3 miejsce Maciej Ginter 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy już za rok na kolejną edycję "Gwiazd na Śniegu".

13 - marca - 2008
PYTANIE NA ŚNIADANIE
Jutrzejsze wydanie "Pytania na Śniadanie" w programie TVP2 będzie relacjonowane na żywo spod dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Program poprowadzą Ania Popek i Michał Olszański. Przewidzianych jest pięć wejść na żywo, w których przeprowadzane będą wywiady z mieszkańcami naszej miejscowości, a tematem przewodnim będzie aktywny wypoczynek w górach.

12 - marca - 2008
ZJAZD SANIAMI ROGATYMI
"8 marca 2008 roku w Kowarach odbył się "VII Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi". Mimo znikomej ilości śniegu nie mogło zabraknąć tej kowarskiej zimowej atrakcji. W tym roku pierwsza część zawodów odbyła się na Grzbiecie Lasockim, gdzie na przygotowanej trasie rywalizowało ze sobą ponad sześćdziesiąt załóg. Przybyli fascynaci sań rogatych nie tylko z Polski, ale i ze Szwecji, Niemiec, Czech oraz innych krajów. Część finalna zorganizowana była przy Sztolniach Kowarskich, gdzie przy wspaniałej muzyce naszych sąsiadów i dobrej kuchni panował gorący klimat zabawy. W kategorii "Samorządowcy" zwyciężyła drużyna ze Szklarskiej Poręby w składzie Arkadiusz Wichniak i Karol Głuszak, która godnie reprezentowała nasze miasto.

11 - marca - 2008
MEMORIAŁ MARIANA kRZYŻOSIAKA  W BIATHLONIE
W dniach 17 - 18.03.2008 ZSOiMS organizuje w Jakuszycach "Ogólnopolskie Zawody Klasyfikacyjne" - Mistrzostwa SMS Szklarska Poręba, Puchar Karkonoszy, Memoriał Mariana Krzyżosiaka.
Prawo startu mają zawodniczki i zawodnicy zgłoszeni w PZB posiadający licencję zawodniczą na sezon 2007/2008.
PROGRAM
Piątek 14.03.2008
13.15 start biegu masowego Młodzieżowych Mistrzostw Polski
17.00 odprawa techniczna SMS Szklarska Poręba
Sobota 15.03.2008
10.oo start do biegów sprinterskich (seniorki i juniorki)
13.3o start do biegów sprinterskich (seniorzy i juniorzy)
Niedziela 16.03.2008
10.oo start do biegów na dochodzenie (seniorzy i juniorzy)
13.3o start do biegów na dochodzenie ( seniorki i juniorki)
Zgłoszenia do uczestnictwa należy zgłaszać na piśmie na adres:
ZSOiMS im. J.I. Sztaudyngera
ul. Obrońców Pokoju 17
58-580 Szklarska Poręba
tel/fax 075 717 22 06
Do dnia 13.03 do godziny 14.oo

11 - marca - 2008
MISTRZOSTWA DOLNEGO ŚLĄSKA W BIATHLONIE
W dniach 17 - 18.03.2008 ZSOiMS organizuje w Jakuszycach "Makroregionalne Mistrzostwa Młodzików w Biathlonie i Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów i Juniorów Młodszych".
Prawo startu mają zawodniczki i zawodnicy zgłoszeni w PZB posiadający licencję zawodniczą na sezon 2007/2008.
PROGRAM
Poniedziałek 17.03.2008
9.oo - 9.5o przestrzeliwanie broni
10.oo start do biegów indywidualnych młodzików
11.oo start do biegów indywidualnych młodziczek
Wtorek 18.03.2008
9.oo -9.5o przestrzeliwanie broni
10.oo start do biegów sprinterskich (chłopcy)
13.3o start do biegów sprinterskich (dziewczęta)
Zgłoszenia do uczestnictwa należy zgłaszać na piśmie na adres:
ZSOiMS im. J.I. Sztaudyngera
ul. Obrońców Pokoju 17
58-580 Szklarska Poręba
tel/fax 075 717 22 06
Do dnia 13.03 do godziny 14.oo

10 - marca - 2008
ZAWODY PSICH ZAPRZĘGÓW   IMPREZA ODWOŁANA!!!
W dniach 14, 15, 16 marca na trasach Biegu Piastów odbęda się ostatnie tej zimy międzynarodowe spotkanie najlepszych maszerów Europy, którzy będą rywalizować o punkty w ESDRA Europa Cup. Zawody to finał Pucharu Polski w sprincie i na średnim dystansie.
Do niewątpliwych atrakcji wyścigów sprinterskich będą należały starty równoległe zaprzęgów, zaś wyścigi na średnim dystansie to druga edycja Husqvarna Tour na 100-lecie sportu psich zaprzęgów.
PROGRAM
Piątek 14.03.2008
19.oo Start do nocnego etapu Husqvarna Tour
Sobota 15.03.2008
11.oo Start pierwszego zaprzęgu
18.oo Wieczór Maszera
Niedziela 16.03.2008
10.oo Start pierwszego zaprzęgu
ok. 16.oo Rozdanie nagród

09 - marca - 2008 
TURNIEJ MIAST PRZYJACIÓŁ TRÓJKI I GWIAZDY NA ŚNIEGU 
14 marca 2008 po raz kolejny dojdzie do wielkiego sportowego pojedynku na wesoło. Nadszedł czas na Turniej Miast Przyjaciół Trójki. W Jakuszycach spotkają się ze sobą drużyny Szklarskiej Poręby, Augustowa, Radiowej Trójki i Gwiazd, które wezmą udział w narciarskiej rywalizacji na wesoło. Uczestnicy Turnieju zmierzą się następujących konkurencjach: narciarski bieg sztafetowy, chód na nartach na czas, rzuty do celu, drużynowy bieg w rakietach śnieżnych, biegi z psimi zaprzęgami i strzały do tarczy biathlonowej. Zapowiada się naprawdę ciekawa zabawa. 

15 marca 2008 miasto pod Szrenicą zaroi się od Gwiazd polskiego show biznesu. Znane z telewizji osobistości wezmą udział w specjalnie przygotowanym dla nich slalomie gigancie. Gwiazdy wystartują w swojej kategorii a zaproszeni przez nich goście zaprezentują się w drużynie Przyjaciół Gwiazd. Cała impreza odbędzie się na stokach SkiAreny Szrenica. Serdecznie zachęcamy do czynnego kibicowania wszystkim Gwiazdom w sportowych zmaganiach gdyż bardzo liczą na głośny doping. Na gości odwiedzających w tym czasie dolną stację kolei linowej na Szrenicę przygotowaliśmy bardzo ciekawe atrakcje - liczne konkursy, zabawy i pokazy. W specjalnych namiotach Discovery Historia zostaną zorganizowane konkursy i zabawy dla dzieci a także wyświetlone zostaną filmy historyczne – wszystko to pod nazwą Zimowe Kino Discovery Historia. Łowcy autografów będą mieli możliwość zdobycia cennego podpisu a także zrobienia sobie zdjęcia z Gwiazdą. Całość uświetni koncert zespołu The Liverpool, który zagra niezapomniane piosenki grupy The Beatles. 

Start godzina: 12:00 dolna stacja wyciągu na Szrenicę. 

Serdecznie zapraszamy do wspólnego spędzenia marcowego weekendu w Szklarskiej Porębie wspólnie z Gwiazdami na Śniegu. 

09 - marca - 2008
HUSQVARNA TOUR II NA 100-LECIE SPORTU PSICH ZAPRZĘGÓW
Dla uczczenia 100 rocznicy sportu psich zaprzęgów na świecie, w dniach 14-16 marca 2008 w polskich Jakuszycach (Szklarska Poręba) odbędzie się Husqvarna Tour II. Finał Pucharu Polski to najważniejsze wydarzenie kończące sezon wyścigów psich zaprzęgów. W wyścigu weźmie udział ponad 100 zaprzęgów z krajów europejskich.
W Husqvarna Tour II zawodnicy walczyć będą o Puchar Polski w dwóch kategoriach: sprincie oraz na średnim dystansie. Uczczą także wyjątkową rocznicę: 100-lecia Sportu Psich Zaprzęgów na świecie. 
Dokładnie 100 lat temu, na przełomie marca i kwietnia 1908 roku, w miejscowości Nome nad Zatoką Nortona na Alasce wystartował pierwszy w historii wyścig psich zaprzęgów rozegrany wg obowiązujących obecnie reguł. Gonitwę nazwaną ALL ALASKA SWEEPSTAKE zapoczątkowali twórcy alaskańskiego Kennel Club'u - Albert Fink i Scotty Allan. Była ona pierwszą, a jednocześnie przez wiele lat najtrudniejszą na świecie gonitwą sprawdzającą siłę i wytrzymałość zarówno psów jak i ludzi. Wyścig ALL ALASKA SWEEPSTAKE mierzył 408 mil (ok. 650 km) i przebiegał przez bezdroża alaskańskiego Półwyspu Seward. Pierwszy wyścig i czek na 10 000 $ wygrał Scotty Allan i jego zaprzęg psów mieszańców: alaskan malamutów z psami eskimoskimi. W tym roku na zwycięzcę wyścigu będzie czekała nagroda w wysokości 100 000$. 
W marcowych zawodach wezmą udział doświadczeni maszerzy z: Polski, Czech, Austrii, Węgier i innych krajów europejskich, którzy uczestniczyli we wcześniejszych etapach walki o Puchar Polski. Organizator wyścigu Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, reprezentowany przez warszawski Klub „INUIT” przewiduje udział ponad 100 zaprzęgów, startujących w dwóch klasach: limitowanej (zaprzęgi do 6 psów), nielimitowanej (zaprzęgi do 12 psów) oraz w skikjoringu. Sponsorem Generalnym zawodów jest firma Husqvarna. Wydarzenie to będzie miało wyjątkowy przebieg. Rozpocznie się widowiskowym etapem nocnym w piątek 14 marca 2008. Zaprzęgi wystartują około godz. 20.00 i pokonają 20 km. Początek trasy i meta będą oświetlone pochodniami, a sama droga – latarkami czołowymi zawodników. Kolejne etapy Husqvarna Tour II odbędą się w sobotę (15 marca) i w niedzielę (16 marca). W zależności od typu wyścigu (sprint lub średni dystans) będą mierzyły po ok. po 40 km i rozpoczynać się będą 
ok. godziny 9.00. W sumie zawodnicy pokonają niemal 100 km. 

09 - marca - 2008
XI BIEG IZERSKI V BIEG RETRO
15 marca 2008 (sobota) Towarzystwo Izerskie zaprasza na imprezę dla miłośników narciarstwa biegowego w nieco lżejszym wydaniu tego sportu. 
XI Bieg Izerski zostanie poprowadzony przepięknymi trasami w Górach Izerskich. Start i meta przy Stacji Turystycznej Orle Jakuszycach. Dystans do pokonania wynosi 12 kilometrów ale jak zapewniają organizatorzy czas i zajęte miejsce są zdecydowanie sprawami drugorzędnymi... Start o godzinie 12:00.
V Bieg Retro to zawody dla wszystkich narciarzy, którzy dysponują jeszcze sprzętem z minionych epok. Im starsze tym lepsze. Wszystkie nowoczesne technologie będą po prostu ignorowane... Dotyczy to również ubioru zawodników uczestniczących w V Biegu Retro. Podobnie jak przy XI Biegu Izerskim przede wszystkim liczy się dobra zabawa. Start o godzinie 11:30. 
Opłata startowa zarówno w jednym jak i w drugim Biegu wynosi 15 zł. Zapisać można się na godzinę przed startem. Serdecznie zapraszamy. 

01 - marca - 2008 
TALAR KARKONOSKI
W dniu 29 lutego 2008 w Hotelu "Sudety" odbyło się spotkanie dotyczące wprowadzenia do obiegu w Szklarskiej Porębie zastępczego środka płatniczego - Talara Karkonoskiego. Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w projekcie zachęcamy do zapoznania się z zaproszenie do współpracy.  TUTAJ

29 - lutego 2008
POŁĄCZENIA WAHADŁOWE SZKLARSKA PORĘBA - JAKUSZYCE
W dniu jutrzejszym oraz w niedzielę na trasie Szklarska Poręba - Jakuszyce Polana Jakuszycka uruchomione zostanie połączenie wahadłowe. Pierwszy autobus ruszy o godzinie 6.oo, każdy następny będzie odjeżdżał w odstępach 30 minutowych. Ostatni autobus odjedzie o godzinie 18.3o.

28 - lutego - 2008
WERNISAŻ W MUZEUM KARKONOSKIM
W dniu 29.02.2008 r. o godz. 17.00 w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów odbędzie się wernisaż wystawy "Przyrodnicze fascynacje" Teresy Kępowicz (malarstwo) i Krzysztofa Kmiecia (ekslibris). oraz na prelekcja o zielarstwie i ziołolecznictwie a także na degustacja pysznych herbat ziołowych

25 - lutego - 2008
XXXII BIEG PIASTÓW
W sobotę i niedzielę na trasach biegowych w Jakuszycach odbędzie się XXXII Bieg Piastów. Mimo niesprzyjającej aury trasy są należycie przygotowane a organizatorzy jak zwykle dołożą starań by impreza odbyła się na światowym poziomie. W związku z tym w czwartek odbędzie się zakrojona na szeroką skalę akcja pomocy utrzymania tras w Jakuszycach. O godzinie 15.15 w czwartek 28.02.2008 spod Karkonoszy organizowany jest wyjazd osób chętnych do pomocy w nawiezieniu śniegu na trasy. Każdy zobowiązany jest do zabrania łopaty i worków, w których będzie można przenieść śnieg. Do udziału w biegu zgłosiło się ponad 2500 biegaczy z kraju i Europy, a to gwarantuje wysoki poziom i niezapomniane emocje. Dlatego zjednoczmy siły i sprawmy by XXXII Bieg Piastów zapadł na długo w pamięci zawodników i kibiców.

24 - lutego - 208
ZAPROSZENIE
Burmistrz Szklarskiej Poręby zaprasza na spotkanie dotyczące wprowadzenia do obiegu na terenie Szklarskiej Poręby zastępczego środka płatniczego - Talara Karkonoskiego. Akcja oprócz Szklarskiej Poręby obejmie również Karpacz i Jelenią Górę. 
Spotkanie odbędzie się 29 lutego 2008 o godzinie 14:00 w Hotelu "Sudety" przy ul. Krasickiego 10. 
Serdecznie zapraszamy. 

21 - lutego - 2008
NAKLEJKI BIEGU PIASTÓW
Wszystkich, którzy chcą mieć na szybie swojego samochodu naklejkę "Bieg Piastów" z logo tej imprezy zapraszamy do Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie w godzinach 8.oo - 16.oo można za darmo otrzymać taki gadżet.

13 - lutego - 2008
IDEALNE WARUNKI NARCIARSKIE W  NA POLANIE JAKUSZYCKIEJ
Kiedy cały kraj narzeka na brak śniegu i z przerażeniem ogląda prognozy pogody w telewizji, to w Jakuszycach, choć pewnie ciężko w to uwierzyć jest wręcz przeciwnie. Wspaniale przygotowane trasy dla narciarzy biegowych powodują, że każdego dnia trenuje tam ponad 500 biegaczy, a w weekendy jest ich parę tysięcy. Wielu z nich szlifuje formę przed zbliżającym się milowymi krokami XXXII Biegiem Piastów, który odbędzie się w dniach 1-2 marca. W chwili obecnej na Polanie Jakuszyckiej można podziwiać Justynę Kowalczyk, reprezentantkę Polski, która przygotowuje się do kolejnych zawodów Pucharu Świata. Wczoraj z powodu braku śniegu w Czechach zostały przeniesione na Polanę Jakuszycką Mistrzostwa Czech w narciarstwie klasycznym.

12 - lutego - 2008
TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA W SZKLARSKIEJ PORĘBIE
Podczas tegorocznych ferii zimowych na terenie Szklarskiej Poręby przeprowadzono wielkie działania pn. ,,Tydzień Bezpieczeństwa w Szklarskiej Porębie". więcej >>

12 - lutego - 2008
PUCHAR RADIOWEJ TRÓJKI (wyniki)
W dniu 17 lutego (niedziela) na stokach Ski Areny Szrenica rozegrany zostanie amatorski Puchar Trójki w narciarstwie zjazdowym.
Program zawodów:
godz. 9.oo - 10.3o zapisy i wydawanie numerów startowych
godz.11.oo start pierwszego zawodnika
godz. 14.oo zakończenie zawodów
Kategorie wiekowe:
7-15 lat dziewczęta i chłopcy
powyżej 16 lat kobiety i mężczyźni
Zakończenie odbędzie się w Szałasie Żywieckim a dla zwycięzców przygotowane są puchary, dyplomy i upominki. 

04 - lutego - 2008
WYŚCIGI PSICH ZAPRZĘGÓW - MUSHER CUP (galeria)
W dniach 08 - 10 lutego na trasach biegowych w Jakuszycach odbędą się wyścigi psich zaprzęgów w ramach Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Polski Seniorów i Juniorów Sprint i Mid.
Program zawodów:
Piątek, 8 lutego 2008
8.oo - 12.3o Odprawa weterynaryjna
10.oo - Odprawa maszerów
11.oo - Pierwszy start - średni dystans
13.oo - Start Sprint - zaprzęgi sprinterskie
Sobota, 9 lutego 2008
9.oo   - Odprawa maszerów
10.oo - Start Sprint
13.oo - Start Mid
15.oo - "Handler Show" - zawody pomocników
Niedziela, 10 lutego 2008
9.oo - Odprawa maszerów
9.15 - Start Mid
10.3o - Start Sprint
15.oo - Dekoracja zwycięzców

03 - lutego - 2008
III SLALOM RETRO JUŻ ZA NAMI (galeria) (wyniki)
W dniu wczorajszym pod dolną stacją wyciągu krzesełkowego na Szrenicę odbył się III Slalom Retro, któremu towarzyszyły różnego rodzaju pokazy, zabawy i występy artystyczne. Zwycięzcą slalomu w kategorii mężczyzn został Pan Krzysztof Boczek mieszkaniec Świnoujścia, który zachwycił jury jazdą na nartach używając jednego kija do odpychania i stosując zapomniany już dawno styl "tellemark". Wśród kobiet najlepsza okazała się mieszkanka Szklarskiej Poręby Pani Łozowska Elżbieta. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, a reszta uczestników nagrody pocieszenia. W czasie całego dnia rodzice z dziećmi brali udział w konkursach rodzinnych, mogli spróbować puszczać ogromne bańki mydlane a na koniec imprezy podziwiać wspaniały pokaz sztucznych ogni. Kuchnia polowa wystawiona przez Spółkę Interferie serwowała przez cały dzień 2,5 tys. litrów przepysznego "Żurku Karkonoskiego" przygotowanego przez kucharzy Hotelu Bornit.  W międzyczasie na scenie wystąpiły zespoły muzyczne "Druidzi" i gwiazdy wieczoru "Jumbo Africa". Na stoku pojawiły się także gwiazdy Radiowej Trójki z Michałem Olszańskim na czele, a na antenie tej stacji przez cały dzień łączono się na żywo ze Szklarską Porębą. Impreza była bardzo udana a wszystkich zapraszamy za rok na kolejną już czwartą edycję Slalomu Retro.

01 - lutego - 2008
MAX KONTRA W GÓRACH - PEPSI MAX TUNINGUJE FERIE
W niedzielę (03.02) do Szklarskiej Poręby zawita emocjonująca akcja Pepsi Max – Max Kontra w górach. Podróżująca samochodem terenowym drużyna Max Kontry, będzie obecna w najbardziej popularnych zimowych miejscowościach naszego kraju. W dniu akcji w Szklarskiej Porębie będą rozdawane puszki Pepsi Max oraz będzie możliwość ściągnięcia na komórkę śmiesznych filmików Max Kontry. Akcja ma na celu przełamanie szarej rzeczywistości codziennego dnia.
Miejscem dobrej zabawy będzie wyciąg narciarski „Babiniec – Jakuszce" w Szklarskiej Porębie. Do wspólnej imprezy z ekipą Max Kontry zapraszamy wszystkich przebywających turystów oraz mieszkańców Szklarskiej Poręby. Każdy może podejść do odjazdowego Max Jeep'a i odebrać puszki oraz filmiki Max Kontry. 
Będzie to doskonała okazja do poznania nowych ludzi, przeżycia niesamowitej przygody oraz stworzenia czegoś zupełnie niestandardowego.

29 - stycznia - 2008
NOWY SPRZĘT REANIMACYJNY
Schronisko "Orle" jako pierwsze w Karkonoszach i Izerach stało się posiadaczem defibrylatora, który w kilka minut może zostać dowieziony i użyty na terenie rozciągającym się od Polany Jakuszyckiej po Chatkę Górzystów. Defibrylator kupili wspólnie Stanisław Kornafel i Marek Kondrasiewicz przekonują, że dziś dzięki temu sprzętowi w Izerach jest bezpieczniej niż jeszcze kilka dni temu. Urządzenie to jest w pełni kompatybilne ze sprzętem jaki używa pogotowie ratunkowe i liczne szpitale.

27 - stycznia - 2008
III SLALOM RETRO
02. 02. 2008 na stoku SkiAreny Szrenica do rywalizacji sportowej staną narciarze w stylu retro. Obowiązują stroje i sprzęt narciarski z minionych epok (im starsze tym lepsze). Zaczynamy zapisami od godziny 13:00. Start slalomu o godzinie 14:00 na nartostradzie Puchatek. Ocenie będzie podlegać ogólny ubiór i sprzęt, styl zjazdu i ogólna prezentacja uczestnika. W programie imprezy między innymi:
- występ Tancerzy ognia BANOS MORALES
- konkursy, koncerty, zabawa
- 2500 litrów Żurku Karkonoskiego do zjedzenia
- porywający i dynamiczny występ zespołu JUMBO AFRICA
- pokaz fajerwerków
Serdecznie zapraszamy. 

26 - stycznia -2008
KONWENT PRZEWODNICZĄCYCH
W dniu wczorajszym na terenie naszego miasta odbył się Konwent Przewodniczących Rad Miast i Gmin Powiatu Jeleniogórskiego. Tematem wiodącym spotkania była komunikacja, infrastruktura i perspektywy rozwoju całego powiatu.

25 - stycznia - 2008
MEMORIAŁ JANA MĄDREGO
W dniach 26 - 27. 01. 2008 na Polanie Jakuszyckiej odbędą się zawody narciarstwa biegowego będące eliminacjami do Zimowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Program zawodów:
Sobota 26.01.2008 biegi techniką klasyczną CL start godz. 10.oo
Kategorie:
- seniorzy/juniorzy A, 10 km
- seniorki/juniorki A,B 5 km
- junior B 5 km
- junior C 3 km
- junior D 3 km
Niedziela 27.01.2008 bieg łączony Cl + F start godz.10.oo
- seniorzy/juniorzy A 10 km CL + 10 km F
- seniorki/juniorki A, B 5 km CL + 5 km F
- junior B 5 km CL + 5 km F
- junior C 3 km CL + 3 km F
- junior D 3 km F
Organizatorem zawodów jest Dolnośląski Związek Narciarski.

