Turystyka
 
osobliwości przyrody •
 zabytki architektury •
 wędrówki piesze •
 na dwóch kółkach – wszystko o rowerach •
 mineralogiczna stolica Polski •
 rozrywka, rekreacja, sport •
 noclegi •
 gastronomia •


Zima
 
narty, snowboard •
 komunikat narciarski •

Tu i Teraz
 położenie i dojazd •
 połączenia autobusowe i kolejowe •
 pogoda na dziś •
 praktyczne informacje •

 miasta partnerskie, patron medialny •
 stolica radiowej trójki •

Imprezy
 kalendarium imprez •

Kultura
 kolonie artystów •
 muzea, galerie •

Dawne Dzieje
 historia miasta •
 Szklarska Poręba na starych widokówkach •
 Królestwo Ducha Gór •
 Walończycy i wędrujące huty szkła •

Z ostatniej chwili
 wydarzenia  •
 linki
 •
 galerie fotografii
  •
ciekawostki  •

 
 

Ciekawostki

podziękowania,


Niemożliwe stało się możliwe. Trójstronny kompromis miasto – inwestor – park
Dzień 26.10.2004 r. będzie w historii Szklarskiej Poręby datą znamienną, gdyż po kilkunastu latach prób osiągnięcia porozumienia dotyczącego inwestycji narciarskich w rejonie Szrenicy, dzięki staraniom władz miasta, lokalnych przedsiębiorców, a przede wszystkim, koordynującego rozmowy Głównego Konserwatora Przyrody prof. Zbigniewa Witkowskiego, osiągnięto kompromis udokumentowany stosownym protokołem. Spotkanie daje miastu szansę modernizacji infrastruktury narciarskiej, a tym samym dalszego rozwoju. Już za dwa lata powinna ruszyć nowa nitka wyciągu, 4-osobowa kanapa od dolnej stacji do „Świątecznego Kamienia”. W tym okresie trasy Skiareny Szrenica zmienią swoje oblicze – zostaną poszerzone, wyrównane, połączone dodatkowymi łącznikami i wzbogacone o system sztucznego dośnieżania.
A na razie ...

Puchatek złagodniał - Skiarena Szrenica
Nartostrada „Puchatek” otrzymała przed sezonem zimowym nowy wizerunek.
Zniwelowano teren, gruntownie przebudowano podłoże, co pozwoli cieszyć się szusowaniem już przy niewielkiej ilości śniegu po nawierzchni tak równej jak pole golfowe.

Stary – nowy „Babiniec”
W starym miejscu, ale zupełnie nowy stok i wyciąg orczykowy, uruchomiony w poprzednim sezonie zimowym w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach. „Babiniec” oferuje trzy trasy - czerwoną, niebieską i snowboardową, jazdy nocne, zaplecze gastronomiczne, karnety punktowe, pomoc instruktorów i wypożyczalnię sprzętu.
Uwaga! W tym sezonie narciarskim będzie kursował na trasie do „Babińca” oznakowany „ski-bus” dla narciarzy.

„Atomowy” sprzęt testowy
W swoje podwoje zaprasza Centrum Testowe Atomic (Biuro Sudety IT - Status), które w tym sezonie zimowym udostępnia do testowania najnowsze modele nart firmy „Atomic”:
Metron - dla carveróv i freeriderów
Race – zwycięzca Pucharu Świata producentów
SX - dla crossowców i speederów
Balanze - zaspakajające wszystkie kobiece gusta. Nic dodać, tylko szusssss....

Klasycznie w Górch Izerskich
Jakuszyce - to bez wątpienia jeden z najlepszych ośrodków narciarstwa biegowego w Europie. Potwierdzeniem jest rosnąca z roku na rok na jakuszyckich trasach liczba obcokrajowców i płynące z ich ust słowa zachwytu. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym, pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny (ostatnia impreza narciarska, Śnieżna Majówka, rozgrywana jest rokrocznie 1-go maja). Od lat na terenie ośrodka rozgrywana jest znana wśród miłośników narciarstwa biegowego, największa tego typu masowa impreza w Polsce – „Bieg Piastów.”

Nowe trasy, nowe możliwości
Wytyczono nowe trasy i łączniki oraz wprowadzono dodatkowe oznakowanie tras.
Nowa trasa 20 kilometrowa została poprowadzona w stronę Zwaliska i Diabelskiego Kanionu, krzyżuje się z innymi trasami przy Walońskim Kamieniu i na Rozdrożu pod Cichą Równią.
Przygotowane zostaną dwie trasy umożliwiające dojście lub dobiegnięcie na nartach do Polany Jakuszyckiej. Pierwsza - drogą leśną z rejonu Zakrętu Śmierci oraz druga - „torowiskiem” od dawnej stacji kolejowej „Huta” do Walońskiego Kamienia.

Jakuszyckie trasy zimą to prawdziwa Wieża Babel. W tym wielojęzycznym tłumie biegaczy słychać często swojskie „Ahoj”. Doceniając jakość polskich tras coraz więcej naszych czeskich sąsiadów przechodzi na naszą stronę Gór Izerskich. Co ciekawe, trenują na nich również czescy zawodnicy.

Tegoroczny sezon zimowy w Jakuszycach rozpoczął się już w październiku. Jako jedna z pierwszych trenowała tu Polska Kadra Paraolimpijska.

Padł rekord Biegu Piastów. Na dzień 1.12.2004 wpłynęło już 975 zgłoszeń do XXIX Biegu Piastów. Jest to ewenement w historii organizacji imprezy. Jak dotąd o tej porze roku zaczynały wpływać pierwsze zgłoszenia udziału w imprezie. Ten fakt zwiastuje olbrzymie zainteresowanie oraz rekordową frekwencję.

Ubiegłoroczna edycja Biegu Piastów otrzymała w Euroloppet wyróżnienie za przygotowanie tras i organizację imprezy.

„Bieg Piastów” otrzymał propozycję przystąpienia do grona prestiżowych imprez narciarskich WORLDLOPPET. Z akcesją do Wordloppet związane są jednak spore koszty, sama składka wpisowa to kwota rzędu 20 tys. EURO. Tak wysokim kosztom nie jest w stanie sprostać ani Stowarzyszenie, ani Miasto dlatego spróbujmy zainteresować tą kwestią centralne zarządy i władze sportowe.

Psi żywot – sporty zaprzęgowe