23 - stycznia - 2008
MALI I DUZI ARTYŚCI NASZEGO MIASTA
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszego miasta do odwiedzenia Przedszkola Samorządowego nr 1 przy ul. Sikorskiego 12) w dniu 02 lutego 2008r. w godzinach od 10:00 do 14:00. W programie między innymi:
- występy artystyczny uczniów z Liceum Ogólnokształcącego ze Szklarskiej Poręby, Przedszkola Samorządowego nr 1, Szkoły Podstawowej nr 5
- występ Chóru "Porębianki" 
- warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez Zbigniewa Frączkiewicza 
Oprócz ciekawych prezentacji i występów artystycznych będzie można podziwiać piękne wyroby artystów, którzy inspiracje do swojej twórczości czerpią z piękna naszego miasta i okolic.
Serdecznie zapraszamy 

22 - stycznia - 2008
KONWENT BURMISTRZÓW (galeria)
w dniach 21 - 22 stycznia w Hotelu Bornit odbył się dwudniowy konwent prezydentów, burmistrzów i wójtów miast i gmin Powiatu Jeleniogórskiego. Podczas dwudniowych obrad zostało podpisane Porozumienie Gmin Powiatu Jeleniogórskiego, Miasta Jelenia Góra oraz Powiatu Jeleniogórskiego. 
Przedmiotem niniejszego Porozumienia jest współpraca w zakresie wspólnej promocji Jeleniej Góry i Powiatu Jeleniogórskiego na rok 2008. To kolejny rok współpracy w regionie, która owocuje wieloma wspólnymi przedsięwzięciami promocyjnymi z zakresu wydawnictw, wspólnej prezentacji na targach krajowych i zagranicznych oraz współpracy trans granicznej. 

18 - stycznia - 2008
III SLALOM RETRO
W dniu 02 lutego o godzinie 16.oo na stoku przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę odbędzie się III Slalom Narciarski Retro. Warunkiem uczestnictwa w zawodach będzie posiadanie sprzętu oraz ubioru wyprodukowanego do roku 1975 i zapisanie się w biurze zawodów do godziny 16.oo. Trasę slalomu będzie można pokonać na nartach, sankach, skiboobach lub bobslejach, ocenie jury będzie podlegać styl zjazdu, przebranie i ogólne wrażenie uczestnika. Ponadto przewidziana jest nagroda dla dla najlepiej przebranej rodziny w tak zwanej konkurencji rodzinnej. Do walki z uśmiechem na ustach poprowadzi uczestników znany i lubiany dziennikarz radiowej Trójki a przy tym przyjaciel miasta Michał Olszański. Podczas imprezy przewidziane są miedzy innymi: koncert egzotycznego zespołu Jumbo Africa, konkursy z nagrodami, pokaz Teatru Ognia Bańos Morale oraz pokaz Fire Show.

17 - stycznia - 2008
SPOTKANIE 
Fundacja Partnerstwo Ducha Gór zaprasza na spotkanie dotyczące rozwoju miejscowości oraz możliwości pozyskania środków finansowych na planowane działania. 
Zapraszamy mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, którzy mają pomysły na rozwój miejscowości w obszarze kultury, dziedzictwa kulturowego, produktu lokalnego, sportu, turystyki, produktu turystycznego i rekreacji oraz w sferze społecznej. 
Termin 23 stycznia godz. 17:00 w budynku Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie przy ul. Buczka 2 w sali nr 2. 
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. 

17 - stycznia - 2008
FLIP I FLAP (galeria)
19 stycznia 2008 na stoku SkiAreny Szrenica "Puchatek" odbędą się zawody narciarskie dla dzieci "Flip i Flap". Jest to pierwsza edycja Turnieju Czterech Stoków, który już od kilku lat odbywa się w Szklarskiej Porębie. Zawody odbędą się w następujących kategoriach wiekowych:
- dziewczęta i chłopcy (rocznik 1993 - 1995, rocznik 1996 - 1998, rocznik 1999 - 2001)
Program zawodów:
godz. 09:00 - 10:15 - zapisy do zawodów 
godz. 10:00 - rozpoczęcie zawodów
godz. 13:30 - 14:00 - wręczenie dyplomów i upominków
Od godziny 10:30 do 14:00 zapraszamy wszystkich pozostałych chętnych do udziału w innych formach zabawy i konkursów. 
Zawody prowadzi Henryk Sytner - sprawozdawca sportowy Radiowej Trójki (transmisja na żywo w Radiowej Trójce)
Serdecznie zapraszamy. 

16 - stycznia - 2008
DZIEŃ NA ŻYWO W TVN24
W dniu dzisiejszym na antenie stacji telewizyjnej TVN24 pojawią się wejścia na żywo spod wyciągu na Szrenicę. Poruszane zostaną kwestie budowy nowych wyciągów i tras zjazdowych, a także bezpieczeństwa na stokach i ogólnych przygotowań do ferii zimowych na terenie Szklarskiej Poręby

16 - stycznia - 2008
ZAWODY NARCIARSKIE SZUS BLUZ
W niedzielę 20 stycznia w ramach Sudeckiej Ligi Młodzieżowej rozegrane zostaną zawody narciarskie na Hali Szrenickiej.
PROGRAM ZAWODÓW:
Zapisy dla klubów dzień przed zawodami.
Zapisy do godz. 10.oo
Start godz. 11.oo
Zakończenie godz. 14.oo Schronisko na Hali Szrenickiej
KATEGORIE WIEKOWE:
Roczniki 1998 – 2000 dziewczęta i chłopcy
Roczniki 1997 – 1995 dziewczęta i chłopcy
Roczniki 1994 – 1992 dziewczęta i chłopcy
Więcej informacji na stronie www.klubszrenica.pl

11 - stycznia - 2008 
LOTY NARCIARSKIE W HARRACHOVIE 
W dniach 18 – 20. 01. 2008 w Harrachovie odbędą się zawody Pucharu Świata w lotach narciarskich.
18.01 o godz. 13.45 przeprowadzone zostaną kwalifikacje do sobotniego turnieju.
W sobotę 19.01 pierwsza seria skoków rozpocznie się o godzinie 13.45, podobnie w niedzielę 20.01 pierwsza seria rozpocznie się o godzinie 13.45.
Bilety na konkurs będą do nabycia w kasach pod skocznią w Harrachovie. 
Ceny biletów:
Piątek 18.01 trening +kwalifikacje 100 Kcs
Sobota 400 Kcs
Niedziela 400 Kcs
Z Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby wierni kibice będą mogli dostać się pod skocznie specjalnie przygotowanym na tą imprezę kursem wahadłowym organizowanym przez Firmę "CARLOS" Biuro Podróży TOM - TUR Sp. z o. o. ul. 1 Maja tel. 075 717 22 94, 075 717 35 87, kom. 693 960 200 
Cena przejazdu ze Szklarskiej Poręby do Harrachova za jeden dzień 30zł/os., za dwa dni 50zł/os.
Program:
19. 01. 2008r. - 1 dzień 
godz. 08:30 - wyjazd z Jeleniej Góry dworzec PKP
godz. 08.45 - ul. Jana Pawła II przystanek MZK koło dworca PKS
godz. 09.05 - przystanek PKS Szklarska Poręba Dolna
godz. 09.20 - przystanek PKS Szklarska Poręba Górna
20.01.2008r. - 2 dzień
godz. 08:30 - wyjazd z Jeleniej Góry dworzec PKP
godz. 08.45 - ul. Jana Pawła II przystanek MZK koło dworca PKS
godz. 09.05 - przystanek PKS Szklarska Poręba Dolna
godz. 09.20 - przystanek PKS Szklarska Poręba Górna

08 - stycznia - 2008
ŚREDNIODYSTANSOWY WYŚCIG PSICH ZAPRZĘGÓW (galeria)
W dniach 10-13 stycznia 2008 roku w Polsce odbędzie się średniodystansowy wyścig psich zaprzęgów - Husqvarna Tour. W wyścigach, które odbędą się w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach wezmą udział doświadczeni zawodnicy z krajów europejskich. . Zasadą gonitwy jest prowadzenie na całej trasie tego samego zaprzęgu psów. Osoby prowadzące zaprzęg tzw. maszerzy startują w dwóch klasach, ze względu na ilość psów w zaprzęgu. 
Plan zawodów:
10.01.2008 (czwartek) 
Start godz. 10.00
Meta godz. 15.00
11,12,13.01.2008 (piątek, sobota, niedziela)
Start godz. 10.00
Meta godz. 14.00

Uroczyste zakończenie po godzinie 14.00

05 - stycznia - 2008
KONFERENCJA PRASOWA (galeria)
W dniu wczorajszym w osadzie jeździeckiej Bata odbyła się konferencja prasowa poświęcona wędrówką po górach na rakietach śnieżnych. Jest to nowa forma spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu oferowana turystom odwiedzającym Szklarską Porębę. Na konferencji obecny był Burmistrz miasta Arkadiusz Wichniak i dziennikarze lokalnych mediów. Zdjęcia z konferencji można zobaczyć w galerii.

 

28 - grudnia - 2007
FIRE SHOW
Wystrzałowe przywitanie Nowego Roku tylko w Szklarskiej Porębie. Niesamowity i spektakularny fire show, który odbędzie się 01 stycznia 2008 roku o godzinie 00:15. Całe niebo nad miastem rozbłyśnie tysiącami kolorowych światełek co stworzy zapierający dech w piersiach widok. Spójrz w niebo i zachwyć się przepięknym pokazem sztucznych ogni. 

28 - grudnia - 2007
POŁĄCZENIA AUTOBUSOWE DO JAKUSZYC
Od dnia 28.12.2007 r.w każdą sobotę i niedziele będą kursować autobusy do Jakuszyc. Dodatkowo połączenia będą funkcjonować w okresie świąteczno noworocznym / za wyjątkiem 24.XII, 25.XII i 1.I / -w okresie ferii zimowych województwa dolnoślaskiego -w okresie wakacji szkolnych. Rozkład jazdy oraz usytuowanie przystanków dostępne jest na stronie www.szklarskaporeba.pl w zakładce połączenia autobusowe i kolejowe.

27 - grudnia - 2007
WYŚCIGI PSICH ZAPRZĘGÓW
W dniach 29-30 grudnia 2007 zapraszamy na wyścigi psich zaprzęgów, które odbędą się w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach, na gościnnych trasach Biegu Piastów. Zawody w randze Pucharu Polski, Europa Cup ESDRA i Eurocup WSA zgromadzą na starcie najlepszych zawodników Europy z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Holandii , Węgier. Będziemy mieli okazję podziwiać piękne i mądre psy startujące w dużych i małych zaprzęgach oraz w parze z narciarzem , w dyscyplinie zwanej skijoring. Starty rozpoczną się w sobotę o godz. 11-tej, w niedzielę o godz. 10-tej. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, w niedzielę po startach , ok. godz. 15 -tej rozegrane zostaną sztafety - niezwykle widowiskowa, dodatkowa rywalizacja teamów złożonych z różnych zaprzęgów i zawodników skijoringu ( zaprzęg 6 psów, zaprzęg 4 psy i skijoring).
Program zawodów:
Piątek 28.12.2007
godz. 12.00-20.00 Przyjmowanie zgłoszeń
godz. 14.30-17.30 Odprawa weterynaryjna
godz. 20.00 Odprawa zawodników

Sobota 29.12.2007
godz. 7.00-10.00 Odprawa weterynaryjna
godz. 11.00 Start pierwszego zaprzęgu
godz. 18.00 Wieczór Maszera w Biathlonie (konsumpcja we własnym zakresie)

Niedziela 30.12.2007
godz. 10.00 Start pierwszego zaprzęgu
godz. 15.00 Sztafety mieszane
około godz. 16.00 Rozdanie nagród

22 - grudnia - 2007 
JAZZOWE KOLĘDY
Już dziś o godzinie 21:00 w Klubie JAZGOT odbędzie się bardzo ciekawy koncert. Najbardziej znane polskie i zagraniczne kolędy zostaną zaprezentowane w jazzowych aranżacjach. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w klubie. Serdecznie zapraszamy.

22 - grudnia - 2007 
TELEKAMERY 
Miło nam poinformować Państwa, że do nagrody "Telakamera" przyznawanej przez tygodnik "Tele Tydzień" został nominowany wieloletni przyjaciel Szklarskiej Poręby dziennikarz Radiowej Trójki i TVP Michał Olszański. Dziennikarz został nominowany za profesjonalizm wykonywanego zawodu oraz za wielkie serce. Michał Olszański bardzo często pojawia się w Szklarskiej Porębie przy okazji imprez rozrywkowych i sportowych (Weekend z Adrenalina i Turniej Miast Przyjaciół Trójki) organizowanych w naszym mieście. Szczegóły konkursu i zasady głosowania są dostępne w tygodniku "Tele Tydzień" 

21 - grudnia - 2007
KARTKA OKOLICZNOŚCIOWA (galeria)
Na pamiątkę zniesienia kontroli granicznej wypuszczono specjalną edycję 116 pocztówek "Karkonosze bez Granic". Pewnie nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie pieczęcie, które znajdują się na jednej ze stron tych kartek okolicznościowych. Stemple posiadają datę 20.12.2007, która była ostatnią datą kontroli granicznej, a także nazwy miast granicznych i pieczęć Związku Gmin Karkonoskich (patrz galeria). Pocztówki zostały rozdane uczestnikom nocnego spotkania na granicy, ale pozostawiono także egzemplarze, które miasto chce wystawić na aukcjach. Tego typu pamiątka historyczna będzie na pewno "Białym Krukiem" wśród kolekcjonerów pamiątkowych pocztówek. 

19 - grudnia - 2007
OTWARCIE GRANIC (galeria)
O północy z czwartku na piątek wejdzie w życie traktat z Schengen, a co za tym idzie przestaną istnieć kontrole na granicach. W związku z tym o godzinie 24.00 w czwartek na przejściu granicznym Harrachov - Jakuszyce odbędzie się uroczyste otwarcie granic, w którym uczestniczyć będą władze i mieszkańcy miast Szklarska Poręba i Harrachov.

15 - grudnia - 2007
POLANA JAKUSZYCKA OŚWIETLONA
Od dzisiaj trasy wokół Polany Jakuszyckiej będą oświetlone. Światło będzie włączane i wyłączane ręcznie przez pracowników obsługujących trasy. Narciarze biegowi mogą być już zadowoleni, gdyż ich rekreacyjne spędzanie czasu na "biegówkach" nie będzie musiało się kończyć wraz z zapadnięciem zmroku. Także ludzie kończący później pracę będą mieli okazję pobiegać w godzinach wieczornych.

10 - grudnia - 2007
MONITORING PARKINGU SZRENICA
Od tego sezonu zimowego parking Szrenica będzie monitorowany przez pięć kamer, a dodatkowa szósta kamera będzie skierowana na wyciąg i każdy turysta wchodząc na stronę internetową MZGL bez problemu zobaczy jaka sytuacja panuje zarówno na parkingu jak i na wyciągu. Parking będzie miał nadal status niestrzeżonego lecz monitorowanego, a zapis elektroniczny pozwoli na odczyt zapisu wideo do dwóch tygodni wstecz. System wydatnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa turystów, ale jest to także test przed podjęciem programu monitorowania całego miasta a zwłaszcza najbardziej newralgicznych jego punktów. Miejmy nadzieję, że ten system będzie jednym z elementów programu gminnego "Bezpieczne Miasto" do którego włączy się wiele instytucji z naszego terenu.

10 - grudnia -.2007
KONFERENCJA PRASOWA (galeria)
W dniu 07.12.2008 w Ośrodku Szkolenia i Przygotowań Olimpijskich w Biathlonie odbyła się konferencja prasowa, której celem było zapoznanie mediów z planami organizacyjnymi na sezon zimowy 2008 w naszej miejscowości. Konferencja została zorganizowana przez Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie. Burmistrz Arkadiusz Wichniak poinformował dziennikarzy o planie działań Urzędu Miasta na nadchodzący sezon. Ponadto swoje plany przedstawili m.in. Julian Gozdowski prezes Stowarzyszenia Biegu Piastów i Anna Wodzińska prezes Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Poruszono także kwestię bezpieczeństwa dlatego też nie zabrakło na konferencji przedstawicieli Policji i Straż Granicznej. Nie zapomniano zaprosić gości z Czech, którzy mówili o wspólnej współpracy zwłaszcza w kontekście wejścia w życie Traktatu z Schengen.

22 - listopada - 2007
FESTYN MIKOŁAJKOWY (galeria)
01 grudnia 2007r. w godzinach od 12:00 do 15:00 w Parku Miejskim Esplanada odbędzie się Festyn Mikołajkowy. W programie festynu miedzy innymi:
- występy dzieci ze szkół i przedszkoli w Szklarskiej Porębie 
- pokazy Policji 
- poczęstunek
- wizyta Świętego Mikołaja 
Cały festyn poprowadzi Cyrkland wraz ze swoimi licznymi atrakcjami. Serdecznie zapraszamy. 

19 - listopada - 2007 
DZIENNIKARZE Z HISZPANII 
Od 14. 11. 2007 do 18. 11. 207r na terenie województwa dolnośląskiego przebywała grupa dziennikarzy z Hiszpanii (Katalonia). Dziennikarze przebywali na naszym terenie i zapoznawali się z bazą noclegową i atrakcjami turystycznymi, z których słynie województwo dolnośląskie. W piątek 16. 11. 2007 ekipa dziennikarzy odwiedziła Szklarską Porębę. Hiszpanie byli zachwyceni śniegiem, górami i ogólnym potencjałem jaki tkwi w Szklarskiej Porębie i całym województwie dolnośląskim. Zdjęcia i artykuły z pobytu na naszym terenie ukażą się w prasie katalońskiej a jeden z gości napisze książkę - przewodnik poświęcony tej wizycie. 

17 - listopada - 2007
TARGI TURYSTYCZNE
W dniach 21 - 25 listopada 2007r. w Lipsku (Niemcy) odbędą się XVIII Międzynarodowe Targi Turystyki i Caravaningu, największa tego typu impreza w Niemczech Wschodnich. Na powierzchni 60.000 m. kw w trzech halach wystawienniczych zaprezentuje się ponad 1300 wystawców z pond 53 krajów. Między tymi wszystkimi stoiskami będzie też ekspozycja Szklarskiej Poręby na wspólnym stoisku Karkonoszy. 

17 - listopada - 2007
SALONIK LNIANY (galeria)
Informujemy, że dnia 16. 11. 2007 w Szklarskiej Porębie przy ul. Jedności Narodowej 3 został uroczyście otwarty Salonik Lniany. Jest to firmowy sklep Zakładów Lniarskich "ORZEŁ" S.A. z Mysłakowic. W sklepie można kupić między innymi lnianą odzież, obrusy, pościel. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania nowego sklepu. 

09 - listopada - 2007
PIERWSZY ŚNIEG
Od dzisiaj sympatycy narciarstwa biegowego dzięki obfitym opadom śniegu w górnych partiach Karkonoszy mogą korzystać z dwukilometrowego odcinka trasy biegowej wokół Polany Jakuszyckiej. Mamy nadzieję, że jest to dobra zapowiedź do zbliżającego się sezonu narciarskiego, który zbliża się milowymi krokami.

06 -listopada - 2007
WYSTAWA
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Piotra Lipińskiego "W Przestrzeni Skrajności". Wystawa odbęzie się 09 listopada 2007r. o godz. 17:00 w domu Carla i Gerharta Hauptmannów przy ul. 11 Listopada 23 w Szklarskiej Porębie. Przy okazji wernisażu wystąpi grupa muzyczna Koala's Dream z Berlina. Zapraszamy.

02 - listopada - 2007
PLENER MALARSKI (galeria)
W dniach od 21. 10. 2007r. do 28. 10. 2007r. w Szklarskiej Porębie na zaproszenie władz miasta na plenerze malarskim gościła grupa 10 studentek i studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studentami z ramienia uczelni opiekował się dr Piotr Tyszkowski. Studenci pozostawili po sobie kilkadziesiąt prac wykonanych w różnych technikach malarskich i graficznych, nawiązujących w tematyce do karkonoskiego krajobrazu. Zaprezentowane zostaną one na wernisażu dnia 05 listopada 2007r. w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Podczas wernisażu poplenerowej wystawy zostanie podpisana umowa o stałej współpracy pomiędzy wrocławską Akademią a miastem Szklarska Poręba. 

29 - października - 2007 
KOLEJ LINOWA NA SZRENICĘ
Informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne kolej linowa na Szrenicę jest nieczynna. Wyciąg zostanie uruchomiony od 01. 12. 2007 roku. 

12 - października - 2007 
FREE HOT SPOT 
Jak poinformowano na oficjalnej stronie internetowej www.Free-hotspot.com Szklarska Poręba jako pierwsze miasto w Europie stało się Strefą darmowych Hotspotów. Oznacza to, że dostęp do Internetu będzie ogólnodostępny dzięki sieci darmowych Hotspotów rozmieszczonych w całym mieście. W ponad 50 hotelach, restauracjach, kawiarniach i innych lokalach będzie można bez problemów i co najważniejsze za darmo skorzystać z Internetu.Powstanie tego projektu było możliwe dzięki ścisłej współpracy jaką nawiązał Urząd Miasta z firmą Free-hotspot. Realizacja tego projektu pozwoli nie tylko na korzystanie z darmowego Internetu, ale w dużej mierze przyczyni się do zwiąkszenia zysków lokalnych przedsiębiorców.Ponadto należy wspomnieć, że rozpowszechnienie sieci Free-hotspot nie obciążyło budżetu miasta. Jedynym kosztem jaki musi ponieść chętny na zainstalowanie bezprzewodowego Internetu jest wyrażenie zgody na oglądanie reklam. W chwili obecnej z tego typu dostępu do Internetu korzysta się w 16 krajach Europy i jest to najszybciej rozwijająca się sieć bezprzewodowego Internetu.

09 - października - 2007
ZAMKNIĘCIE WĄWOZU KAMIEŃCZYKA
Informujemy, że 09 października 2007 rozpoczynają się prace konserwacyjne w Wąwozie Kamieńczyka. Prace będą trwały 7 dni roboczych (bez weekendów). W dniach prowadzenia prac zejście do Wąwozu będzie zamknięte. Z utrudnienia przepraszamy. 
Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego. 

06 - października - 2007
SPRZĄTANIE TOROWISKA (galeria)
W dniu 06. 10. 2007 (sobota) grupa 25 - 30 osób pod przewodnictwem Burmistrza Szklarskiej Poręby, przewodniczącego Rady Miejskiej, Radnych i mieszkańców Szklarskiej Poręby udała się na torowisko prowadzące ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc. Ochotnicy oczyszczali torowisko i teren przyległy z samosiejek i śmieci. Wszystko po to, by kolej w kierunku Jakuszyc mogła ruszyć jak najszybciej. Dzięki społecznej pracy ochotników oczyszczono spory odcinek torowiska.

06 - października - 2007
BIEG PIASTÓW
Otrzymaliśmy bardzo ważną wiadomość, którą dzielimy się z Państwem. Stowarzyszenie Bieg Piastów otrzymało informację od szwedzkiego Biegu Wazów o możliwości zachowania przez Bieg Piastów historycznego terminu w jakim odbywa się ta impreza. Daty obu imprez pokrywały się co miało wpływ na starania Stowarzyszenia Biegu Piastów o członkostwo w Światowej Lidze Biegów Narciarskich Worldlopped gdzie jednym z warunków była zmiana terminu biegu, który pokrywał się z Biegiem Wazów. Stowarzyszeniu Bieg Piastów życzymy jak najszybszego spełnienia pozostałych warunków i dołączenia do znakomitej rodziny biegów światowych.

06 - października - 2007
NAGRODY LICZYRZEPY (galeria)
Podczas uroczystości wręczenia tegorocznych nagród "Liczyrzepy 2007" przyznawanych przez Starostę Jeleniogórskiego w dziedzinie turystyki trzy razy wywoływana była Szklarska Poręba.
W kategorii "Promocja regionu" zostało wyróżnione Centrum Edukacji Ekologicznej za kreowanie pozytywnego wizerunku powiatu.
W kategorii "Najlepszy produkt turystyczny" nagrodzone zostało Stowarzyszenie Cyklistów Szklarska Poręba na dwóch kółkach - nagroda dla oferujących najciekawsze atrakcje turystyczne oraz szeroki wybór organizowanych imprez i świadczonych usług ze szczególnym uwzględnieniem nowych inicjatyw. 
Trzecią nagrodę "Za kreatywność służącą budowaniu atrakcyjnego wizerunku gminy przyjaznej turystyce w powiecie Jeleniogórskim" otrzymał ksiądz kanonik Bogusław Sawaryn - nagroda przyznawana za zachęcanie i wspieranie lokalnego społeczeństwa przyczyniającego się do rozwoju i promocji miast i gmin, szczególnie wpływającego na zwiększenie ruchu turystycznego w powiecie. 
Najważniejszą nagrodę otrzymał Dyrektor d/s technicznych w Spółce Sudety Lift Pan Jan Dębkowski. Odznaka Honorowa "Za Zasługi Dla Turystyki" Osobie Fizycznej przyznawana jest przez Ministra Gospodarki. Pan Jan Dębkowski przez wszystkie lata pracy uczestniczył w tworzeniu oferty turystycznej naszego regionu. Poprzez zaangażowanie w budowę systemu urządzeń narciarskich SKIARENY Szrenica doprowadził do powstania jednego z najnowocześniejszych ośrodków narciarstwa zjazdowego w Polsce. 
Laureatom serdecznie gratulujemy. 

01 - października - 2007 
ROWEROWY RAJD Z TRÓJKĄ (galeria)
W sobotę 29 września 2007r odbyła się ostatnia rowerowa impreza sezonu 2007. Gośćmi zaproszonymi na imprezę byli Marek Niedźwiecki, Henryk Sytner i Waldemar Błaszczyk. Mimo kiepskiej pogody na starce w Parku Miejskim Esplanada zameldowało się około 40 uczestników. W ośrodku Biegu Piastów w Jakuszycach gdzie odbył się piknik i oficjalne zakończenie sezonu na zawodników czekała gorąca herbata, gilowana kiełbaska i nagrody rzeczowe. Impreza była bardzo kameralna ale mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udała się. Dziękujemy wytrwałym uczestnikom gratulujemy i serdecznie dziękujemy za przybycie. 

19 - września - 2007 
CROSS - END
22 września rusza kolejna edycja Sudeckiej Młodzieżowej Ligi Sportowej. Program zawodów:
Polana Jakuszycka:
10:00 - 10:30 - zapisy
11:00 - start
13:00 - zakończenie i dekoracja zwycięzców
Po zawodach ognisko wraz z pieczeniem kiełbasek dla wszystkich uczestników i opiekunów. 
Kategorie wiekowe:
Roczniki 1997 - 1999 dziewczęta i chłopcy
Roczniki 1994 - 1996 dziewczęta i chłopcy
Roczniki 1991 - 1993 dziewczęta i chłopcy
Serdecznie zapraszamy

19 - września - 2007 
TURNIEJ PIŁKARSKI (galeria)
15 września 2007 roku do Szklarskiej Poręby przyjechały drużyny piłkarskie z zaprzyjaźnionego miasta Puszczykowo. Na boisku w Wojcieszycach rozegrano amatorski turniej piłkarski w którym udział wzięły dwie drużyny z Puszczykowa Stare Puszczykowo i Real Puszykowo (drużyna Policji) i jedna ze Szklarskiej Poręby. Turniej wygrali gospodarze. 
Podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się w hotelu Olimp. 
Oprócz aspektu sportowego trzeba zaznaczyć, że dzięki takim spotkaniom nawiązuje się więź społeczna pomiędzy mieszkańcami (z Puszczykowa przyjechało ponad 100 osób) co skutkuje częstymi odwiedzinami naszej miejscowości, pobytami turystycznymi i wczasowymi na czym korzystają przedstawiciele zarówno bazy gastronomicznej jak i hotelowej. 
Rewanż w czerwcu 2008r. podczas trwania dni Puszczykowa. 

05 - września - 2007 
PRZEJŚCIE DOOKOŁA KOTLINY
14 września 2007r. rusza 4 już edycja ekstremalnej imprezy - Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. Trasa liczy sobie 145 kilometrów, 48 godzin non-stop a jedyny środek transportu to własne nogi. Całe wyposażenie jest niesione przez uczestników na własnych plecach. Przejście ma na celu upamiętnienie dwóch ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR: Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza, którzy zginęli w lawinie w Kotle Małego Stawu 08 lutego 2005r., będąc na służbie. 
Limit uczestników jest ustalony na 100 osób. Ostateczny termin zapisów to 07 września 2007r. 
Więcej szczegółów na www.przejsciekotliny.ovh.org

04 - września - 2007 
MISTRZOSTWA SZKLARSKIEJ PORĘBY 
15. 09. 2007r. w Szklarskiej Porębie odbędą się Mistrzostwa Szklarskiej Poręby w Tenisie Ziemnym w kategorii kobiet i mężczyzn. 
Miejsce oraz warunki uczestnictwa:
- Turniej zostanie rozegrany na kortach tenisowych "Pod Klonem" przy ul. Armii Krajowej 2 i "Biała Dolina" przy ul. M. Konopnickiej 1a w sobotę 15. 09. 2007 o godzinie 09:00
- Przewiduje się gry pojedyncze systemem 9 gemów.
Zgłoszenia do turnieju do dnia 15. 09. 2007r. do godziny 09:00 na korcie tenisowym "Pod Klonem" ul. Armii Krajowej 2 lub telefonicznie pod numerem 075 717 35 25. 
Warunkiem dopuszczenia do turnieju jest osobiste potwierdzenie udziału oraz uiszczenie opłaty startowej w wysokości 20 zł. (młodzież szkolna zwolniona z opłaty startowej)
Nagrody: Finaliści otrzymują dyplomy pamiątkowe oraz puchary ufundowane przez Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie.
Organizator:
Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie, Kort "Pod Klonem" tel. 075 717 35 25, Kort "Biała Dolina" tel. 075 717 38 22 

02 - września - 2007 
DOŻYNKI TURYSTYCZNE (galeria)
W dniach 08 - 09 września 2007 (sobota i niedziela) w Szklarskiej Porębie odbędzie się II Przegląd kapel Ludowych i Dożynki Turystyczne. W programie między innymi:
Występy kapel ludowych
Prezentacje różnych regionów
Uroczysta Msza Święta
Konkursy
Festyn
Prezentacje lokalnego rzemiosła
Zabawa ludowa
Serdecznie zapraszamy. 

02 - września - 2007 
CROSS - WRZOS
08 września rusza kolejna edycja Sudeckiej Młodzieżowej Ligi Sportowej. Program zawodów:
Dolna stacja wyciągu na Szrenicę:
10:00 - 10:30 - zapisy
11:00 - start
13:00 - zakończenie i dekoracja zwycięzców
Po zawodach ognisko wraz z pieczeniem kiełbasek dla wszystkich uczestników i opiekunów. 
Kategorie wiekowe:
Roczniki 1997 - 1999 dziewczęta i chłopcy
Roczniki 1994 - 1996 dziewczęta i chłopcy
Roczniki 1991 - 1993 dziewczęta i chłopcy
Serdecznie zapraszamy

22 - sierpnia - 2007 
CO NOWEGO W MŁYNIE
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Stowarzyszenie "Nowy Młyn" Kolonia Artystyczna zapraszają na otwarcie wystawy "Co Nowego w Młynie", która odbędzie się 30 sierpnia 2007 o godzinie 17:00 w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie przy ul. 11 Listopada 23. 

08 - sierpnia - 2007 

XI LECH BIKE FESTIVAL
Już po raz jedenasty Szklarska Poręba zamieni się w rowerowe miasteczko. Wszystko za sprawą największego w tej części Europy festiwalu rowerowego. Impreza potrwa od 15 do 19 sierpnia. W programie między innymi: Slopestyle, Dirt Jump, Downhill dla wszystkich, Skoki na rowerach do wody, Maraton, Szalone Kryterium MTB, Targi rowerowe, Zawody Bunny Hop, II Festiwal Filmów Rowerowych i wiele innych atrakcji. 
Więcej informacji na: www.festiwalrowerowy.pl
Serdecznie zapraszamy

07 - sierpnia - 2007 
OPOWIEŚCI Z NARNII
Pod koniec lipca zakończyły się zdjęcia do drugiej części filmu "Opowieści z Narnii: Książe Kaspin". Film jest kręcony na podstawie cyklu powieści C.S. Lewisa. Zdjęcia były kręcone w okolicach Wodospadu Kamieńczyka. Plenery tak zachwyciła ekipę filmowców, że zdecydowali się umieścić w napisach końcowych nazwę Karkonoskiego Parku Narodowego i Szklarskiej Poręby. 

05 - sierpnia - 2007 
ZLOT MOTOCYKLI
Od 10 do 12 sierpnia Szklarska Poręba zostanie opanowana przez motocyklistów. Rozpocznie się wtedy XIX Zlot Motocykli Karkonosze For Motorcycles. W tym roku polana zlotowa jest ulokowana w nowym miejscu - Harcerska Baza Hufca "Czerwonak" przy ul. J. Kasprowicza. Plan imprezy:
Piątek 10. 08. 2007 
- przyjazd uczestników zlotu
- około 20:00 - koncerty, ognisko, zabawa do rana...
Sobota 11. 08. 2007 
- 12:00 - parada motocykli ulicami miasta
- 14:30 - powrót uczestników parady na polanę zlotową
- 15:00 - zawody sprawnościowe i pokazy motocykli na polanie zlotowej 
- 20:00 - koncerty muzyczne, ognisko, występy artystyczne, taniec ognia w wykonaniu grupy "Irrbloss", rozdanie nagród uczestnikom zawodów i zabawa do rana...
Niedziela 12. 08. 2007 
- pożegnanie uczestników - oficjalne zakończenie zlotu
Serdecznie zapraszamy. 

03 - sierpnia - 2007
PEJZAŻE KARKONOSKIE
07 sierpnia 2007r. w Oddziale Muzeum Karkonoskiego przy ul. 11 Listopada 23 odbędzie się wystawa fotografii Radosława Pelisiaka z cyklu PROMOCJE. Otwarcie wystawy nastąpi o godzinie 17:00. Serdecznie zapraszamy. 

01 - sierpnia - 2007 
WODOSPAD KAMIEŃCZYKA
Informujemy, że zejście do wąwozu Kamieńczyka jest już otwarte dla zwiedzających. 

01 - sierpnia - 2007 
TURNIEJ MIAST PRZYJACIÓŁ TRÓJKI (galeria)
W dniach 26. 07 do 09. 07. 2007 reprezentacja Miasta Szklarska Poręba (złożona między innymi z radnych i burmistrza) wzięła udział w corocznym Turnieju Miast Przyjaciół Trójki w Augustowie. Jest to turniej zorganizowany dla przedstawicieli władz zaprzyjaźnionych miast - Szklarskiej Poręby i Augustowa oraz dziennikarzy Radiowej Trójki. Rozegrane zostały następujące konkurencje:
narty wodne, siatkówka plażowa, piłka wodna, trójkołowiec i gokard. 
Augustów i drużyna Trójki zajęli I miejsce. Szklarska Poręba zajęła II miejsce. 

31 - lipca - 2007
WICEMISTRZOWIE POLSKI
Kucharze na co dzień pracujący w Hotelu "Bornit" Interferie S. A. w Szklarskiej Porębie zajęli II miejsce w kategorii profesjonalistów na Ogólnopolskich Mistrzostwach w Grillowaniu, które odbyły się 28 lipca 2007 we Wrocławiu. Potrawy, które podbiły podniebienia jurorów to:
1. Pstrąg faszerowany łososiem z sosem cytrynowo - pieprzowym w towarzystwie brokuł
2. Pierś z kurczaka faszerowana suszonymi na słońcu pomidorami w syropie cebulowym
3. Comberki wieprzowe podawane na kapuście
4. Karczek na postumencie bakłażana z akcentem miodowo - musztardowym
Kucharze, którzy przygotowali te pyszności to: Katarzyna Kułaga, Andrzej Kuliczkowski i Marek Szczap (obaj są mieszkańcami Szklarskiej Poręby). Mistrzowskie dania już wkrótce w karcie Menu w Hotelu "Bornit"
Serdecznie gratulujemy. 

28 - lipca - 2007 
GIEŁDA PIOSENKI STUDENCKIEJ
Już 02 sierpnia 2007r rusza legendarna impreza Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej. W tym roku obchodzimy 40 lecie powstania tego wydarzenia. Wystąpią między innymi: Czerwony Tulipan, Mr. Zoob, Bohema, Mikroklimat, Wolna Grupa Bukowina i inni. Impreza potrwa od 02 do 05 sierpnia 2007r. Impreza zakończy się niedzielnym koncertem 05 sierpnia w Parku Miejskim Esplanada. Więcej szczegółów na www.otgps.info 
Serdecznie zapraszamy. 

25 - lipca - 2007 
KONCERT 
We czwartek 26 lipca 2007 w klubie Jazgot przy ul. Objazdowej 1 odbędzie się koncert czeskiej grupy ANNA BASE. Grupa gra ciekawą mieszankę funky i jazzu. Start o godzinie 21:00 a bilety w cenie 10 zł do nabycia w klubie. 

25 - lipca - 2007
KONCERTOWE LATO W PARKU
W sobotę 28 lipca 2007 zapraszamy do Parku Miejskiego Eplanada, gdzie odbędzie się kolejna impreza z cyklu Koncertowe Lato w Parku. W programie:
koncert zespołu Feniks, koncert zespołu XP Band oraz konkursy z nagrodami. 
Start o godzinie 17:00.
Serdecznie zapraszamy. 

25 - lipca - 2007 
II RAJD ROWEROWY RETRO 
W sobotę 28 lipca 2007 na Stacji Turystycznej ORLE odbędzie się druga edycja Rowerowego Rajdu Retro. Rajd jest jedyną imprezą łączącą się z dniem św. Anny - patronki Izerki. Uczestnicy chcący wziąć udział w rajdzie zobowiązani są do "użycia" rowerów wyprodukowanych do roku 1980 (Ukrainy i wszelkiego rodzaju składaki oraz odpowiedni stój retro bardzo mile widziane). Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie. Obowiązkowo trzeba mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (paszport, dowód osobisty) oraz trochę czeskich koron. 
Start: godzina 10:00 - Stacja Turystyczna ORLE
Trasa: Orle - przejście turystyczne Jakuszyce - Harrahov - Mytiny - Korenov - Horni - Polubny - Izerka.
Planowany przyjazd uczestników rajdu do Izerki - około godziny 14:00 
Serdecznie zapraszamy.

23 - lipca - 2007
PODSUMOWANIE 7 WEEKENDU Z ADRENALINĄ (galeria)
Za nami siódma edycja Weekendu z Adrenaliną. Wszystkie zaplanowane atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem licznie zgromadzonych turystów i mieszkańców Szklarskiej Poręby. Zespół HEY dał niesamowity koncert. Zawodnicy biorący udział w VII Mistrzostwach Karkonoszy w Bungy Jumping wykazali się odwagą i kreatywnością przy wymyśleniu i wykonaniu strojów. Mistyczne wydarzenie jakim jest Fire Walk zgromadziło dużą grupę osób, które odważyły się przejść boso po rozżarzonych węglach. Live Game wzbudzały ciekawość uczestników i cieszyły się dużą popularnością. 
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili w tym czasie imprezę Weekend z Adrenaliną a w szczególności dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły nam przy organizacji tego wydarzenia. Do zobaczenia w przyszłym roku. 
(galeria)

18 - lipca - 2007 
WEEKEND Z ADRENALINĄ 20 - 22 LIPCA 2007
Już w najbliższy weekend jedyna taka impreza w okolicy. 
7 WEEKEND Z ADRENALINA rozpocznie się w piątek 20 lipca i potrwa do niedzieli 22 lipca 2007.

 W programie między innymi:
LIVE GAME czyli niezapomniane przeżycia dzięki nietypowym rewizytom
ATRAKCJE Z ADRENALINĄ czyli Szkoła Górska QUASAR (zrobing, tyrolka, paintball i inne)
FIRE WALK czyli spacer boso po rozżarzonych węglach
VII MISTRZOSTWA KARKONOSZY W BUNGY JUMPING 
RYWALIZACJA SPORTOWA NA WESOŁO czyli min. jazda na ukrainie w orzeszku
KONCERTY czyli Leniwiec, Margines i gwiazda imprezy zespół HEY

To tylko kilka atrakcji, które czekają na żądnych mocnych wrażeń amatorów adrenaliny !!!

Podczas imprezy Weekend z Adrenaliną zostało uruchomione nowe, BEZPŁATNE połączenie kolejowe na trasie Lwówek Śląski - Szklarska Poręba w dniach 20 i 21 lipca 2007
ODJAZD:
14:35 – LWÓWEK ŚLĄSKI
14:59 – WLEŃ 
15:40 – JELENIA GÓRA
16:05 – PIECHOWICE 
16:48 – SZKLARSKA PORĘBA 
i z powrotem:
ODJAZD:
23:30 – SZKLARSKA PORĘBA
00:13 – PIECHOWICE
00:47 – JELENIA GÓRA
01:18 – WLEŃ
01:42 – LWÓWEK ŚLĄSKI 

Dodatkowo PKS podstawi  płatny autobus, który wyjedzie ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry 20 i 21 lipca 2007 o godzinie 24:00 z przystanku PKS w Szklarskiej Porębie.

Serdecznie zapraszamy. Więcej informacji na:
www.adrenalina.szklarskaporeba.pl 

18 - lipca - 2007
OTWARCIE PARKU LINOWEGO
Serdecznie zapraszamy na wielkie otwarcie Parku Linowego TROLLANDIA dnia 20 lipca 2007 o godzinie 12:00. 
Park mieści się w centrum Szklarskiej Poręby przy ul. Obrońców Pokoju (naprzeciwko Skweru Radiowej Trójki). 
Uroczyste otwarcie nowej atrakcji Szklarskiej Poręby poprowadzi Burmistrz miasta Arkadiusz Wichniak. 
W programie przewidziane są między innymi: uroczyste wpięcie karabinka przez Burmistrza, pokazy technik i metod ratownictwa na wysokościach i cała masa atrakcji z adrenaliną. 

17 - lipca - 2007
WODOSPAD KAMIEŃCZYKA
Na podstawie rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w dniu 17. 07. 2007r z pracownikami Karkonoskiego Parku Narodowego informujemy, że od dnia 
16 lipca 2007 do dnia 31 lipca włącznie podlega całkowitemu zamknięciu dla turystów zejście do wodospadu Kamieńczyka. Obecnie trwają tam prace remontowe. 
Za wszystkie niedogodności przepraszamy i jednocześnie zapraszamy do odwiedzenia pozostałych atrakcji turystycznych na terenie Szklarskiej Poręby. 

17 - lipca - 2007 
BASEN DLA DZIECI
Komitet Społeczny "Nasze Miasto" Szklarska Poręba organizuje wyjścia dla dzieci ze Szklarskiej Poręby na basen. Spotkanie we środy i w soboty o godzinie 15:00 w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS. Akcja potrwa przez całe wakacje. 

16 - lipca - 2007 
PYTANIE NA ŚNIADANIE
W dniu dzisiejszym w Szklarskiej Porębie TVP2 zrealizowała popularny program telewizyjny "Pytanie na śniadanie". Miasto Szklarska Poręba miało do dyspozycji 3 wejścia po 6 minut każde. O godzinie 09:11 przedstawiciele GOPR mówili o bezpieczeństwie w górach a szkoła górska Quasar zachęcała do uprawiania sportów ekstremalnych. 
O godzinie 09:45 została przedstawiona oferta Walońska - Pan Przemysław Wiater i Pani Bożena Danielska opowiadali trochę o historii miasta, Walońscy Bębniarze zapewnili odpowiednia oprawę a Pan Mirosław Pluta i Pan Marek Czerny przygotowywali walońskie potrawy. 
O godzinie 10:25 Burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak i Kierownik Referatu Promocji Grażyna Biederman zaprezentowali letnią ofertę Szklarskiej Poręby (między innymi najbliższą imprezę Weekend z Adrenaliną). Stowarzyszenie Cyklistów "Szklarska Poręba na dwóch kółkach" zaprezentowało rowerowe atrakcje naszego miasta. 

16 - lipca - 2007
WODOSPAD KAMIEŃCZYKA NIECZYNNY
Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego informuje, że w okresie od 
21 lipca 2007r do 31 lipca 2007r podlega całkowitemu zamknięciu dla turystów zejście do wodospadu Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. 
Przeprowadzona ocena zagrożeń geomorfologiczno-geologicznych Wąwozu Kamieńczyka wykazała pilną potrzebę wymiany istniejących zabezpieczeń. Z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia osób wchodzących na platformę widokową zmuszeni jesteśmy zamknąć obiekt na czas wykonania nowych zabezpieczeń. 
W przypadku wcześniejszego zakończenia prac i dopuszczenia Wąwozu do udostępnienia dla zwiedzających, Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego powiadomi odrębnym komunikatem. 
Za powstałe niedogodności przepraszamy, liczymy na zrozumienie z Państwa strony, gdyż zapewnienie bezpieczeństwa turystów jest podstawowym warunkiem udostępnienia Wąwozu Kamieńczyka. 

12 - lipca - 2007 
NOWE POŁĄCZENIA DLA ROWERZYSTÓW (rozkład jazdy)
PKS Jelenia Góra uruchamia na próbę w soboty i niedziele w dniach 14, 15, 21 i 22 lipiec połączenia autobusowe dla rowerzystów. Trasa linii wiedzie z Jeleniej Góry przez Cieplice, Podgórzyn, Karpacz, Kowary na Przełęcz Okraj. Autobus będzie przystosowany do przewozu rowerów. Po przekroczeniu granicy można swobodnie zjechać kilkanaście kilometrów w dół, np. do Pecu pod Śnieżką, Svobody nad Upą, Janskich Łaźni czy nawet do Trutnova - ciągle z góry. Po zwiedzeniu okolicy znów bez wysiłku można dostać się czeskim cyklobusem na Przełęcz Okraj skąd można zjechać do Jeleniej Góry lub okolic. Rozkład odjazdów zamieszczamy w załączniku. Jeśli idea się sprawdzi i będzie frekwencja - jest szansa, że linia będzie funkcjonować przez całe wakacje - podobnie jak to jest po czeskiej stronie już od kilku lat. W załączniku jest też link do czeskiego rozkładu cyklobusów. 

11 - lipca - 2007
WYSTAWA FOTOGRAFII (plakat)
Karkonoski Park Narodowy zaprasza do zwiedzania wystawy fotografii Krzysztofa i Marka Martini pod tytułem "Ptaki Naszej Okolicy". Na fotografiach zostanie zaprezentowanych prawie 40 gatunków ptaków lęgowych zamieszkujących okolice osad ludzkich, środowisk wodnych i bagiennych a także gatunki charakterystyczne dla obszarów górskich. Wystawa jest udostępniona od 01 lipca do 30 września 2007 we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków w godzinach od 09:00 do 15:00. Wstęp bezpłatny. 
Miejsce prezentacji: Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie przy ul. Okrzei 28. 

09 - lipca - 2007
MTB SPRINT WEEKEND
Już w najbliższy weekend (14 - 15 lipca) w Szklarskiej Porębie zostaną rozegrane najbardziej odjechane zawody rowerowe w Polsce. MTB SPRINT WEEKEND czyli trzy imprezy w dwa dni. 
Program zawodów:

14. 07. 2007 sobota
UPHILL SPRINT MTB - zawodnicy na rowerach ścigają się na krótkiej, 500 metrowej trasie pod górę o średnim nachyleniu 10 procent. najlepsi przechodzą dalej. 
09:00 - 11:30 - zapisy
12:00 - eliminacje
16:30 - 19:00 - wyścigi

W przerwach konkursy dla publiczności, pokazy rowerowej akrobacji. 

15. 07. 2007 niedziela
MTB SPRINT - zawody dla każdego. Krótka, 20 kilometrowa trasa to prawdziwie sprinterski dystans. Do ścigania zachęcamy całe rodziny, grupy przyjaciół i amatorów solowych popisów. Zawody są eliminacjami do CROSS COUNTRY SPRINT MTB.
09:00 - 11:30 - zapisy
12:00 - start SPRINT MTB

W przerwach konkursy dla publiczności, pokazy rowerowej akrobacji. 

CROSS COUNTRY SPRINT MTB - bardzo widowiskowe zawody łączące jazdę terenową z wyścigiem australijskim. Trasa nie jest trudna, ale za to bardzo szybka bo przecież 800 metrów to sprinterski dystans. Z jednym małym ale ... po każdym okrążeniu odpadają ostatni zawodnicy. Ci, którzy chcą wygrać, trasę muszą pokonać 22 razy ... 
15:00 - 19:00 - wyścigi CROSS COUNTRY SPRINT MTB
W przerwach konkursy dla publiczności, pokazy rowerowej akrobacji. 
Więcej informacji na www.sprint.karkonosz.pl

Serdecznie zapraszamy

09 - lipca - 2007
X LWÓWECKIE LATO AGATOWE
W dniach 13 - 15 lipca na rynku miejskim we Lwówku Śląskim odbędzie się 10 edycja Lwóweckiego Lata Agatowego. Jest to największa impreza kolekcjonerska w Polsce ! 
Wśród atrakcji miedzy innymi:
- warsztaty fotografii minerałów prowadzone przez Jeffreya'a Scovila
- wystawa specjalna "Diamenty, szmaragdy, rubiny - kamienie szlachetne 
- prezentacja prywatnych kolekcji
- warsztaty mineralogiczne
- pokazy slajdów
- pokazy cięcia agatów
Gość specjalny - mistrz fotografii minerałów - Jeffrey Scovil z USA !

POCIĄG WALOŃSKI - podczas Lwóweckiego Lata Agatowego

W dniach 13 - 15 lipca 2007 na trasie Szklarska Poręba - Lwówek Śląski 
16:05 - Szklarska Poręba
16:48 - Piechowice
17:21 - Jelenia Góra
17:52 - Wleń
18:16 - Lwówek Śląski

i na trasie Lwówek Śląski - Szklarska Poręba
23:30 - Lwówek Śląski
23:54 - Wleń
00:36 - Jelenia Góra
01:02 - Piechowice
01:45 - Szklarska Poręba Górna

! PRZEJAZD BEZPŁATNY !

Obecnie trwają rozmowy na temat utworzenia podobnego połączenia w okresie Weekendu z Adrenaliną (20 - 22 lipca) co z pewnością pozwoli większej liczbie osób odwiedzić Szklarską Porębę i Lwówek Śląski podczas tych imprez. 

Zapraszamy 

06 - lipca - 2007 
II ROCZNICA OTWARCIA MOSTU NA IZERCE
Z okazji II rocznicy otwarcia mostu granicznego na Izerce w dniu 14. 07. 2007 o godzinie 14:00 zostanie zorganizowane spotkanie społeczności z Polski i z Czech. Starosta Korenova Stanislav Pelc zapewnia czeskie piwo a Burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak pieczonego prosiaka.

05 - lipca - 2007
MECZ W PUSZCZYKOWIE  (galeria)
W dniach 30 czerwca - 01 lipca 2007 w Puszczykowie odbył się mecz piłkarski zaprzyjaźnionych drużyn z Puszczykowa i Szklarskiej Poręby. W amatorskim turnieju udział wzięły 4 drużyny - 3 z Puszczykowa i jedna ze Szklarskiej Poręby. W meczu oldboys Puszczykowo - Szklarska Poręba padł remis 1:1 a drużyna z naszego miasta zajęła ostatecznie 3 miejsce. Rewanż jesienią w Szklarskiej Porębie.

05 - lipca - 2007
TURNIEJ SZACHOWY
W dniach 01 - 10 lipca w Szklarskiej Porębie odbywają się Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów - I Liga. Zawody maja miejsce w Hotelu "Sudety" przy ul. Krasickiego 10. Organizatorzy spodziewają się około 120 - 140 młodych szachistów - wraz z opiekunami - z całej Polski. 

05 - lipca - 2007
KONCERTOWE LATO W PARKU 
07 lipca 2007 w Parku Miejskim Esplanada odbędzie się kolejna edycja Koncertowego Lata w Parku. Wystąpią:
- grupa "W Tym Sęk"
- Włodzimierz Zdzienicki - koncert na harmonijkę ustną
- grupa "La Valon"
Start o godzinie 17:00. Serdecznie zapraszamy. 

04 - lipca - 2007 
POŻEGNALNY WYSTĘP ZESPOŁU MŁODZIEŻOWEGO Z UKRAINY-PODOLA 
pieśni polskie i ukraińskie, tańce, śpiew solo piękne głosy, kolorowe stroje 
ZAPRASZAMY 
Na Białą Dolinę ul. Słowackiego 13 /była Szkoła Podstawowa Nr 2/
W dniu 05.07.2007 r. /czwartek /
godz. 18:00

03 - lipca - 2007
MAZOVIA 24h MARATHON 
07 - 08 lipca 2007 w Szklarskiej Porębie na Polanie Jakuszyckiej odbędzie się 24 godzinny maraton rowerowy. 
Start w sobotę 07 lipca o godzinie 12:00 a zakończenie maratonu w niedzielę 08 lipca o godzinie 12:00. Program zawodów:

Piątek:
godzina 18:00 - 21:00 zapisy w Biurze Zawodów (Polana Jakuszycka)

Sobota:
- godzina 08:00 - 10:00 zapisy w Biurze Zawodów (Polana Jakuszycka)
- godzina 12:00 - start maratonu 
- od godziny 12:30 - imprezy towarzyszące dla kibiców

Niedziela 
- godzina 12:00 - zamknięcie trasy maratonu 
- godzina 13:00 - dekoracja zwycięzców 
- od godziny 13:30 - imprezy towarzyszące dla wszystkich uczestników Mazovia 24h Marathon 

Jest to program orientacyjny i możliwe są jego modyfikacje. 
Więcej informacji na:
www.mazoviamtb.pl

27 - czerwca - 2007 
KONCERT ZESPOŁÓW KRESOWYCH (galeria)
30 czerwca 2007 r w Parku Miejskim Esplanada odbędzie się koncert zespołów ludowych ze wschodu. Wystąpią:
- zespół chóralny "Młode Liście" z Baru (Ukraina), 16 osób w wieku 12 - 15 lat
- zespół taneczny "Aksamitki" z Baru (Ukraina), 8 osób czyli cztery pary taneczne, wiek ok. 12 - 13 lat
- zespół chóralny "Kresowiacy" z Lidy (Białoruś), 13 osób
Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00 

27 - czerwca - 2007 
KONCERT
W dniu 27. 06. 2007 w Klubie "Jazgot" odbędzie się koncert czeskiego zespołu ANNA BASE, który gra ciekawą mieszankę funky i jazzu. Strat o godzinie 21:00 w Klubie "Jazgot". Wstęp wolny. 

21 - czerwca - 2007
KONCERT 
28 czerwca 2007r. (czwartek) w Klubie Jazgot przy ul. Objazdowej 1 odbędzie się koncert Marcina Nowakowskiego (Smooth Night). Zespół w składzie: Marcin Nowakowski (saksofon), Zdzisiek Kalinowski (instrumenty klawiszowe), Wiktor Tatarek (gitary). Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00. Bilety w przedsprzedaży 15 zł., w dniu koncertu 20 zł. 

19 - czerwca - 2007 
INFORMACJA
Karkonoski Park Narodowy informuje, że w dniach 19 czerwca - 15 lipca 2007 roku zejście do Wodospadu Kamieńczyka czynne będzie w godzinach: 
11:00 - 17:00.
W tych dniach prowadzone będą prace zabezpieczające na ścianach Wąwozu Kamieńczyka. 
W dniach 16 - 20 lipca 2007 roku zejście do Wodospadu Kamieńczyka będzie zamknięte. 
Za niedogodności przepraszamy

14 - czerwca - 2007 
HI POWER STATION SOUND SYSTEM
15 czerwca 2007r. (piątek) o godzinie 21:00 w Klubie Jazgot przy ul. Objazdowej 1 zagrają ekipy ze Zgorzelca i z Gorlitz. Oryginalne jamajskie rytmy zaprezentują: Jim Selecta (Zgorzelec), Beatzeps (Gorlitz), Esus (Gorlitz), Kosmos Mega Sound System (Szklarska Poręba). Bilet w cenie 5 zł.
 

13 - czerwca - 2007
59 MIĘDZYNARODOWY MOTOCYKLOWY RAJD SUDECKI "TRIAL"
Rajd Motocyklowy "Trial" to V - VI Runda Otwartych Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz IV - V Runda Pucharu Polskiego Związku Motorowego. 
Program zawodów:

Sobota 16. 06. 2007r.
Godzina 10:00 - start pierwszego zawodnika 
Godzina 11:30, 12:30, 13:30 - najbardziej widowiskowy odcinek specjalny (asfaltowe boisko przy stadionie Maraton)
Godzina 15:00 - przyjazd na metę 
Godzina 16:30 - ogłoszenie wyników

Niedziela 17. 06. 2007r. 
Godzina 09:00 - start pierwszego zawodnika
Godzina 10:30, 11:30, 12:30 - najbardziej widowiskowy odcinek specjalny (asfaltowe boisko przy stadionie Maraton
Godzina 14:00 - przyjazd na metę 
Godzina 15:30 - ogłoszenie wyników 
Godzina 17:00 - uroczyste zakończenie rajdu 

Serdecznie zapraszamy zwłaszcza na asfaltowe boisko przy stadionie Maraton, gdzie utworzony zostanie najbardziej widowiskowy odcinek specjalny rajdu. 

02 czerwca -2007
SZLAK PAPIESKI NA CHOJNIK
W dniu 9 czerwca 2007 r. (sobota) zostanie uroczyście otwarty Szlak Papieski w Kotlinie Jeleniogórskiej z Sobieszowa na Chojnik. Jest to pierwszy 3 kilometrowy odcinek Papieskiego Szlaku Jeleniogórsko-Wałbrzyskiego - w przyszłości planowanego jako szlak rowerowy. 
Szlak Papieski znakowany jest za pomocą niebieskich tabliczek z żółtym krzyżem.
Organizatorzy zapraszają na uroczystości wg programu:
godz. 10.00 program artystyczny w wykonaniu młodzieży ze szkół im. Jana Pawła II
godz. 11.00 Msza św. polowa u podnóża zamku Chojnik w Sobieszowie; uroczystej koncelebrze będzie przewodniczył Jego Ekscelencja biskup ordynariusz legnicki ks. Stefan Cichy. Po Mszy św. przejście Szlakiem Papieskim do zamku Chojnik, połączone z rozważaniem Drogi Krzyżowej. Na zakończenie uroczystości zostanie odsłonięta i poświęcona tablica, upamiętniająca pobyt w Karkonoszach Największego Syna Polskiej Ziemi. 

30 - maja - 2007 
PODSUMOWANIE WIZYTY DELEGACJI Z BAD HARZBURG
Delegacja z partnerskiego miasta Bad Harzburg gościła w Szklarskiej Porębie od 25 do 28 maja. Nasi goście zwiedzali atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby (miedzy innymi wjechali wyciągiem na Szrenicę i zobaczyli wodospad Kamieńczyka). W niedzielę 27 maja w Wojcieszycach rozegrano mecze piłki nożnej. Drużyna Old Boyów ze Szklarskiej Poręby wygrała 3:1, a młodzieżówka WOSKAR - u wygrała 4:2. Wśród gości był też burmistrz Bad Harzburg Ralf Abrahms, którego wizyta była okazją do rozmów na temat współpracy obu miast. (galeria)

28 - maja - 2007
FESTYN RODZINY
Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć z niedzielnego Festynu Rodziny. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem całych rodzin, które licznie stawili się w Parku Miejskim Esplanada. (galeria) (galeria prywatna)

25 - maja - 2007
SUDECKA MŁODZIEŻOWA LIGA SPORTOWA 
02 czerwca 2007 roku na parkingu przy Hotelu Las startuje kolejna edycja Sudeckiej Młodzieżowej Ligi Sportowej: Up Hill - Siódemka. 
Program zawodów:
Zapisy od godzina 10:00 do 10:30 
Start godzina 11:00 
Zakończenie i dekoracja zwycięzców godzina 13:00 
Kategorie wiekowe:
Roczniki 1997 - 1999 dziewczęta i chłopcy
Roczniki 1994 - 1996 dziewczęta i chłopcy
Roczniki 1991 - 1993 dziewczęta i chłopcy 
Punktacja w kategoriach:
I Miejsce - 10 punktów, II Miejsce - 8 punktów, II Miejsce - 6 punktów, IV Miejsce - 5 punktów, V Miejsce - 4 punkty, VI Miejsce - 3 punkty, VII Miejsce 2 punkty, VIII Miejsce 1 punkt
Po zawodach zapraszamy wszystkich uczestników wraz z opiekunami na ognisko z pieczeniem kiełbasek. 

21 - maja - 2007 
KWIETNY BIEG 
Dnia 28 maja 2007 roku przez Szklarską Porębę przebiegnie trasa być może najdłuższej i najliczniejszej sztafety świata - Kwietnego Biegu. Kwietny Bieg wystartuje 26 maja 2007 o godzinie 17:00 ze Słubic. Sztafeta w 15 dni obiegnie Polskę i 10 czerwca zakończy się w Słubicach. Przez Szklarską Porębę sztafeta przebiegnie 28 maja 2007 o godzinie 00:59. Trasa prowadzi od strony Świeradowa przez Szklarską Porębę do Piechowic i dalej w Polskę. Patronat medialny objął Program Trzeci Polskiego Radia a także Telewizja Polska Program Trzeci. (szczegóły)

21 - maja - 2007 
FESTYN RODZINNY
Dnia 27 maja 2007 roku (niedziela) w Parku Miejskim Esplanada odbędzie się Festyn Rodziny Tata, Mama i ja. O godzinie 12:00 w Kościele Św. Maksymiliana odbędzie się msza. O godzinie 14:00 w Parku Miejskim Esplanada nastąpi uroczyste otwarcie Festynu. Od godziny 14:30 do 18:00 loterie fantowe, gry i zabawy, występy dzieci ze szkół i przedszkoli, konkursy i prezentacje. O godzinie 18:00 koncert. Serdecznie zapraszamy. 

18 - maja - 2007
WIZYTA DELEGACJI Z BAD HARZBURG
Dnia 25 maja 2007 roku do Szklarskiej Poręby przyjedzie delegacja z partnerskiego miasta Bad Harzburg. Będzie to młodzieżowa drużyna piłkarska TSG Bad Harzburg. W niedzielę 27 maja o godzinie 15:00 na stadionie w Wojcieszycach piłkarze rozegrają mecz z drużyną MLKS Woskar. Wraz z piłkarzami przyjedzie burmistrz Bad Harzburg Ralf Abrahms. Wizyta potrwa 3 dni i w tym czasie delegacja odwiedzi najciekawsze atrakcje Szklarskiej Poręby i okolic. 

16 - maja - 2007 
MOST NA IZERZE
Ciekawą inicjatywę zaproponowali radni Miasta Szklarska Poręba. Dnia 26 maja 2007r. o godzinie 12:00 spotkają się z radnymi i władzami miast Stara Kamienica oraz z czeskimi partnerami: Korenovem i Harrachovem w schronisku Orle w Jakuszycach. Przejdą do mostu na rzece Izerze który stanowi granicę między Polską i Czechami. Władze i radni wszystkich wymienionych miast przystąpią do renowacji i pomalowania mostu. 

15 - maja - 2007 
BLENDER PARTY
18 maja 2007 roku (piątek) o godzinie 20:30 w klubie JAZGOT przy ul. Objazdowej 1 odbędzie się impreza BLENDER PARTY. Mix różnych stylów muzycznych zaproponuje DJ Jasiu. Na imprezę wstęp wolny. 

15 - maja - 2007 
REKORD GUINNESSA 
Na przełomie sierpnia i września w Szklarskiej Porębie odbędzie się przeprowadzenie próby bicia rekordu Guinnessa w długości czasu grania na keyboardzie (ostatni rekord został pobity w grudniu 2006 roku i wynosił 64 godziny). Wkrótce więcej szczegółów. 

09 - maja - 2007 
JUBILEUSZ 450 - LECIA AUGUSTOWA 
W dniach 17 - 20 maja 2007r. nasze zaprzyjaźnione miasto Augustów obchodzi swoje urodziny. 17 maja 1557 roku miastu zostały nadane prawa miejskie. W 450 rocznicę tego wydarzenia zostały zaplanowane ciekawe imprezy kulturalne i sportowe towarzyszące jubileuszowi, między innymi: uroczysta sesja miasta, koncert zespołu Yugopolis, mecz piłki nożnej, spływ kajakowy. Ze Szklarskiej Poręby został zaproszony burmistrz Arkadiusz Wichniak, który odwiedzi naszych przyjaciół w Augustowie. Z tej okazji życzymy wszystkiego najlepszego mieszkańcom Augustowa. 

08 - maja - 2007 
KARKONOSKIE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ 
W dniu 12 maja w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej o godzinie 18:00 przy ul. Okrzei 28 odbędzie się prelekcja Andrzeja Rataja pt. "Ochrona Przyrody na Świecie". Wstęp wolny. 

04 - maja - 2007 
KONCERT
W dniu 05 maja 2007 o godzinie 21:00 w Klubie JAZGOT przy ul. Objazdowej 1 odbędzie się koncert jazzowej grupy "The Little Music" z Amsterdamu. Bilety w cenie 15 złotych do nabycia w klubie.
 

23 - kwietnia - 2007
MAJOWY ZAWRÓT GŁOWY
Przed nami najdłuższy weekend roku. Można go spędzić na słodkim lenistwie ale można też wypocząć aktywnie korzystając z atrakcji przygotowanych przez Szklarską Porębę. W całym mieście będą wyznaczone miejsca, w których proponowane będą różne formy atrakcji i wypoczynku. Między innymi: kabaret HRABI, koncerty Marcina Nowakowskiego, koncerty lidera SBB Józefa Skrzeka i zaproszonych gości, Happening Rzeźbiarski, Planowane Wędrowanie, Cyrkowa Majówka, Ekstremalna Majówka, Śnieżna Majówka, Izerska Majówka i wiele innych. Jest w czym wybierać i naprawdę można dostać zawrotu głowy ... Szczegóły w dziale Kalendarium Imprez. Zapraszamy do Szklarskiej Poręby. 
(galeria) (galeria prywatna)

23 - kwietnia - 2007 
"JAN SZTAUDYNGER W ODSŁONACH"
Serdecznie zapraszamy na wystawę w 103 rocznicę urodzin poety i fraszko pisarza Jana Izydora Sztaudyngera. Pierwszą odsłonę wystawy będzie można zobaczyć w dniach 28 - 29. 04. 2007r. w godz. 10:00 - 14:00 w budynku ZSO i SMS przy ul. Obrońców pokoju 17. Druga odsłonę zaprezentuje Muzeum Karkonoskie w Szklarskiej Porębie przy ul. 11 Listopada 23 od 01 - 27. 05. 2007r. 

19 - kwietnia - 2007
ZAWODY ODWOŁANE 
W imieniu organizatora:
Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej AGH „Bystrze”oraz 
Urzędu Miasta Szklarska Poręba
informujemy,że XXIV Zawody w Kajakarstwie Górskim "AMP Kamienna 2007" zaplanowane na 20 - 22 kwietnia zostały ODWOŁANE

16 - kwietnia - 2007 
TARGI TURYSTYCZNE
Informujemy gestorów bazy noclegowej, że miasto Szklarska Poręba będzie zaprezentowane na targach turystycznych Lato 2007 w Warszawie w dniach 20 - 22 kwietnia 2007r. 

13 - kwietnia - 2007 
DZIEŃ PATRONA
Szkoła Podstawowa Nr 5 zaprasza na dzień patrona - Wlastimila Hofmana w sobotę 21 kwietnia 2007r. Plan obchodów:
09:00 - Akademia w sali gimnastycznej (m. in. występy wokalno - instrumentalne, przedstawienie teatralne pt.: "Kot w butach") 
10:30 - 12:00 - IX Targi Krajów Unii Europejskiej 
11:00 - 12:00 Zawody Rowerowe o Tytuł Mistrza Kierownicy 
Serdecznie zapraszamy. 

12 - kwietnia - 2007 
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO
Wielki Mistrz Waloński Julian Naumowicz obchodzi dziś swoje imieniny. Składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i pogody ducha. 

10 - kwietnia - 2007 
DOM CARLA I GERHARTA HAUPTMANNÓW
13 kwietnia 2007r. o godzinie 16:00 w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów przy ul. 11 Listopada 23 odbędzie się promocja książki "Artyści w Szklarskiej Porębie - Historia kolonii artystycznych XIX - XX Dom Carla i Gerharta Hauptmanów - Przewodnik".
27 kwietnia 2007r. o godzinie 17:00 w tym samym muzeum odbędzie się otwarcie wystawy Malarstwo Marka Andały - Kazimierska Konfraternia Sztuki. 

05 - kwietnia - 2007 
PRZERWA KONSERWACYJNA
Informujemy, że z powodu konserwacji Kolej Linowa będzie nieczynna od 10 do 27 kwietnia 2007r.

04 - kwietnia - 2007 
WESOŁYCH ŚWIĄT
Zdrowych, spokojnych, wesołych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych oraz mokrego Dyngusa życzą:
Burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak
Rada Miasta Szklarska Poręba 

04 - kwietnia - 2007 
XXIV Zawody w Kajakarstwie Górskim "AMP Kamienna 2007" 20 - 22. 04. 2007

Lokalizacja: Szklarska Poręba - parking u ujścia Szklarki.
Piątek 20.04.2007
12-18 trening na rzece
18-20 kwaterowanie w schronisku PTSM Wojtek
19-20 pierwsza rejestracja zawodników
20-22 kolacja, pokaz filmów i zdjęć z poprzednich zawodów (PTSM Wojtek)
Sobota 21.04.2007
8-10 trening na rzece
10-11 rejestracja zawodników
12:30 rozpoczęcie zawodów
17:00 rozpoczęcie II etapu
18:00 gorący poczęstunek w hotelu Las
19:00 ogłoszenie nieoficjalnych wyników zawodów (Hotel Las)
21:00 ogłoszenie oficjalnych wyników, wręczenie medali oraz nagród (PTSM Wojtek)
22:00 biesiada przy gitarze i beczce piwa, pokaz zdjęć z zawodów
Niedziela 22.04.2007
9 - 12 śniadanie, wykwaterowanie (PTSM Wojtek)

27 - marca - 2007 
MEMORIAŁ im. EGONA MYŚLIWCA 
Dnia 31 marca 2007 roku odbędzie Memoriał im. Egona Myśliwca w Narciarstwie Zjazdowym. Zawody odbędą się na stoku "Hala Szrenicka". Warunki uczestnictwa:
- dojazd na zawody we własnym zakresie
- wpisowe 10 zł.
- kaucja za numer 30 zł
- biuro zawodów (schronisko na Hali Szrenickiej)
Program zawodów:
- godz. 09:30 - 11:00 zgłoszenia zawodników, pobieranie kaucji i opłat startowych, wydawanie numerów
- godz. 11:30 start pierwszego zawodnika 
- godz. 15:00 zakończenie zawodów (Żywiecki Szałas)
Kategorie wiekowe:
Do 9 lat dziewczęta i chłopcy
10 - 12 lat dziewczęta i chłopcy
13 - 16 lat dziewczęta i chłopcy
17 - 35 lat dziewczęta i chłopcy
od 36 lat kobiety i mężczyźni
Serdecznie zapraszamy 
(Wyniki) (galeria prywatna)

27 - MARCA - 2007
KOMUNIKAT
W dniach 26 -31.03.07 odbywają się "Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Biathlonie" na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach. Organizatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Biathlonie w Szklarskiej Porębie na zlecenie Polskiego Związku Biathlonu.
Program zawodów:

26.03.07r (poniedziałek)
10:00 - 15:00 Oficjalny trening na trasach (2 km i 2,5 km) i strzelnicy
17:00 Odprawa techniczna i losowanie 
miejsce: SMS w Szklarskiej Porębie

27.03.07r (wtorek)
9:15 Start do biegów sprinterskich - seniorzy 10 km
11:00 Start do biegów sprinterskich - seniorki 7,5 km
Trasy 2,5 km

28.03.07r (środa) 
9:15 Strat do biegów na dochodzenie - seniorzy 12,5 km
11:00 Start do biegów na dochodzenie - seniorki 10 km
Trasy 2 km; 2,5 km
12.30 Dekoracja zwycięzców - Polana Jakuszycka

29.03.07r (czwartek)
9:45 Start do biegów sztafetowych:
Seniorzy 4 x 7,5 km
Seniorki 4 x 6 km
Trasy 2 km; 2,5 km
12:00 Dekoracja zwycięzców - Polana Jakuszycka

30.03.07r (piątek) 
9:00 - 12:00 Oficjalny trening na trasach i strzelnicy
Trasy 3 km, 4 km

31.03.07r (sobota)
9:30 Start do biegów indywidualnych
Seniorzy - 20 km
Seniorki - 15 km
11:00 Dekoracja zwycięzców - Polana Jakuszycka
Trasy 3 km; 4 km


20 - MARCA - 2007
NOWA WYSTAWA W ODDZIALE MUZEUM KARKONOSKIEGO 
W dniu 16 marca 2007r. w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów odbyło się otwarcie nowej wystawy prac Agaty Różańskiej - malarstwo i ceramika. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Muzeum przy ul. 11 Listopada 23. Wystawa potrwa do 22 kwietnia 2007 r.  (galeria prywatna)

20 - marca - 2007
PUCHAR BURMISTRZA 
24 marca 2007r. na stoku "Hala Szrenicka - SkiArena" odbędą się Otwarte Mistrzostwa szklarskiej Poręby w Narciarstwie Zjazdowym i Snowboardzie o "Puchar Burmistrza". 
Warunki uczestnictwa:
- dojazd na start zawodów we własnym zakresie, opłata startowa 10 zł, kaucja za numer startowy 30 zł (zwrot po otrzymaniu numeru)
Program zawodów:
- 24 marca 2007r. godzina 09:00 - 11:00 wydawanie numerów i pobieranie opłat startowych
- godzina 11:30 start pierwszego zawodnika
- ok. godziny 14:30 zakończenie i dekoracja zwycięzców w schronisku "Na Hali Szrenickiej"
Kategorie wiekowe: 
Narciarstwo zjazdowe:
16 - 30 lat kobiety i mężczyźni;
pow. 31 kobiety; 31 - 40 mężczyźni;
41 - 50 mężczyźni; pow. 50 mężczyźni
Snowboard:
Kobiety i mężczyźni
Zapisy do zawodów:
do 23 marca 2007r. Referat Promocji Miasta, tel. 075 75 47 742, 075 75 47 740
e-mail: sport@szklarskaporeba.pl
W dniu zawodów 24 marca 2007r. Hala Szrenicka do godz. 10:45

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu oraz nie ponosi odpowiedzialności za zaistniałe wypadki. 

(galeria prywatna) (wyniki)

19 - marca - 2007
Komunikat Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów i Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie

W piątek 16 marca w Szkaklarskiej Porębie odbyło się uroczyste otwarcie Mistrzostw Świata Juniorów w wyścigach psich zaprzęgów.

W sobotę 17 marca i niedzielę 18 , na Polanie Jakuszyckiej zmagali się młodzi zawodnicy z Argentyny, Nowej Zelandii, Polski, Republiki Południowej Afryki, Niemiec, Rosji, Czech, Słowacji.

Wystartowało 61 zawodników z 120 psami ras husky, malamut, greyster i eurodog.

Nad poziomem sportowym Mistrzostw czuwała race marshal (sędzia główny) z USA - Sherii Renyan

Zawody odbywały w bardzo trudnych warunkach pogodowych, przy silnym wietrze i padającym deszczu ze śniegiem.

galeria zdjęć ( galeria prywatna ) (galeria)

Wyniki:

Skijoring ( narciarz z psem ) chłopcy - 16-20 lat/ dziewczyn

1.Tolstov Maksim (Rosja)
1. Paniukhina Daria (Rosja)
2.Stejkal Tomas (Czechy)
2. Lorenozva Marketa (Czechy)
3.Lorenz Jan (Czechy)
3. Naleznikova Nikola (Czechy)

Skijoring ( narciarz z psem ) chłopcy - 13-15 lat dziewczyny

1.Jakubaszek David (Słowacja)
1. Stejskalova Monika (Czechy)
2. Bragin Jurij (Rosja)
2. Maresova Nicole (Czechy)
3.Piotr Rakowski (Polska)
3. Kovarikova Tereza (Czechy)

Zaprzęgi - 4 psy

1.Paniukhina Sasza (Rosja)
2.Jasiczak Kajetan (Polska)
3.Dicel Martin (Niemcy)

Sztafety drużynowe

1.Polska w składzie

Popłoński Jarosław - skijoring
Radłowski Roman - zaprzęg z 2 psami
Jasiczak Kajetan - zaprzęg z 4 psami
z czasem 11,01 min.

2. Słowacja/Nowa Zelandia w składzie

Jakubaszek Dawid - skijoring
Watson Jordan - 2 spy
Fitchet Alton - 4 psy
z czasem - 25,65 min.

3. Polska 2 / Czechy w składzie

1. Lorencowa Marketa - skijoring
2. Witkowski Piotr - zaprzęg z 2 psami
3.Piecko Martyna - 4 psy
z czasem 29,58 min.

17 - marca - 2007
MISTRZOSTWA ŚWIATA ROZPOCZĘTE
16 marca 2007r odbyło się uroczyste otwarcie Mistrzostw Świata Juniorów w Sportach Zaprzęgowych IFSS. Sobotnie i niedzielne zawody (17 - 18 marca 2007r) przeprowadzone zostaną na Polanie Jakuszyckiej. Serdecznie zapraszamy. 
(galeria)

16 - marca - 2007
WYSTAWA PRAC AGATY RÓŻAŃSKIEJ
W dniu 16 marca w Domu Carla i Gerharda Hauptmanów w Szklarskiej Porębie odbyło się otwarcie wystawy prac Agaty Różańskiej - malarstwo i ceramika.
(galeria)

15 - marca - 2007 
BIEG RETRO I BIEG IZERSKI
10 marca 2007 roku (w sobotę) odbyły się dwie imprezy narciarskie - obie w okolicach Schroniska Orle w Jakuszycach. Pierwsza z nich to IV Bieg Retro a druga to X Bieg Izerski. Imprezy te od kilku już lat przyciągają w Jakuszyce ludzi bardzo pozytywnie zakręconych, którzy nie tylko biorą udział w zawodach ale świetnie się przy tym bawią.  (galeria) (galeria prywatna)

14 - marca - 2007 
EKIPY PSICH ZAPRZĘGÓW
Oto aktualne zestawienie krajów i zawodników na Mistrzostwa Świata Juniorów w Sportach Zaprzęgowych:
1. Argentyna 2 zawodników
2. Czechy 10 zawodników
3. Republika Południowej Afryki 1 zawodnik (psy rasy północnej i rasy afrykańskiej w jednym zaprzęgu)
4. Nowa Zelandia 2 zawodników
5. Rosja 5 zawodników
6. Niemcy 2 zawodników
7. Polska 32 zawodników
8. Słowacja - klasa integracyjna (niepełnosprawni) 

14 - marca 2007
NOWA WYSTAWA
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Domu Carla i Gerharta Hauptmannów przy ul. 11 Listopada 23 (oddział Muzeum Karkonoskiego). Od 16 marca 2007 roku do 22 kwietnia 2007 roku wystawa prac Agaty Różańskiej - malarstwo i ceramika. 

13 - marca - 2007
MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW W SPORTACH ZAPRZĘGOWYCH 
Już w najbliższy weekend w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach odbędą się Mistrzostwa Świata Juniorów w Sportach Zaprzęgowych IFSS. W piątek (16 marca) uroczyste otwarcie zawodów. O godzinie 16:00 przemarsz ekip ulicami miasta ze Skweru Radiowej Trójki do Parku Miejskiego Esplanada gdzie odbędzie się prezentacja ekip, przemowy i program artystyczny. 
W sobotę (17 marca) na Polanie Jakuszyckiej o godzinie 11:00 właściwe wyścigi (między innymi start klasy "Integracja").
W niedzielę (18 marca) na Polanie Jakuszyckiej o godzinie 11:00 właściwe wyścigi (między innymi start klasy "Integracja"). O godzinie 17:00 uroczysta ceremonia medalowa i oficjalne zakończenie Mistrzostw. 
Psie zaprzęgi cieszą się coraz większą popularnością. Mistrzostwa w Szklarskiej Porębie skupiają ekipy z całego świata. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy znają już ten piękny sport i również tych, którzy chcą zobaczyć na czym to polega. 

13 - marca - 2007 
HULA KULA
17 marca 2007r. na Hali Szrenickiej odbędą się zawody narciarskie Hula Kula. Jest to cykl zawodów narciarskich dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Organizatorem jest Klub Sportowy "Szrenica". Start zawodów o godzinie 11:00. Biuro zawodów w Schronisku Na Hali Szrenickiej

11 - marca - 2007 
SLALOM GWIAZD 
10 marca w Szklarskiej Porębie po raz czwarty odbył się Slalom Gwiazd. Gwiazdy telewizji, filmu i radia rywalizowały ze sobą na stoku Hali Szrenickiej. Oto klasyfikacja końcowa w kategorii kobiet :
1. miejsce Dorota Rembiszewska - łączny czas 00:54,11
2. miejsce Agnieszka Popielewicz - łączny czas 00:56,77
3. miejsce Katarzyna Dowbor - łączny czas 00:58,04
W kategorii mężczyzn:
1. miejsce Waldemar Błaszczyk - łączny czas 00:46,05
2. miejsce Michał Olszański - łączny czas 00:49,84
3. miejsce Jarosław Kulczycki - łączny czas 00:51,42
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom ale trzeba pamiętać, że niektórzy uczestnicy byli trochę wymęczeni piątkowym Turniejem Miast Przyjaciół Trójki. Przez cały dzień na dolnej stacji Wyciągu na Szrenicę odbywały się pokazy, koncerty i konkursy nie tylko dla dzieci. 
(zdjęcia)

11 - marca - 2007
ZAWODY BIEGOWE
07 marca 2007r. odbyły się Mistrzostwa Szklarskiej Poręby Szkół Podstawowych i Gimnazjów w Narciarstwie Biegowym. Pierwszy termin zawodów był przewidziany na 28 - lutego - 2007r., ale ze względy na nieodpowiednie warunki śniegowe zostały przesunięte. Galeria zdjęć z zawodów na stronie: (galeria prywatna

09 - marca - 2007 
TURNIEJ MIAST PRZYJACIÓŁ TRÓJKI
W dniu 9 marca (piątek) już po raz IV odbył się Zimowy Turniej Miast Trójkowych w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach. Rywalizowały ze sobą 4 drużyny: Radiowej Trójki, Augustowa, Szklarskiej Poręby i drużyna Gwiazd. Drużyny wzięły udział w 5 konkurencjach. Slalom Gigant odbył się na stoku „Wiciarka” , a pozostałe dyscypliny sportowe( bieg sztafetowy, rzuty do tarczy, drużynowy chód na nartach, wyścig „psich” zaprzęgów) zostały rozegrane na Polanie Jakuszyckiej. Dodatkową szóstą konkurencją był bieg VIP –ów w rakietach śnieżnych w której uczestniczył Burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak.
W drużynach Radiowej Trójki i Gwiazd mogliśmy liczyć na obecność m.in. takich osób jak Michał Olszański, Hirek Wrona, Waldemar Błaszczyk, Cezary Harasimowicz, Jacek Wszoła, Arkadiusz Skrzypaszek. Impreza była bardzo udana, bo humory dopisywały wszystkim uczestnikom, a i słońca nie zabrakło. Sportowe potyczki wygrała drużyna gospodarzy. (oficjalne wyniki) (galeria) (galeria prywatna)

06 - marca - 2007 
TURNIEJ MIAST PRZYJACIÓŁ TRÓJKI
Nastąpiła mała zmiana planów. Turniej Przyjaciół Miast Trójkowych został przeniesiony na Polanę Jakuszycką. Termin imprezy pozostaje bez zmiany - spotykamy się 09 marca 2007r o godzinie 12:00 na Polanie Jakuszyckiej. Nie będzie zjazdu z tacą tylko sztafeta na nartach biegowych. Wszystkich serdecznie zapraszamy. 

06 - marca - 2007
BIEG PIASTÓW ZAKOŃCZONY
Za nami XXXI Bieg Piastów. Mimo bardzo śnieżnej aury jaka panowała na trasach w Jakuszycach impreza była bardzo, bardzo udana. Najlepiej pokażą to zdjęcia ... galeria prywatna

02 - marca - 2007 
KAWA CZY HERBATA?
W dniu dzisiejszym (02 marca) w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach gościliśmy TVP 1 i program "Kawa Czy Herbata". Ekipa telewizyjna była cały czas obecna na Polanie Jakuszyckiej i z tego miejsca robiła bezpośrednie wejścia do programu. Podczas prezentacji Szklarskiej Poręby na antenie zostały zapowiedziane najbliższe imprezy, które odbędą się w mieście: XXXI Bieg Piastów, IV Slalom Gwiazd, Bieg Retro i Bieg Izerski i Mistrzostwa Świata Juniorów w Sportach Zaprzęgowych.  (galeria)

28 - lutego - 2007 
TURNIEJ MIAST PRZYJACIÓŁ TRÓJKI
09 marca 2007 odbędzie się Turniej Miast Przyjaciół Trójki. W zawodach wezmą udział 4 drużyny. Ekipa ze Szklarskiej Poręby, ekipa z Augustowa, ekipa dziennikarzy z Trójki i ekipa gwiazd telewizji. Drużyny wezmą udział w konkurencjach sportowych na wesoło - między innymi: slalom gigant, drużynowy chód na nartach, psi zaprzęg (zamiast psów sanie będą ciągnąć zawodnicy) i zjazd na nartach z tacą. Cała impreza odbędzie się na Stoku Narciarskim Puchatek. Uczestników a także widzów czeka naprawdę ogromna dawka świetnej zabawy. 

28 - lutego - 2007 
BIEG RETRO I BIEG IZERSKI
10 marca 2007r odbędą się dwie imprezy narciarstwa biegowego na Orlu. Pierwsza z nich to IV Bieg Retro - obowiązują przebrania i sprzęt z minionych epok, im bardziej oddalonych od dnia dzisiejszego tym ciekawiej. Start o godzinie 11.30 w Schronisku Orle. Druga impreza to X Bieg Izerski, który wystartuje o godzinie 12:00 w tym samym miejscu. Zgłoszenia są przyjmowane w Schronisku Orle. Opłata startowa wynosi 15 zł. Serdecznie zapraszamy. 

27 - lutego - 2007 
WEEKEND Z GWIAZDAMI 
10 marca 2007 w Szklarskiej Porębie aż zaroi się od gwiazd dużego i małego ekranu. Tego dnia odbędzie IV Slalom Gwiazd. Na stoku będzie można spotkać między innymi: Kasię Klich, Artura Orzecha, Maćka Dowbora, Joannę Koroniewską i innych. Całą impreza rozpocznie się pokazem akrobacji na snowscott w wykonaniu Mistrza Świata w Akrobacji na Snowscott Nicholasa Pillina. Pokaz odbędzie się na Dolnej Stacji Wyciągu Na Szrenicę. Całą imprezę poprowadzi Jarek Janiszewski zespół (Czarno - Czarni). Serdecznie zapraszamy. Więcej szczegółów na www.sudetyit.com.pl

26 - lutego - 2007 
WEEKEND NA ŚNIEGU
Miniony weekend w Szklarskiej Porębie upłynał pod znakiem zimowych zmagań sportowych. 23. 02. 2007r. (piątek) w Jakuszycach odbyły się mistrzostwa Dolnego Śląska w Biathlonie oraz Gimnazjada Biathlonowa. 24. 02. 2007r. (sobota) na stokach "W Dolinie Szczęścia" browar Piast urządził zawody sportowe a na Puchatku klub sportowy "Szrenica" zorganizował zawody narciarskie dla dzieci. Galerie zdjęć można obejrzeć na stronie galeria prywatna w dziale aktualności. 

22 - lutego - 2007 
XXXI BIEG PIASTÓW
Od 02 do 04 marca 2007 w Jakuszycach odbędzie się cykl biegowych zawodów pod ogólną nazwą Bieg Piastów.
02 marca mały Bieg Piastów Karkonoski Bieg Narciarski Dzieci i Młodzieży na dystansach 2, 5 i 10 kilometrów. Start o godzinie 10:00. 
03 marca Bieg Piastów na dystansie 10 kilometrów (CL) start godzina 09:50, na dystansie 30 kilometrów (CL) i na dystansie 50 kilometrów (CL) start godzina 10:20.
04 marca Bieg Piastów na dystansie 10 km (F) i na dystansie 25 kilometrów (F) start o godzinie 10:00.
Serdecznie zapraszamy. 

21 - lutego - 2007
ZEBRANIE LOKALNEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ
22 lutego 2007 roku (czwartek) w Hotelu BORNIT o godzinie 18:30 odbędzie się spotkanie Lokalnej Organizacji Turystycznej z gestorami bazy noclegowej i gastronomicznej dotyczące między innymi Free HotSpot - bezprzewodowego dostępu do Internetu. Plan spotkania:
- omówienie marcowej oferty Free-Ski
- przygotowania do Biegu Piastów
- plany burmistrza na sezon letni
- Hot-Spot pytania i odpowiedzi
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy
.

17-lutego-2007
II Slalom Retro  (szczegóły i galeria zdjęć)
W minioną sobotę 17 lutego 2007 przy dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę już po raz drugi odbył się Slalom Retro, czyli zjazd na nartach w starym stylu. W slalomie uczestniczyło 17 zawodników, przebranych w stroje z epoki dawnej i wyposażonych w stary sprzęt narciarski. Imprezie towarzyszył tłum kibiców i oczywiście dobra zabawa, bo śmiechu przy zjeździe było co niemiara. Imprezę uświetnił także zjazd saniami rogatymi, które przybyły do Nas z Kowar. Po emocjach związanych ze slalomem, uczestnicy wzięli udział w pokazie mody na najlepszy strój retro. Nagrodę Burmistrza w tej kategorii zdobył Krzysztof Boczek, który specjalnie na tą imprezę przybył ze Świnoujścia. Zwycięstwo w slalomie w kategorii mężczyzn wywalczył Kamil Jarosławski ze Szklarskiej Poręby z czasem 14,97, a potem kolejno:
II miejsce – Waldemar Bobowski z Jeleniej Góry
III miejsce – Robert Jagiełło ze Szklarskiej Poręby
W kategorii kobiet:
I miejsce – Katarzyna Giereło-Klimaszewska z Kowar z czasem 26,47
II miejsce – Elżbieta Łozowska ze Szklarskiej Poręby
III miejsce – Irena Jarosławska ze Szklarskiej Poręby.
W kategorii Samorządowiec uczestniczyło czterech zawodników:
I miejsce – Maciej Abramowicz – Naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR
II miejsce – Przemysław Wiater – Radny Szklarskiej Poręby
III miejsce – Mirosław Górecki – Burmistrz Kowar
IV miejsce – Arkadiusz Wichniak – Burmistrz Szklarskiej Poręby.
Nagrodę dla najstarszego uczestnika slalomu otrzymał Jan Misztal z Leśnej.

15 - lutego - 2007
II SLALOM RETRO
Przypominamy !!! Już w najbliższą sobotę odbędzie się zwariowany zjazd w stylu Retro na stoku "Puchatek". Wszystkich pozytywnie "zakręconych" i zarażonych optymizmem zapraszamy do zabawy. Każdy kto wystąpi w stroju retro i będzie miał ze sobą narty z epoki dawnej może wziąć udział w slalomie oraz w konkursie na najlepszy strój. W programie koncerty, konkursy, mnóstwo atrakcji .... i dużo dobrej zabawy. Zapraszamy!!!

15 - lutego - 2007
OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE 
W ciągu najbliższej doby w dorzeczu środkowej i górnej Odry opady deszczu i topnienie pokrywy śnieżnej w górach będą powodować wzrosty stanów wody, lokalnie powyżej stanów alarmowych stanów alarmowych na rzekach środkowego dorzecza Odry (szczególnie w dorzeczach: Nysy Kłodzkiej, Kaczawy i Bobru). Powodować to może lokalne podtopienia terenów obnizonych i bezodpływowych. 
Dyżurny synoptyk i hydrolog: J. Malinowska - Małek

Jak przekazuje Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW O/Wrocław w prognozie pogody i opadów dla Polski południowo-zachodniej i dorzecza górnej Odry od dzisiaj (15. 02. 2007)od godziny 8:00 do jutra (16. 02. 2007) do godziny 8:00 przewidywana wysokość opadów wyniesie od 10 - 15 mm/dobę, lokalnie 20 - 25 mm. Od 16 bm. godz. 8:00 do 17 bm. godz. 8:00 (piątek - sobota) przewidywana wysokość opadów do 5 mm/dobę.
Dyżurny synoptyk: B. Wrona

13 - lutego - 2007 
WYSTAWA ZIMA RETRO
17.02.2007 Zapraszamy na Wystawę Zima Retro. Centrum Edukacji Ekologicznej ul. Okrzei 28 - godz. 18.00. Wystawa potrwa do 01.03.2007. Wśród ekspozycji sprzęt narciarski sprzed wielu lat, sanie rogate oraz bogata kolekcja fotografii retro. Wstęp wolny. Wystawa czynna od 9:00 – 15:00. Zapraszają: Związek Gmin Karkonoskich, Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie, Urząd Miejski w Kowarach, Urząd Miejski Stara Kamienica oraz Karkonoski Park Narodowy.

09 - lutego - 2007 
KOMUNIKAT
Informujemy, że na trasach biegowych obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi. Dotyczy to również pojazdów czterokołowych i skuterów. 

08 - lutego - 2007 
RAJD BIAŁEJ DOLINY
18. 02. 2007 o godzinie 11:00 odbędzie się Trzeci Narciarski Rajd Białej Doliny. Miejsce startu to obiekt po byłej szkole podstawowej nr 2 przy ul. Słowackiego 13 a rajd zakończy się zorganizowanym ogniskiem na Jagodowym Wzgórzu obok Schroniska "Chatka Robaczka" przy ul. Żeromskiego. Warunkiem uczestnictwa jest uiszczenie opłaty 2 zł. za użytkowanie narciarskich tras biegowych Stowarzyszenia Bieg Piastów. Rodziny biorące udział w rajdzie wykupują jeden bilet. Planowane zakończenie rajdu około godziny 14:00. Serdecznie zapraszamy. 

05 - lutego -  2007 
RAJD MŁODZIEŻY SZKOLNEJ 
08. 02. 2007 odbędzie się Rajd Młodzieży Szkolnej na nartach biegowych. Rajd ruszy o godzinie 10:00 z obiektu po byłej Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Słowackiego 2 a zakończy się około godziny 13:00 grillowaniem na Jagodowym Wzgórzu obok Chatki Robaczka. Długość trasy to około 4,5 kilometra. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. 

02 - lutego - 2007 
TURNIEJ CZTERECH STOKÓW
06 lutego 2007 (wtorek) na nartostradzie SkiAreny Szrenica "Puchatek" odbędą się Zawody Narciarskie - Wariacje na Śniegu. Kategorie: dziewczęta i chłopcy (rocznik 1992 - 1994, rocznik 1995 - 1997, rocznik 1998 - 2000).
Program zawodów: 
Godz. 09:30 - 10:15 zapisy do zawodów
Godz. 10:30 rozpoczęcie zawodów
Godz. 13:30 - 14:00 wręczenie dyplomów i upominków 
Od godziny 10:30 do 14:00 zapraszamy wszystkich pozostałych chętnych do udziału w innych formach zabawy i konkursów.
Zawody prowadzi Henryk Sytner - sprawozdawca sportowy Radiowej Trójki (transmisja na żywo w Radiowej Trójce).
Dla zwycięzców i uczestników nagrody, upominki i inne atrakcje. Serdecznie zapraszamy. 

01 - lutego - 2007 
II SLALOM RETRO
17 lutego 2007 roku odbędzie się II Slalom Retro. Jest to impreza nie tylko dla ludzi sentymentalnych ale także dla tych, którzy są ciekawi jak narciarstwo zjazdowe wyglądało dawno, dawno temu. Każdy kto chce wziąć udział w zawodach zobowiązany jest do kilku rzeczy:

1. Obowiązują tylko i wyłącznie narty z epoki - od średniowiecza do czasów powojennych - wszystkie nowe technologie będą traktowane jako objaw szpanerstwa ;)

2. Nie jest ważne miejsce zajęte w slalomie. Liczy się dobra zabawa.

3. "Epokowe" przebranie jest nieodłącznym elementem udziału w slalomie.

Wszystkich gości, którzy nie jeżdżą na nartach zachęcamy do przebrania się w stroje retro. Chodzi o stworzenie jedności między zawodnikami a widzami. 
Będzie zabawnie, kolorowo i sentymentalnie. Serdecznie zapraszamy na nartostradę Puchatek na terenie SkiAreny Szrenica 17 lutego 2007 roku.
Więcej informacji w kalendarium imprez. 

01 - lutego - 2007 
OSTRZEŻENIE POGODOWE
Ważność od 2007-01-31 20:00 do 2007-02-01 20:00
Zachmurzenie duże, okresami opady deszczu, a w rejonach położonych powyżej 500 m npm. opady śniegu. Temperatura minimalna od 3 do 0 st. W dzień większe przejaśnienia. Temperatura maksymalna od 0 do 3 st
Wiatr umiarkowany, porywisty w nocy nasilający się do 45-55 km/godz., w porywach od 75 do 90 km, lokalnie ok. 100 km/godz., zachodni i pólnocno-zachodni. Rano i w ciągu dnia wiatr będzie stopniowo słabnąć. W szczytowych partiach Sudetów w nocy opady śniegu, temperatura od -4 do -7 st. Wzrost prędkości wiatru od 90 do 130 km/godz., północno-zachodni. W dzień wiatr od 100 do 80 km/godz., północno - zachodni.

Prognoza orientacyjna:

Ważność od 2007-02-01 20:00 do 2007-02-02 20:00
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura 
minimalna od -3 do -5 st. Temperatur a maksymalna od 2 do 4 st
Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.
W szczytowych partiach Sudetów temperatura od -7 do -4 st
Wiatr dość silny, północno-zachodni.

01 - lutego - 2007 
PODPISANIE POROZUMIENIA 
W dniu 1 lutego 2007r. w Hotelu LAS w Szklarskiej Porrębie uroczyście podpisano Porozumienie w sprawie wspólnych działań promocyjnych regionu Karkonoszy.
Porozumienie podpisano między: Związekiem Gmin Karkonoskich, Starostwem Powiatowym w Jeleniej Górze oraz Miastami i Gminami w Jeleniej Górze, Janowicach Wielkich, Jeżowie Sudeckim, Karpaczu, Kowarach, Mysłakowicach, Piechowicach, Podgórzynie, Starej Kamienicy i Szklarskiej Porębie.
Na realizację wspólnych zadań w zakresie promocji przeznaczono kwotę: 103.000,00 zł. 

01- lutego - 2007 
NOWE PRZEJŚCIE NARCIARSKIE
Po stronie czeskiej jak i po stronie polskiej są przygotowane biegowe trasy narciarskie prowadzące do przejścia granicznego Izerka - Orle. Współpracę zaproponowali Czesi, a obie strony zobowiązały się do utrzymywania pełnej przejezdności na swoich odcinkach trasy. Teraz każdy kto chce się wybrać na spacer na nartach biegowych może bez problemu przekroczyć przejście graniczne i zwiedzić trasy biegowe u naszych sąsiadów. 

01 - lutego - 2007 
FUN KILLAZ 
16 lutego 2007 w Chacie Izerskiej (dawna Pracownia Izerska) odbędzie się przegląd wykonawców muzyki Jamajskiej. Wystąpią między innymi: Tumbao Riddin Band, Managa Reganzza i Kosmos Mega Sound System. Start godzina 21:00, wstęp 10 zł. 

31 - stycznia - 2007 
OSTRZEŻENIE POGODOWE  - WAŻNE !!!
Data i godzina wydania: 31.01.2007 - godz. 9:30
Nazwa biura: Biuro Prognoz Meteorologicznych Wrocław
OSTRZEŻENIE Nr 10
Zjawisko: silny wiatr
Stopień zagrożenia: 1 ( w skali 2-stopniowej)
Ważność: od godz. 18:00 dnia 31.01. do godz. 8:00 dnia 1.02.2007 
Obszar: województwo dolnośląskie
Przebieg: Wieczorem 31.01. nastąpi stopniowy wzrost prędkości 
wiatru, który w nocy osiągnie średnią prędkość od 45 do 55 km/godz., 
w porywach od 75 do 90 km, pojedyncze porywy do ok. 100 km/godz. 
Nad ranem wiatr będzie słabnąć. 
Skutki: uszkodzenia dachów, szkody w drzewostanie, uszkodzenia linii 
napowietrznych, utrudnienia komunikacyjne.
Uwagi: brak 
Dyżurny synoptyk: T. Zawiślak

30 - stycznia - 2007
PODPISANO POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY
25 stycznia 2007 w Szklarskiej Porębie rozszerzono porozumienie o współpracy między Szklarską Porębą, Harrachovem, Korenovem i Starą Kamienicą. 4 gminy wspólnie będą się starać o pozyskiwanie Unijnych pieniędzy na cele ponad graniczne. Za pozyskane wspólnie środki Szklarska Poręba chce wyremontować ulice Turystyczną i 11 Listopada a także kupić sprzęt dla centrum zarządzania kryzysowego. Współpraca opierać się będzie również na pomocy w przypadkach wystąpienia kataklizmów (huragan, powódź itp.). 

29 - stycznia - 2007 
NASZ DWUBOISTA POWRÓCIŁ Z UNIWERSIADY 
27 stycznia 2007 z Uniwersiady, która odbyła się w Turynie (Włochy) w dniach 21 - 27 stycznia 2007 powrócił nasz najlepszy dwuboista Adrian Graf. Przy silnie obstawionej stawce światowego dwuboju Adrian zajął swoje najlepsze 20 miejsce w biegu na 15 km. i w skokach narciarskich. W zawodach był drugim Polakiem za zawodnikiem AZS Katowice Wojciechem Cieślarem a przed Sławomirem Hankusem również z AZS Katowice. Doświadczenia i wrażenia zdobyte podczas udziału w tych zawodach na pewno zaprocentują w przyszłości. Serdecznie gratulujemy. 

24 - stycznia - 2007
TURNIEJ CZTERECH STOKÓW 
01 lutego 2007 roku na Stoku narciarskim "W Dolinie Szczęścia" przy ulicy 11 - go Listopada 13 odbędzie się Turniej Czterech Stoków - Zawody Narciarskie - Wariacje na Śniegu. Kategorie: dziewczęta i chłopcy (rocznik 1995 - 1997; rocznik 1998 - 2000)
Program zawodów:
godz. 10:00 - 10:45 - zapisy do zawodów
godz. 11:00 - rozpoczęcie zawodów
godz. 13:30 - 14:00 - wręczenie dyplomów i upominków 
Od godziny 11:00 do godziny 14:00 zapraszamy wszystkich pozostałych chętnych do udziału w innych formach zabawy i konkursów. 

19 - stycznia - 2007
OSTRZEŻENIE
Ostatniej nocy silny wiatr dokonał wielu zniszczeń w rejonie Karkonoszy. Wszystkich turystów prosi się o zachowanie szczególnej ostrożności na szlakach turystycznych, nie zaleca się wycieczek na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. KPN i GOPR ostrzegają turystów przed pieszymi wędrówkami w wyższe partie Karkonoszy. W niektórych miejscach szlaki są całkowicie zatarasowane przez drzewa, a ich obchodzenie jest bardzo niebezpieczne. W wielu miejscach istnieje ryzyko zwalenia drzew na szlaki. Całkowicie z ruchu turystycznego wyłączone są wszystkie szlaki prowadzące na zamek Chojnik. W szczególnie niebezpiecznych miejscach strażnicy KPN - u zawracają z drogi turystów.

18 - stycznia - 2007
NOWE WŁADZE LOKALNEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ W dniu 17.01.07 o godz. 18:00 w Hotelu Bornit odbyło się Walne Nadzwyczajne zebranie Lokalnej Organizacji Turystycznej. Na spotkaniu wybrano nowe władze LOT –u. Prezesem został przedstawiciel bazy noclegowej Dariusz Michalak, V-ce Prezesesem Barbara Głębocka i Halina Gąsiorek, Skarbnikiem Mirosław Pluta, Sekretarzem Piotr Kaczmarski. Na zebraniu omówiono również, główne kierunki dalszych działań Organizacji.

10 - stycznia- 2007
POWOŁANIE DO REPREZENTACJI POLSKI
Bardzo miło jest nam poinformować Państwa o niecodziennym wydarzeniu. Mieszkaniec Szklarskiej Poręby Adrian Graf dostał powołanie do Reprezentacji Polski w Kombinacji Norweskiej na Uniwersiadę, która odbędzie się w dniach 21 - 27 stycznia 2007 w Turynie (Włochy). Adrian Graf do niedawna był zawodnikiem UKS Graf Ski. Obecnie jest zawodnikiem AZS Kolegium Karkonoskie Jelenia Góra. Jest to pierwszy w historii Uniwersiady w Kombinacji Norweskiej zawodnik pochodzący z Dolnego Śląska. Tym bardziej jest nam miło, że Adrian jest mieszkańcem Szklarskiej Poręby. Gratulujemy i trzymamy kciuki za zdobycie medalu. 

05 - stycznia- 2007
SPOTKANIA GESTORÓW BAZY TURYSTYCZNEJ 
Burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak zaprasza właścicieli wyciągów na spotkanie, które odbędzie się 10 stycznia 2007r. o godzinie 17:00 w Hotelu BORNIT. Spotkanie będzie dotyczyć narciarskich patroli policji na stokach a także omówione zostaną sprawy bezpieczeństwa na nartostradach. 
10 stycznia 2007r. o godzinie 18:00 w Hotelu BORNIT odbędzie się spotkanie Lokalnej Organizacji Turystycznej i gestorów bazy turystycznej Szklarskiej Poręby. Spotkanie zostanie poświęcone bieżącym problemom miasta, a swoją obecność potwierdził Burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak. 

05 - stycznia- 2007
PODSUMOWANIE (galeria)
Impreza plenerowa "Sylwester Pod Szrenicą", która odbyła się w Parku Miejskim Esplanada była bardzo udana. Dziękujemy wszystkim tym, którzy wspólnie z nami przywitali Nowy Rok i dobrze się bawili. 
Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie.

27 - grudzień- 2006 
ZAWODY PSICH ZAPRZĘGÓW ODWOŁANE 
Zawody Sylwestrowe w sportach zaprzęgowych - Puchar Polski PZSPZ w Sprincie oraz Puchar Europy WSA w Sprincie zostały ODWOŁANE.

27 - grudzień - 2006
SYLWESTER POD SZRENICĄ
Serdecznie zapraszamy na imprezę plenerową "Sylwester pod Szrenica", która odbędzie się w Parku Miejskim Esplanada. Dużo muzyki, konkursy z nagrodami, pokaz Teatru Ognia oraz Fire Show jakiego jeszcze nie było. Zaczynamy od godziny 20:00 a kończymy o godzinie 03:00. 

21 - grudzień - 2006
KOLEJ LINOWA CZYNNA 
Od 23 grudnia 2006 zostaną uruchomione koleje linowe na Szrenicę. Wyciągi narciarskie zostaną uruchomione jak będą wystarczające warunki śniegowe. 


20 - grudzień - 2006
KONKURS NA ILUMINACJĘ OBIEKTÓW  (szczegóły)
Szanowni Mieszkańcy
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia a po nich Nowy Rok. Nadchodzi czas, kiedy do naszego miasta szerokim strumieniem zaczną napływać turyści. Postarajmy się, jak co roku a może jeszcze uroczyściej ich przywitać. Niech poczują się w naszym mieście oczekiwani i doceniani. Aura tego roku nam nie sprzyja i naszych Gości prawdopodobnie nie będziemy mogli przywitać piękną, śnieżną zimą.
Możemy jednak sprawić, że bogatą i pomysłową dekoracją całego miasta, upiększeniem jego ulic i poszczególnych budynków stworzymy niepowtarzalny nastrój Świąt i powitamy Nowy Rok.
Dla wszystkich, którzy podejmą trud udekorowania swoich posesji, ogłaszamy konkurs na najładniejszą i najbardziej pomysłową dekorację świąteczną. Dla zwycięzców miasto ufunduje nagrody i wyróżnienia.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców o włączenie się do akcji NASZE MIASTO W ŚWIĄTECZNEJ SZACIE.
Burmistrz Szklarskiej Poręby
/-/ Arkadiusz Wichniak


06 - grudzień - 2006 
MISTRZOSTWA W PŁYWANIU 
                                                       
16 grudnia w Szklarskiej Porębie na pływalni Hotelu BORNIT o godzinie 11:00 odbędą się "Otwarte Mistrzostwa Szklarskiej Poręby w Pływaniu o Puchar Interferii" organizowane przez Urząd Miejski i Hotel BORNIT. W zawodach mogą brać udział wszyscy, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności pływackie we współzawodnictwie sportowym. Zawody odbędą się w konkurencjach indywidualnych:
- styl grzbietowy: 50 m. kobiety i mężczyźni
- styl motylkowy: 50 m. kobiety i mężczyźni
- styl klasyczny: 50 m. kobiety i mężczyźni
- styl dowolny: 50 m. kobiety i mężczyźni
Kategorie wiekowe:
- szkoły podstawowe: dziewczęta i chłopcy
- szkoły gimnazjum: dziewczęta i chłopcy
- dorośli: kobiety i mężczyźni
Zgłoszenia przyjmowane będą w Referacie Promocji Miasta tel. 075 75 47 742, e-mail sport@szklarskaporeba.pl do dnia 14 grudnia 2006 lub w dniu zawodów. 
W zgłoszeniu należy podać:
nazwisko i imię, kategorię wiekową, miejscowość oraz styl w jakim zawodnik wystartuje.
Kibiców prosimy o zabranie zmiennego obuwia (buty sportowe, klapki). Serdecznie zapraszamy.


29 - listopad - 2006
UWAGA, BARDZO WAŻNE !!!!! 
                                    
Z uwagi na brak śniegu oraz możliwości sztucznego dośnieżania (zbyt wysokie temperatury) Koleje Linowe Na "Szrenicę" nieczynne do odwołania. 


27 - listopad - 2006
FESTYN MIKOŁAJKOWY 
                                                                  
Tegoroczny Festyn Mikołajkowy odbędzie się 02 grudnia w Parku Miejskim "Esplanada" w godzinach od 13:00 do 17:00. Do wzięcia udziału w zabawie serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci ze Szklarskiej Poręby. Każde z nich może liczyć na mnóstwo słodkości, ciepłą herbatę i posiłek. Imprezę uświetni występ ulubienicy najmłodszych - Majki Jeżowskiej. Wystąpią również Grupa Banos Morales - teatr tancerzy ognia i zespoły Bigbitowe. Imprezie będzie towarzyszyć policyjna maskotka - Komisarz Lew. Odbędą się również pokazy tresury psa przeprowadzone przez Komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze. Łużycki Oddział Straży Granicznej umili dzieciom czas zapraszając na przejażdżki radiowozem. Serdecznie zapraszamy.


15 - listopad - 2006
KARKONOSKI PARK NARODOWY ZAPRASZA 
                             
Karkonoski Park Narodowy zaprasza na dzień otwartych drzwi w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Okrzei 28 w Szklarskiej Porębie w dniu 19. 11. 2006 (niedziela) w godz. 09:00 do 16:00. Dla odwiedzających udostępniona będzie multimedialna i interaktywna ekspozycja prezentująca przyrodę oraz atrakcje przyrodnicze Karkonoszy. Odbędą się projekcje filmów przyrodniczych, a pracownicy Karkonoskiego parku Narodowego zaprezentują możliwości prowadzenia zajęć z wykorzystaniem zaplecza dydaktycznego Karkonoskiego Centrum Edukacji ekologicznej. 


07 - listopad - 2006 
DEBATA PRZEDWYBORCZA  
                                                        
Zbliżające się wybory samorządowe wymuszają na kandydatach na Urząd Burmistrza potrzebę Debaty. I taka Debata nie ominęła również Szklarskiej Poręby. Zorganizowana przez KKW "Nasze Miasto Szklarska Poręba" w niedzielę 5 listopada w parku Miejskim Esplanada, zainteresowała liczne grono mieszkańców . Na 8 kandydatów na Urząd Burmistrza pojawiła się zaledwie połowa. W spokojnej, merytorycznej, a przede wszystkim przyjaznej atmosferze stanęli w szranki popisując się wiedzą o mieście, o jego problemach i potrzebach :Jarosław Zając, Zbigniew Misiuk, Andrzej Kusztal i Michał Okrześ. Z dużą przykrością należy nadmienić , że z zaproszeń wystąpienia na forum Miasta odmówili : Przemysław Kalinowski, Jerzy Łotarewicz, Wincenty Urbanowicz i Arkadiusz Wichniak. Pomimo niesprzyjającej pogody samą Debatę trzeba uznać za udaną. Społeczeństwo miało możliwość po raz pierwszy w Szklarskiej Porębie oceniać " na gorąco" plany przyszłego Burmistrza, i tylko szkoda, że połowa kandydatów przez swoją nieobecność nie zauważyła co to znaczy dialog ze społecznością lokalną. Na zakończenie odbyły się prawybory. Zgromadzona w Esplanadzie publiczność na rozdanych kartkach wypisała nazwiska kandydatów którzy przekonali ich aby oddali na nich głos. Zbigniew Misiuk otrzymał 37%głosów Jarosław Zając otrzymał 29%głosów Andrzej Kusztal otrzymał 27% głosów Michał Okrześ otrzymał 7%głosów. W debacie uczestniczyła również Marzena Machałek kandydatka na radną do sejmiku województwa reprezentantka ziemi jeleniogórskiej. 


23 - październik - 2006
PRZERWA KONSERWACYJNA
                                                   
Od dnia dzisiejszego wyciąg krzesełkowy na Szrenicę będzie nieczynny. Jesienna przerwa konserwacyjna potrwa sześć tygodni (do 2 grudnia czyli dnia rozpoczęcia sezonu zimowego). W tym czasie turyści chcący się dostać na Szrenicę, muszą trasę pokonać pieszo. 


17 - październik - 2006 
NOWE TRASY BIEGOWE                                                            
16 października 2006 roku odbyło się kolejne spotkanie Burmistrza Szklarskiej Poręby z gestorami bazy noclegowej zainteresowanymi poszerzaniem oferty narciarstwa biegowego w naszym mieście. Celem spotkania było ustalenie dalszego rozwoju i polepszenia powstałych dwa lata temu tras biegowych. Nowe trasy łączą Białą Dolinę z Jakuszycami. Podczas spotkania ustalono min.: że zimowym utrzymaniem tras biegowych zajmie się Stowarzyszenie Bieg Piastów. Jednak zanim jeszcze spadnie śnieg, nalezy poczynić prace przygotowawcze. W tej chwili potrzebna jest pomoc przy udrażnianiu wyznaczonych odcinków. Wszystkich, którzy mogą przy tym pomóc prosimy o kontakt z P.Romanem Klimkiem (tel. 075 717 38 22 lub 602 513 692), który podjął się koordynacji prac porządkowo - konserwacyjnych. Wszystkich chętnych zapraszamy w najbliższą sobotę tj. 21 października i serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc. 


 09 - październik - 2006 
NIEZWYKŁY GOŚĆ                                                                      
04 października przyszedł do nas Heinrich Nettelmann. Przyszedł z Bad Harzburg - partnerskiego miasta Szklarskiej Poręby położonego w Niemczech. Pan Nettelmann przeszedł około 900 kilometrów a zajęło mu to ponad miesiąc. W niedzielę 08 października wrócił do domu. Pociągiem. Spędził w mieście kilka dni podczas których odwiedził najpiękniejsze miejsca Szklarskiej Poręby. Po powrocie Do Bad Harzburg Pan Nettelmann udzieli wywiadu dla niemieckiej telewizji oraz będzie opowiadał o swojej podróży i pobycie w Szklarskiej Porębie słuchaczom zgromadzonym na specjalnych spotkaniach. Wyczyn Pana Nettelmanna miał na celu ukazanie partnerstwa miast Szklarskiej Poręby i Bad Harzburg. 


6 - październik - 2006
JULIAN GOZDOWSKI NAGRODZONY                                        
Miło nam jest poinformować Państwa o niecodziennym i zaszczytnym wydarzeniu. Ruch "Piękniejsza Polska" działający pod patronatem Ministra Kultury uhonorował Pana Juliana Gozdowskiego specjalną nagrodą przyznawaną za specjalne osiągnięcia w dziedzinie propagowania polskiej przyrody, inicjatyw, instytucji kulturalnych oraz tworzących je ludzi. Pan Julian Gozdowski jest niestrudzonym propagatorem narciarstwa biegowego i prezesem Stowarzyszenia "Bieg Piastów". Współtworzy najstarszą imprezę cykliczną w mieście (w 2007 roku odbędzie się 31 edycja Biegu Piastów). Pan Julian znalazł się w tak zacnym gronie laureatów jak min. kompozytor Wojciech Kilar czy Wojciech Siemion. Tegoroczni laureaci to, oprócz Pana Juliana Gozdowskiego; Anna Dymna za działalność w fundacji "Mimo Wszystko", krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński, właściciel słynnej stadniny koni arabskich w Janowie Podlaskim Marek Trela oraz Zbigniew Zarębski z Muzeum Soli w Wieliczce. Gratulujemy wszystkim laureatom a w szczególności Panu Julianowi Gozdowskiemu i życzymy dalszych sukcesów w upiększaniu Polski. 


03 - październik - 2006 
INFORMACJA  
                                                                              
Wszystkich zainteresowanych rozwojem tras narciarstwa biegowego oraz utworzeniem łącznika między Białą Doliną a Jakuszycami zapraszam na spotkanie, które odbędzie się 16. 10. 2006 roku o godzinie 13:00 w Villi "Romantica".
Burmistrz Szklarskiej Poręby
Zbigniew Misiuk 


02 - październik - 2006
DROGA NR 3 PRZEJEZDNA 
                                                      
Na podstawie informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu uprzejmie informuję, że w dniu 02. 10. 2006 (poniedziałek) nastąpiło przywrócenie ruchu na odcinku drogi krajowej nr 3 Piechowice - Szklarska Poręba, który uległ zniszczeniu podczas powodzi na poczatku sierpnia 2006 roku. Ruch pojazdów na wyżej wymienionym odcinku będzie odbywał się bez ograniczeń. 
Burmistrz Szklarskiej Poręby
Zbigniew Misiuk 


02 - październik - 2006
NIEZWYKŁY PIECHUR  
                                                             
W środę 04 października 2006 roku po ponad miesięcznej wędrówce do Szklarskiej Poręby zawita 68 letni Heinrich Nettelmann. Udał się on na wycieczkę z Bad Harzburg w Niemczech do Szklarskiej Poręby. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Pan Nettelman pokonuje ten dystans pieszo. Do przejścia, bagatela prawie 900 kilometrów. 68 letni rencista wyruszył z Bad Harzburg 25 sierpnia 2006 roku. Pan Nettelmann pokonuje dziennie około 30 kilometrów. Nie rezerwuje żadnych noclegów tylko po dotarciu do miasta spontanicznie szuka jakiegoś niedrogiego noclegu. Celem podróży jest propagowanie partnerstwa miast - Bad Harzburg i Szklarskiej Poręby oraz walorów krajobrazowych miejsc odwiedzanych przez Pana Nettelmanna. Nie jest to pierwsza taka wyprawa niezwykłego piechura. Latem 2004 Pan Heinrich pokonał blisko 1600 kilometrów idąc pieszo z Bad Harzburg do Potr-Louis w Bretanii. Wcześniej Pan Nettelmann odwiedził Jezioro Badeńskie oraz Wybrzeże Morza Północnego. 


02 - październik - 2006 
MUZEUM NIECZYNNE                                                                
Od dnia 02 października 2006 (poniedziałek) do dnia 06 października 2006 (piątek) włącznie będzie nieczynne Muzeum Braci Hauptmannów przy ulicy 11 Listopada 23. W muzeum trwa zmiana ekspozycji. 


19 - wrzesień - 2006
ROWEROWY WEEKEND 
                                                               
23 września w odbędzie się finał MTB - TOUR 2006. W sobotę już od godziny 07:00 będzie otwarte biuro zawodów w parku Miejskim Esplanada. Start w okolicach stadionu lekkoatletycznego przy placu Sportowym. Oto plan imprezy: 
10.30 zakończenie zapisów, 10.45 uroczyste otwarcie zawodów, 11.00 start honorowy maratonów Mega (dystans ok. 69 km) i Mini (dystans ok. 34 km), 11.05 start ostry maratonu, 14.00 dekoracja uczestników maratonu Mini, 15.00 Losowanie nagród nie tylko dla zwycięzców., 16.00 Dekoracja uczestników maratonu Mega, 17.00 Bike Party (park Miejski Esplanada), losowanie nagród nie tylko dla zwycięzców. Serdecznie zapraszamy. 

24 września zapraszamy na ostatnią imprezę sezonu rowerowo 2006 - Jesienny Rowerowy Rajd z Gwiazdami. Cztery trasy o różnej długości i stopniu trudności:
1. niebieska - długość 16 km, start o godz. 12:00 przy przedszkolu samorządowym nr 2 (Osiedle Huty)
2. czerwona - długość 33 km, start o godz. 10:00 przy Informacji Turystycznej (ul. Pstrowskiego 1)
3. czarna - długość 47 km, start o godzinie 10:00 przy Hotelu "Las" (Piechowice, ul. Turystyczna 8)
4. międzynarodówka - długość 36 km, start o godzinie 10:00 przy Informacji Turystycznej w Harrachovie
Każdą grupę przeprowadzi inna gwiazda (min. Marek Niedźwiecki, Henryk Sytner). Wspólne zakończenie rajdu z ogniskiem i piosenką turystyczną w towarzystwie gwiazd oraz z atrakcyjnymi nagrodami na Polanie Jakuszyckiej od godziny 14:00
Serdecznie zapraszamy. 


12 - wrzesień - 2006
JAZDA FIGUROWA NA MOTOCYKLACH TRIAL                          
16. 09. 2006r. (sobota) zapraszamy na pokaz jazdy figurowej na motocyklach TRIAL i rowerach CYKLOTRIAL. Jest to bardzo widowiskowa impreza skierowana zarówno do miłośników tej dyscypliny sportu jak również dla tych, którzy po prostu chcą popatrzeć jak jeżdżą naprawdę dobrzy zawodnicy. Pokaz rozpocznie się o godzinie 11:00 na Skwerze Radiowej Trójki (ul. Jedności Narodowej 3). Startują czołowi zawodnicy TRIALU i CYKLOTRIALU. Serdecznie zapraszamy.


05 - wrzesień - 2006
UPHILL SIÓDEMKA  
                                                                          
Już 9 września (sobota) rusza trzecia, letnia część II edycji Sudeckiej Młodzieżowej Ligi Sportowej. Biuro zawodów będzie ulokowane na parkingu obok mostu na rzece Kamiennej w pobliżu hotelu "Las". Oto plan zawodów:

10:00 - 10:45 zapisy
11:00 - start kategorii A (roczniki 1998 - 1996 klasy 1 - 3 SP, dziewczęta i chłopcy)
11:30 - start kategorii B (roczniki 1995 - 1993 klasy 4 - 6 SP, dziewczęta i chłopcy)
12:00 - start kategorii C (roczniki 1992 - 1990 klasy 1 - 3 Gim, dziewczęta i chłopcy) 
13:00 - dekoracja zwycięzców

Za udział w zawodach wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy. Za miejsca od I do VIII przyznawane będą punkty do klasyfikacji ogólnej letniej Sudeckiej Młodzieżowej Ligi Sportowej. 

MISTRZOSTWA SZKLARSKIEJ PORĘBY W TURNIEJU TENISA ZIEMNEGO 
 


31 - sierpień - 2006 
Dnia 09. 09. 2006 r. (sobota) odbędzie się turniej tenisa ziemnego. Rozpoczęcie turnieju od godziny 09:00 na kortach "Biała Dolina" (ul. M. Konopnickiej 1a) oraz na kortach "Pod Klonem" (ul. A. Krajowej 2). Kategorie wiekowe: 1 - młodzież do lat 18, 2 - mężczyźni. Żeby wziąć udział w turnieju należy potwierdzić swój udział osobiście (na kortach) lub telefonicznie pod numerami telefonów: korty "Biała Dolina" - 075 717 38 22, korty "Pod Klonem" 075 717 35 25. Finaliści otrzymają pamiątkowe puchary, a za zajęcie miejsc III do VI pamiątkowe dyplomy. Serdecznie zapraszamy. 

INFORMACJA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 0/Wrocław w wyniku powstałych uszkodzeń powodziowych na drodze krajowej nr 3 w odcinku Piechowice- Szklarska Poręba wprowadziła ograniczenia w ruchu pojazdów: (więcej)


24 - sierpień - 2006
1 FESTIWAL KAPEL LUDOWYCH
                                                  
Miło nam zaprosić Państwa do Szklarskiej Poręby na 1 Festiwal Kapel Ludowych. Impreza odbędzie się w dniach 2 - 3 września w parku miejskim "Esplanada". Udział w festiwalu zapowiedziało siedem zespołów ludowych z Dolnego Śląska. Wśród uczestników kapele z pierwszych miejsc wiosennej edycji listy przebojów ludowych Radia Wrocław. "Radzowiczanki" - pierwsze miejsce, "Olszaniacy" drugie miejsce oraz Kapela z Siemiatycz - trzecie miejsce. W programie imprezy: występy zespołów, kiermasz, loterie, gastronomia oraz pokazy kulinarne. Impreza ma charakter spotkania biesiadnego a nie profesjonalnego festiwalu. Nie ma regulaminu, nie ma jurorów. Najlepsza kapela zostanie uhonorowana nagrodą publiczności przyznaną na podstawie głosowania. Każdy, kto przyjdzie na festiwal dostanie specjalny kupon do głosowania. Można głosować na swoją ulubioną kapelę - ale tylko na jedną. 
2 września - Park Esplanada, start godzina 17:00, 
3 września - Park Esplanada start godzina 13:00. 
Serdecznie zapraszamy.

 22 - sierpień - 2006
DOSTĘPNOŚĆ SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH                           
W Szklarskiej Porębie dostępne są wszystkie szlaki turystyczne (z wyjątkiem zielonego szlaku od Petrovki do Przełęczy Karkonoskiej). Wodospad Kamieńczyka jest czynny. Wodospad Szklarki jest czynny (można do trafić jedynie pieszo - szlakiem zielonym lub czarnym). 


 17 - sierpień - 2006
WAKACJE NA DWÓCH KÓŁKACH                                                  
Laureaci 36 edycji konkursowej akcji rowerowej "Wakacje na dwóch kółkach" wraz z redaktorem Radiowej Trójki Henrykiem Sytnerem odwiedzili Szklarską Porębę. Cała ekipa będzie w mieście (a właściwie na wspaniałych trasach rowerowych Szklarskiej Poręby) do wtorku 22 sierpnia. Celem wyprawy jest dotarcie na rowerach do okręgu Liptov w Słowacji. Rajd został poprzedzony wyprawą w Karkonosze i Góry Izerskie. 


08 -sierpień -2006
UWAGA BARDZO WAŻNE !!!!
DOJAZD DO SZKLARSKIEJ PORĘBY 

Ze względu na pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące dostępności

 komunikacyjnej Szklarskiej Poręby informuje, że 

JEST MOŻLIWY DOJAZD DO MIASTA.

 
Fragment drogi krajowej nr 3 jest zamknięty. Zorganizowany objazd do 

Szklarskiej Poręby Górnej dla samochodów osobowych i autobusów przebiega  ulicami: 

Piastowską, Górną (Szklarska Poręba Dolna), Armii Krajowej, Dworcową 

i Jedności Narodowej.
 

Za wszystkie utrudnienia i niedogodności przepraszamy.

Burmistrz Szklarskiej Poręby
Zbigniew Misiuk

 


08 - sierpień - 2006
WYSTAWA ARTYSTYCZNA  
                                            
W dniach 12 sierpnia do 30 września 2006 r. w Kazimierzu Dolnym będzie można zobaczyć wystawę dwóch kolonii artystycznych. Stowarzyszenie artystów "Nowy Młyn" ze Szklarskiej Poręby oraz "Stowarzyszenie artystów św. Łukasza" ze Schriberhau należą do międzynarodowego Stowarzyszenia "Euoro Art" skupiającego miasta kolonii artystycznych. W dwóch galeriach zostaną zaprezentowane prace artystów - "Nowy Młyn" w Galerii Letniej, ul. Rynek 19 Kazimierz Dolny a druga wystawa w Kamienicy Kamienicy Celejowskiej, ul. Senatorska 11 Kazimierz Dolny. 
Więcej informacji można uzyskać w Kamienicy Celejowskiej, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego ul. Senatorska 11/13, Kazimierz Dolny tel. 081 88 10 104, e-mail: celejowska@kazimierz-muzeum.pl, www.muzeumnadwislanskie.pl
 


07 - sierpień - 2006
WODOSPAD KAMIEŃCZYKA NIECZYNNY 
     
Z powodu obfitych opadów deszczu i podniesienia się poziomu wody w rzece wejście do wąwozu wodospadu Kamieńczyka nie jest możliwe aż do odwołania. Jednocześnie informujemy, że zielony szlak a wodospad Szklarki jest już otwarty. 
 


01- sierpień -  2006
XII ZLOT MOTOCYKLI „KARKONOSZE FOR MOTORCYCLES”
 
04 – 06 sierpień 2006

ul. Żeromskiego – (schronisko „U Rumcajsa”)
Biała Dolina – pole namiotowe 
Rozkład jazdy:

Piątek:
Przyjazd uczestników, ognisko, koncerty, striptiz, zabawa do rana ...

Sobota:
12:00 – wielka parada motocykli ulicami miasta pod wyciąg na Szrenicę
13:00 – zawody sprawnościowe, konkursy,
pokazy motocykli na terenia miasta
15:00 – powrót na pole zlotu, 
dalsza część konkursów i 
20:00 – rozdanie nagród uczestnikom zawodów,
koncerty muzyczne, ognisko, striptiz i zabawa do rana ... 

Niedziela: 
Pożegnanie uczestników zlotu i oficjalne zakończenie 
Serdecznie zapraszamy
 


28 - lipiec - 2006
BASEN DLA DZIECI ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY
           
Społeczny Komitet - Biała Dolina - zaprasza dzieci szkół podstawowych Szklarskiej Poręby na basen do Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w każdą sobotę i niedzielę do końca sierpnia. Zbiórka o godz. 16:00 przed budynkiem KRUS.
 


21 - lipiec - 2006
HAPPENING ARTYSTYCZNY - OTWARCIE WYSTAWY "KAZIMIERSKA KONFRATERNIA"  
            
29 lipca 2006 zapraszamy na Kiermasz Artystyczny, który odbędzie się w Parku Miejskim Esplanada. Będzie można podziwiać prace artystów ze Stowarzyszenia "Nowy Młyn" oraz ich przyjaciół ze Stowarzyszenia "Kazimierska Konfraternia Sztuki" z Kazimierza Dolnego. Podczas jarmarku artyści zaprezentują obrazy, ceramikę i drobną biżuterię. Na scenie zagrają zespoły rockowe, a później ze swoim spektaklem "Anielicjie" wystąpi Klinika Lalek z Międzyplanetarnego Królestwa Sztuki w Wolimierzu. Po spektaklu Klinika Lalek poprowadzi przemarsz do Domu Carla i Gerharta Hauptmannów przy ul. 11 Listopada 23 gdzie odbędzie się wernisaż wystawy "Kazimierskie Impresje" - Malarstwo Stowarzyszenia Kazimierska Konfraternia Sztuki". Serdecznie zapraszamy.
 


20 - lipiec - 2006
TURNIEJ MIAST PRZYJACIÓŁ TRÓJKI W AUGUSTOWIE           
20 lipca w Augustowie rozegrano czwarty już Turniej Miast Przyjaciół Trójki. Rywalizowały ze sobą ekipy z Augustowa, Szklarskiej Poręby oraz dziennikarze Radiowej Trójki. Bój był bardzo zacięty, raz wygrywał Augustów, raz Trójka, a raz Szklarska Poręba. Na koniec turnieju zwycięskie wiosło znalazło się w rękach drużyny z Augustowa. Drużyna Szklarskiej Poręby zajęła drugie a Radiowa Trójka trzecie miejsce. 
 


19 - lipiec - 2006
XXXIX OGÓLNOPOLSKA TURYSTYCZNA GIEŁDA PIOSENKI STUDENCKIEJ

Od 03 do 06 sierpnia w bazie "Pod Ponurą Małpą" odbędzie się 39 już Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej. W tym roku podczas Giełdy obchodzić będziemy 35 lecie "Wolnej Grupy Bukowina". Na koncertach nocnych wystąpią min.: Dom o Zielonych Progach, Marek Górski, Joasia Pilarska (laureatka ubiegłorocznej Giełdy) z Olem Dorocińskim, zespół Seta oraz ... sami do końca nie wiemy kto jeszcze może wystąpić. Giełda jest impreza otwartą i można spodziewać się niespodzianek. Oto plan imprezy:

Czwartek
15:00 - 17:00 próby mikrofonowe
18:00 uroczyste otwarcie 39 Giełdy
18:15 - 21:00 koncert konkursowy
22:00 - ??:?? koncert nocny

Piątek 
14:00 - 16:00 próby mikrofonowe
17:00 - 21:00 koncert konkursowy
22:00 - ??:?? koncert nocny

Sobota
12:00 - ??:?? mecz piłki siatkowej
20:00 - ??:?? koncert gwiazd, 35 - lecie Wolnej Grupy Bukowina
Niedziela
12:00 - 14:00 koncert laureatów i zakończenie

Serdecznie zapraszamy.
 


18 - lipiec - 2006
WYNIKI UPHILL SPRINT MTB                
Oto pierwsza trójka zwycięzców UPHILL SPRINTU MTB:
1. Rzeszutko Adrian Myślenice 01:27,65
2. Paterski Maciej Jarocin 01:30,50
3. Kopeć Adam Bolesławiec 01:35,53 
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na następne zawody 14 - 15 lipca 2007r.
Cała lista uczestników i czasy przejazdów dostępne na stronie www.sprint.karkonosz.pl
 


10 - lipiec - 2006
UPHILL SPRINT MTB
                                      
15 lipca zapraszamy na UpHill Sprint MTB (rowerowy sprint pod górę). 500 metrów pod górę przy różnicy wzniesień 50 metrów tylko na pozór wydaje się zadaniem prostym. Trasa prowadzi starym odcinkiem nartostrady Lolobrygida od ul. Turystycznej (parking przy Dolnej Stacji Kolei na Szrenicę). Zawody rozpoczną się dwoma przejazdami na czas. Dalej zostaną wyłonieni zawodnicy, którzy będą się ścigać trójkami systemem pucharowym. Główna nagroda - 2.000 zł. plus nagrody rzeczowe. Miejsca od 2 do 6 również będą nagradzane finansowo. Zapisać można się za pośrednictwem strony internetowej www.sprint.karkonosz.pl lub w dniu zawodów w biurze zawodów. Wydawanie numerów i zapisy w dniu zawodów w godzinach od 8:00 do 10:30.  Start o godzinie 11:00. 
 


06 - lipiec - 2006
SPOTKANIE Z PANEM MARIANEM MARZYŃSKIM  
        
Pan Marian Marzyński w latach 1964 - 1969 był autorem popularnej serii telewizyjnej "Turniej Miast". W marcu 1968 roku Szklarska Poręba zmierzyła się z Karpaczem (lepsza okazała się Szklarska Poręba). Spotkanie z Panem Marianem Marzyńskim odbędzie się 08. 07. 2006 (sobota) w siedzibie Urzędu Miejskiego Referatu Promocji przy ul. Pstrowskiego 1 o godzinie 9:00. Serdecznie zapraszamy uczestników tego turnieju a także osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś o historii naszego miasta. Kontakt z Panem Marianem: 0505 406 323 lub Marek Śmietanko Turniej Miast 02-784 Warszawa ul. Jana Cybisa 3 m 33. 
 


04 - lipiec - 2006
PREMIA GÓRSKA MTB-TOUR POD PATRONATEM BURMISTRZA SZKLARSKIEJ PORĘBY    
07 lipca w Karpaczu wystartuje Maraton MTB. Trasa (66 km) przebiega w całości szerokimi drogami szutrowymi oraz odcinkami asfaltowymi. W Szklarskiej Porębie pod dolną stacją wyciągu krzesełkowego na Szrenicę będzie miała miejsce Premia Górska pod patronatem Burmistrza Szklarskiej Poręby (najlepsza grupa kolarzy spodziewana jest około godziny 11:45). Więcej informacji udziela Biuro Zawodów tel. 075 64 23 342 oraz IT w Karpaczu tel. 075 76 19 716. 
 


30 - czerwiec - 2006
SKLEP HUTY "JULIA" W PIECHOWICACH  
         
Wznawia działalność firmowy sklep Huty "Julia" w Piechowicach. Można w nim kupić produkty kryształowe wytworzone w hucie. Sklep mieści się przy ulicy Żymierskiego 73, a czynny jest od: poniedziałku do piątku - 10:00 do 17:00, sobota - 10:00 do 15:00. 
 


0 - czerwiec - 2006
MIĘDZYNARODOWY ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH "IKAR"
3
1 lipca w Świeradowie Zdroju odbędzie się drugi Zlot połączony z Rajdem Retro. Zabytkowe samochody będą przemierzać piękne miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej w tym Szklarską Porębę. Około godziny 11:00 samochody w odstępie czasowym średnio co 1 minutę będą przejeżdżać przez centrum miasta. Na parkingu przy wodospadzie Szklarki będzie tzw. Lotny Stop czyli punkt kontrolny, na którym zawodnicy biorący udział w wyścigu mają do wykonania zadanie. Z całą pewnością będzie to bardzo widowiskowy rajd. Serdecznie zapraszamy.
 


26 - czerwiec - 2006
SZACHOWY TURNIEJ KADRY POLSKI JUNIORÓW "B"    
Od 23. 06. 2006 r. w Szklarskiej Porębie trwa Szachowy Turniej Kadry Polski Juniorów "B" organizowany przez Polski Związek Szachowy i Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie. Rozgrywki mają miejsce w WZW "Śnieżynka" przy ulicy Turystycznej 9. Turniej potrwa do 30. 06. 2006 r. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. 
 


26 - czerwiec - 2006
PODSUMOWANIE WEEKENDU Z ADRENALINĄ        
Końcowa klasyfikacja VI Mistrzostw Karkonoszy w Bungy Jumping - 1 miejsce Paweł Dąbrowski (przebrany za podróżnika w czasie), 2 miejsce Aleksandra i Sylwester Anioł (pchła Szachrajka i jej Kot Kreskowy), 3 miejsce Michał Gaber (Mundial). Wyniki Turnieju Plażowej Piłki Siatkowej - 1 miejsce Piechowice, 2 miejsce II L. O. Cieplice, 3 miejsce Jelfa Jelenia Góra. VI Weekend z adrenaliną był bardzo udaną imprezą, o czym można przekonać się oglądając galerię zdjęć. Zapraszamy na następną edycję imprezy w 2007 roku. Do zobaczenia w Szklarskiej Porębie i do usłyszenia na antenie "Trójki".
 


23 - czerwiec - 2006
DĄB PAPIESKI 
       
Dnia 22 czerwca 2006 roku przy Kościele Bożego Ciała został posadzony młody dąb. W 2003 r. z Dębu Chrobrego (najstarszego w Polsce) zostały zebrane żołędzie, które podczas pielgrzymki leśników do Watykanu w 2004 r. zostały pobłogosławione przez Ojca Świętego. Z żołędzi tych wyhodowano młode dęby, a jeden z nich trafił do Szklarskiej Poręby. Sadzonka posiada Certyfikat Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe o nr 406. Dla uhonorowania 60 - lecia pracy duszpasterskiej O.O. Franciszkanów w Szklarskiej Porębie drzewko otrzyma imię Św. Franciszka. 


23 - czerwiec 2006
ZIELONY SZLAK DO WODOSPADU SZKLARKI NADAL NIECZYNNY


Z powodu osunięcia się ziemi na odcinku kilku metrów zamknięto zielony szlak prowadzący do wodospadu Szklarki. Nieczynny odcinek biegnie od kempingu Pod Ponurą Małpą w kierunku wodospadu. Obecnie trwają prace remontowe uszkodzonego odcinka. Do wodospadu prowadzą jeszcze dwie inne drogi, które są w dobry stanie. 
 


12 - czerwiec - 2006
VI WEEKEND Z ADRENALINA  

Już po raz szósty zapraszamy do Szklarskiej Poręby na "Weekend z adrenaliną" . W programie imprezy między innymi: koncerty LECH JANERKA, POGODNO, KANGAROZ, RH+, ZA KRATĄ, VI Mistrzostwa Karkonoszy w Bungy Jumping, Fire Walk, Zorbing, wspinaczka skałkowa i wiele, wiele innych atrakcji z adrenaliną. Miejsce imprezy: dolna stacja wyciągu na Szrenicę, data imprezy: 16 - 18 czerwiec 2006. Szczegółowy program w Kalendarium Imprez. (galeria (1) , (2))
 


08 - czerwiec - 2006
WYSTAWA PRAC ARTYSTÓW STOWARZYSZENIA "NOWY MŁYN"
 
Oddział Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie zaprasza na wernisaż prac artystów stowarzyszenia "Nowy Młyn" oraz ich gości. Początek 12 czerwca 2006. Wystawa potrwa do 24 lipca 2006.
 


01 - czerwiec - 2006 
MIĘDZYNARODOWY MOTOCYKLOWY RAJD SUDECKI "TRIAL"

W dniach 10/11czerwca 2006 w Szklarskiej Porębie odbędą się zawody motocyklowe Trial. W zawodach wezmą udział zawodnicy z Polski oraz z Czech, Hiszpanii, Niemiec, Litwy i Rosji. Najciekawsze odcinki rajdu znajdują się w okolicach ul. Sikorskiego i Osiedla Huta: Przystanek PKS, Krucze Skały i Krzywa Baszta. Start 10 czerwca godz. 10:00, 11 czerwca godzina 9:00. Serdecznie zapraszamy.
 


30 - maj - 2006
BISLET SOUNDSYSTEM
 

W ramach trasy Nordic Tour po Polsce Bislet SoundSystem (Oslo, Norwegia) w towarzystwie Splendid SoundSystem (Wrocław) oraz Mega Kosmos Sound System (Szklarska Poręba) zagra w Szklarskiej Porębie. 6 czerwca 2006 w Pracowni Izerskiej przy ul. Wolności 3 a (cena biletu jedyne 5 zł.). 
 


21 - maj - 2006
FESTYN RODZINNY
 

Dnia 04. 06. 2006 zapraszamy na Festyn Rodzinny. Impreza odbędzie się w Parku Miejskim "Esplanada", a połączona będzie z uroczystym otwarciem Muszli Koncertowej. Całość uświetni koncert gwiazdy - Eleni.
 


08 – maj – 2006 
ZAWODY WYSOKOŚCIOWE 
 

Serdecznie zapraszamy na VII Karkonoskie Zawody Wysokościowe Jednostek MON i MSWiA. Są to bardzo widowiskowe zawody prezentujące rożne techniki ratownictwa wysokościowego. Impreza pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej potrwa dwa dni - więcej w Kalendarium imprez.
 


28 - kwiecień - 2006
ŚNIEŻNA MAJÓWKA
 

Szklarska Poręba (Jakuszyce) jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można jeszcze pobiegać na nartach. Zapraszamy na "Śnieżną Majówkę" 02. 05. 2006.


20 luty 2006
MISTRZOWIE OBRONILI TYTUŁ MISTRZA 
-
Ubiegłoroczni Mistrzowie Polski w Rzeźbie ze Śniegu - MIRSZCZANIE - obronili zasłużenie zdobyty tytuł i w tegorocznej edycji Mistrzostw zostali równie wysoko ocenieni przez Jury. Zwycięska rzeźba zatytułowana "PAMIĘĆ" przedstawiała karmnik osadzony na drzewie, a w nim ptaki. Ma to nam przypominać o ich dokarmianiu, a także pokazać piękno "skrzydlatrego bractwa", icvh przywiązanie i zależność od człowieka. 

Pozostali nagrodzeni to:
1. Mirszczanie - drużyna z Mirska, rzeźba "Pamięć"
2. Dzieci Karkonoszy - drużyna ze Szklarskiej Poręby, rzeźba "Chojnik"
3. Koło Ekologiczne - drużyna ze Szklarskiej Poręby, rzeźba "Smoczyca"
4. Jaromiry - drużyna ze Szklarskiej Poręby, rzeźba "Księżniczka w wieży"
5. Morsy - drużyna ze Szklarskiej Poręby, rzeźba "Yeti"
6. Uczniowie - drużyna ze Zgorzelca, rzeźba "Garbus"
Mistrzostwa zostały rozegrane w ubiegłą sobotę  w szklarskiej Porębie. 

VI MISTRZOSTWA POLSKI W RZEŹBIE ZE ŚNIEGU "ŚNIEGOLEPY 2006" Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie już po raz szósty organizuje Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu "ŚNIEGOLEPY 2006", pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Artystów Rzeźba w Śniegu i Lodzie. 
Termin imprezy - 18 lutego 2006, rozpoczęcie godz. 10:00 
Miejsce - Skiarena Szrenica - teren przy dolnej stacji Kolei Linowej "Szrenica". 

Zgłoszenia do Mistrzostw przyjmowane są przez organizatora pocztą elektroniczną, tradycyjną lub faxem do dnia 16.02.2005. Formularze zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej www.szklarskaporeba.pl . W Mistrzostwach startuje 12 drużyn, wyłonionych przez jury z kilkudziesięciu zgłoszeń. Zadaniem drużyn jest, w ciągu wyznaczonego czasu, wykonanie rzeźby o dowolnej tematyce, w przygotowanych przez organizatorów pryzmach śniegu o wymiarach 1,5m x 1,5 m x 1,5m . 

W tym roku imprezie będą towarzyszyły koncerty: 
gorące rytmy reggae - na przekór zimie - w wykonaniu formacji "NAAMAN"  zywiołowy show latynoamerykański "BUENOS AMIGOS" 
a także:
  widowiskowy taniec z ogniami "BAŃOS MORALES"
BANIECZKI - czyli gigantyczne bańki mydlane
  zabawy i konkursy dla publiczności
na zakończenie FIRE SHOW czyli fajerwerki, jakich jeszcze nie było!

Patronaty medialne: Radiowa Trójka, Panorama Dolnośląska, Miesięcznik Sudety, Muzyczne Radio, Gazeta Poznańska oraz portal www.karkonosze.info.pl

Serdecznie zapraszamy!
Na zwycięzców czekają wspaniałe i cenne nagrody: 
2,5 tys. złotych za I Miejsce
II do VI Miejsca - cenne nagrody rzeczowe m.in. marki Bergson,
atrakcyjne nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników Mistrzostw. 

W nawiązaniu do ukazujących się sprzecznych informacji dotyczących dostępności komunikacyjnej miasta Szklarska Poręba, informuję że:
Ostatnie intensywne opady śniegu spowodowały przejściowe trudności związane z przejezdnością na terenie miasta.
W dniu dzisiejszym tj.10 lutego 2006, zarówno droga międzynarodowa do Jakuszyc oraz wszystkie główne ulice na terenie miasta są przejezdne.
Zaleca się konieczność używania opon zimowych do jazdy po mieście. Na stromych podjazdach i zjazdach przydatne są łańcuchy przeciwśnieżne.

 


07 luty 2006
DRUGI RAJD NARCIARSKI  "BIAŁEJ DOLINY" 
-
Zapraszamy na DRUGI RAJD NARCIARSKI "BIAŁEJ DOLINY" zakończony ogniskiem przy schronisku "Chatka Robaczka"
Rajd rozpocznie się o godz. 11:00 w dniu 18.02.2006 (sobota) z boiska byłej szkoły podstawowej nr. 2 ul. Słowackiego i kończy się zorganizowanym ogniskiem na polanie obok schroniska "Chatka Robaczka" ul. Żeromskiego. Kiełbaski i napoje można zakupić przy schronisku lub zakupić we własnym zakresie. Warunkiem uczestnictwa jest uiszczenie opłaty w wysokości 2 zł za użytkowanie narciarskich tras biegowych Stowarzyszenia Bieg Biastów. Rodziny biorące udział w rajdzie wykupują jeden bilet. Planowane zakończenie rajdu - ok. godz. 14:00.
Organizatorzy Rajdu: Komitet Społeczny przy SP 2, Schronisko "Chatka Robaczka", Stowarzyszenie Rozwoju Szklarskiej Poręby, Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie, miłośnicy narciarstwa biegowego.
Więcej informacji w Kalendarium imprez. (więcej)

KONKURS SZOPEK
Informujemy o konkursie ogłoszonym przez Parafię Rzymsko –Katolicką p.w. Bożego Ciała. W ramach obchodów 60 lecia pracy duszpasterskiej Franciszkanów w Szklarskiej Porębie Ojcowie Franciszkanie wzorując się na konkursie szopek krakowskich, zaproponowali mieszkańcom oraz gestorom bazy noclegowej wystawienie przed domami, hotelami, pensjonatami szopek na wolnym powietrzu. Szopki mogą być umieszczone na balkonach, tarasach w ogrodach. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wyraźna ekspozycja szopki widoczna również nocą. Szopki należy zgłaszać do proboszcza parafii Bożego Ciała. Zgłoszone do konkursu prace oceniać będzie komisja złożona z przedstawicieli parafii oraz władz lokalnych. Zgłoszenia: do dnia 31 grudnia 2005r w kancelarii parafialnej. Komisyjny przegląd: do dnia 16 stycznia 2006r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 31 stycznia 2006r. szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na www.szklarska.franciszkanie.pl oraz tel. 0-75  717 22 82
 


07 grudnia 2005
ZJAZD GWIAZD
-
Zawody narciarskie  zaliczane do cyklu Sudeckiej Młodzieżowej Ligi Sportowej Sezon Zima 2005/2006: org. Klub Narciarski "Szrenica", start godz. 11:00, stok narciarski "Puchatek" SkiArena Szrenica, zapisy na starcia na 30 min przed zawodami.
 


01 grudnia 2005
NARCIARSKI PUCHAR JELFY

W najbliższą sobotę (3 grudnia) ruszają po przerwie konserwacyjnej urządzenia SkiAreny Szrenica. Śnieg naturalny i sztuczny pokrył grubą warstwą nartostradę Puchatek. W tym dniu odbędą się pierwsze w tym sezonie zawody narciarskie - Narciarski Puchar Jelfy. Start godz. 10:00, zgłoszenia i szczegóły w biurze zawodów - Sudety IT Status; tel. 717-28-38, tel/fax 717-29-39. 
 


01 grudnia 2005
FESTYN MIKOŁAJKOWY
Tegoroczny Festyn Mikołajkowy odbędzie się 6 grudnia  na terenie byłej Szkoły Podstawowej nr. 2 (Biała Dolina). Do udziału zapraszamy przede wszystkim dzieci ze Szklarskiej Poręby. Każde może liczyć na mnóstwo słodkości, ciepłą herbatkę i drobny posiłek. Czas umili pokaz wielkich baniek mydlanych, konkursy i pokazy tresury psa przeprowadzone przez komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze, a przez cały czas trwania imprezy dzieciom będzie towarzyszyła policyjna maskotka – Komisarz Lew. Karkonoska Grupa GOPR oraz Łużycki Oddział Straży Granicznej zapewnią dzieciom przejażdżki skuterami śnieżnymi. 
Dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli zbierają się na skwerze Radiowej Trójki i o godz. 9.10 rozpoczynają przemarsz barwnym korowodem na teren imprezy.
Przewidywany czas trwania festynu – do godz. 14.00.
Organizatorami są: Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie oraz Komitet Społeczny przy Parafii p.w. Św. Maksymiliana Kolbe. 
 


01 grudnia 2005
KAWA CZY HERBATA TVP1 SPOD SZRENICY
9 grudnia ten znany program będzie emitowany ze Szklarskiej Poręby. 
Coraz lepiej układa się współpraca miasta z mediami ogólnopolskimi. Po wielu latach owocnej dla naszego miasta współpracy z Programem III Polskiego Radia zaczynamy organizować imprezy z publiczną telewizją Jedynką. Dzięki czynionym od kilku miesięcy zabiegom realizatorzy letniego cyklu audycji "Kawa czy herbata" wybrali naszą miejscowość na miejsce realizacji jej zimowej edycji. Tak więc 9 grudnia, otwarcia sezonu zimowego dokonamy pod Szrenicą wraz z wielomilionową publicznością z całego kraju. Szklarska Poręba będzie obecna na wizji od godziny 6.00 do 8.00. Zaplanowano również kolejne wejście antenowe po godzinie 16.00. Wspólnie z widzami zainaugurowany zostanie sezon narciarski, ale także telewizja pokaże zimowe atrakcje miasta oraz przedstawi program imprez zimowych. Z tej okazji chcemy przygotować rzeźbę śniegową, która będzie zapowiedzią VI Mistrzostw Polski w Rzeźbie ze Śniegu, które odbędą się 18 lutego. Zaprosiliśmy również do udziału w programie mistrzów sportów zaprzęgowych m.in. Andrzeja Wilczopolskiego i Mariusza Surówkę, którzy wystąpią przed kamerami ze swoimi wspaniałymi psami ras północnych. Nie zabraknie również przedstawicieli innych dyscyplin sportów zimowych począwszy od narciarstwa zjazdowego na biegowym kończąc. Przygotowania do takiego programu wymagają dużego wysiłku finansowego i organizacyjnego. Ogromne wsparcie finansowe otrzymaliśmy ze strony FIRMY SUDETY LIFT, która jest głównym sponsorem tego wydarzenia. Jak zawsze bez pomocy technicznej i organizacyjnej ze strony naszego partnera realizacja takich przedsięwzięć nie byłaby możliwa. Aby jednak mówić o pełnym sukcesie medialnym powinniśmy pokazać widzom TVP 1 zaangażowanie mieszkańców w sprawy dotyczące miasta i czynny udział dzieci i dorosłych w tym wydarzeniu. Zapraszamy wszystkich chętnych 9 grudnia na SkiArenę Szrenię w godz. 6:00 - 8:00. Gorąca atmosfera jaką stworzymy podczas realizacji programu będzie naszym największym atutem w oczach odbiorców "Kawy czy herbaty". Dla nikogo nie zabraknie gorącej herbaty z sokiem malinowym, a obserwowanie na żywo jak wygląda realizacja programu telewizyjnego zapadnie każdemu w pamięć i na pewno będzie sporym przeżyciem.

linki
Kawa czy Herbata
Popołudnie z Jedynką


24 listopada 2005
SZKLARSKA PORĘBA W EUROARCIE
Informujemy, że w dniu 23.11.2005 na Sesji Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie z inicjatywy dr Przemysława Wiatera podjęta została Uchwała dotycząca przystąpienia Szklarskiej Poręby do European Federation of Artist’s Colonies – Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych.
EuroArt – powstała pod auspicjami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w 1994 roku w Brukseli w celu stworzenia sieci kolonii artystycznych lub wiosek artystycznych w Europie. Reprezentują one wspólne dziedzictwo kulturowe Europy.
EuroArt ma obecnie 30 organizacji członkowskich, 20 organizacji stowarzyszonych i 26 członków reprezentujących 16 europejskich krajów. Wiele dodatkowych krajów ubiega się o członkostwo.
Federacja promuje swoich członków poprzez wystawy, wydawnictwa, internet. Bierze udział w targach turystycznych np. ITB w Berlinie. Prowadzi działalność: stypendia dla artystów, wymiana artystów, fundacje artystyczne, promocję artystów.
Szklarska Poręba ma wieloletnie tradycje kolonii artystów, przypomniane między innymi niedawno na międzynarodowej wystawie „Wspaniały krajobraz. Artyści i kolonie artystyczne w Karkonoszach w XX w.”
Kolonię artystyczną w Szklarskiej Porębie na początku XX wieku zamieszkiwali m.in.: bracia Carl i Gerhart Hauptmann, Wilhelm Bölsche, Bruno Wille, John Henry Mackey i Herman Stehr.
Obecnie w Szklarskiej Porębie działa środowisko artystyczne częstokroć nawiązujące do przeszłości tego miejsca i czerpiące, tak jak ich poprzednicy sprzed lat, inspirację twórczą z karkonoskiego krajobrazu.
W Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie - oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze prezentowana jest stała wystawa zatytułowana "Kolonia artystyczna w Szklarskiej Porębie wczoraj i dziś"
 


7 listopada 2005
TARGI TURYSTYCZNE 

W dniach 4 - 6 listopada odbyły się Targi Turystyczne w Görlitz. Oferta Szklarskiej Poręby była prezentowana na stoisku Starostwa Powiatowego. Najwięcej pytań dotyczyło oferty zimowego wypoczynku oraz oferty kuracyjnej. 

Kolejną ekspozycją targową na której będzie prezentowana Szklarska Poręba będą Targi Turystyczne "TOURISTIK & CARAVANING" w Lipsku w dniach 16 - 20 listopada. Chętnych gestorów bazy noclegowej do zaprezentowania swojej oferty prosimy o dostarczenie materiałów w języku niemieckim do Referatu Promocji Miasta (ul. Pstrowskiego 1) do 14 listopada. Odpłatność wynosi 100 zł.
 


27 października 2005
NOWY BASEN 
W dniu 24.10.2005 r. w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „OLIMP”  został oddany do użytku basen kąpielowy kryty o wymiarach 11m. dł. i 4,5m szer. Basen jest udostępniony także dla klientów nie będących gośćmi ośrodka.
Głębokość basenu od 0,9 m do 16 m. (łagodny spadek), wanna z hydromasażem.
Dodatkowe atrakcje przy basenie: atlas do ćwiczeń siłowych, sauna fińska sucha, masaże, aromaterapia, kąpiele perełkowe, kąpiele błotne, solarium.
Godziny otwarcia: 10.00 do 13.00 i 16.00 do 22.00, cena 20 zł. za 2 godz.
 


24 października 2005
PRZERWA KONSERWACYJNA 

Od 24 października wyciąg na Szrenicę jest nieczynny z powodu przerwy konserwacyjnej i zwyczajowego - jesiennego przeglądu technicznego. Wyciąg rusza 3 grudnia.
 


7 października 2005
TARGI TURYSTYCZNE TOUR SALON 

Tegoroczne Targi Turystyczne Tour Salon w Poznaniu odbędą się w terminie 19 - 22 października. Oferta Szklarskiej Poręby będzie prezentowana na wspólnym stoisku Karkonoszy . Jak co roku istnieje możliwość prezentacji obiektów noclegowych z naszej miejscowości. W przypadku zainteresowania prosimy o dostarczenie materiałów do Referatu Promocji Miasta (ul. Pstrowskiego 1) do 14 października (czwartek), odpłatność wynosi 50 zł. 
 


7 października 2005
WIZYTY STUDYJNE
W ostatnim czasie Szklarską Porębę odwiedzili dziennikarze z różnych stron świata... 
Podczas trwania Międzynarodowego Festiwalu Rowerowego Bike Action w dniach 12-14 sierpnia br. w Szklarskiej Porębie odbyło się spotkanie dziennikarzy zainteresowanych turystyką rowerową z Czech, Niemiec oraz Dani. W programie pobytu ujęte zostały zarówno najpiękniejsze atrakcje naszej miejscowości jak i całych Karkonoszy oraz Gór Izerskich. W sposób szczególny zaprezentowana została bogata oferta rowerowa Szklarskiej Poręby. Specyfiką tego study tour, oprócz tradycyjnego zwiedzania atrakcji turystycznych, był fakt, iż dziennikarze uczestniczyli w całodniowej wyprawie rowerowej z przewodnikiem. Uczestnicy mieli możliwość obserwowania startu maratonu, dekorację jego zwycięzców, a także ekstremalne skoki do wody na rowerze w wykonaniu polskich rowerzystów. Spotkanie miało na celu zainteresowanie mieszkańców Czech, Danii i Niemiec możliwością uprawiania górskiej turystyki rowerowej. Efektami wizyty będą publikacje artykułów promujących prezentowane trasy rowerowe, zarówno w opiniotwórczych gazetach codziennych, jak i specjalistycznych magazynach rowerowych. 
Organizatorami spotkania byli: Polska Organizacja Turystyczna, Dolnośląska Organizacja Turystyczna oraz Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie.
W ostatnich tygodniach odwiedzili nasze miasto dziennikarze prasowi oraz ekipy telewizyjne zainteresowane potencjałem turystycznym Dolnego Ślaska:

9-10.09.2005r. - study tour dziennikarzy prasowych oraz radiowych z USA. W programie podróży znalazły się: Wrocław, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój, Zamek Czocha, Jelenia Góra, Karpacz

10-11.09.2005r. - study tour telewizji węgierskiej MTV i HirTV oraz dziennikarzy z prasy branżowej. W programie podróży studyjnej znalazły się Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Karpacz, Polanica Zdrój.

W dniach 14 – 16 .10 2005r odbędzie się study tour akredytowanych w Polsce korespondentów zagranicznych. W programie podróży studyjnej: Wrocław, Jawor, Złotoryja, Lwówek Śląski, Jelenia Góra, Karpacz, Szklarska Poręba, Kowary, Krzeszów, Polanica Zdrój.
 


7 października 2005
NAGRODY LICZYRZEPY 
Podczas uroczystości wręczania tegorocznych nagród „Liczyrzepy 2005” przyznawanych przez Starostę Jeleniogórskiego dwa razy wywoływana była Szklarska Poręba. 
W kategorii „Najefektowniejsza promocja” został wyróżniony „WEEKEND Z ADRENALINĄ” . Kapituła uznała, że impreza organizowana od pięciu lat przez Urząd Miejski – Referat Promocji w najefektowniejszy sposób rozsławia region jeleniogórski. 
Laureatem nagrody „Za całokształt działalności na rzecz turystyki” został organizator największej masowej imprezy narciarskiej w Polsce – Biegu Piastów - jego pomysłodawca i niestrudzony realizator – komandor Biegu Julian Gozdowski. 
 


7 października 2005
FRANCISZKANIE W SZKLARSKIEJ PORĘBIE
W niedzielę 9 października o godz. 12:30 w Parafii p.w. Bożego Ciała odbędzie się festyn z okazji 60 – lecia działalności o.o. Franciszkanów w Szklarskiej Porębie. 

 

 
 | Kontakt |

Strona główna w górę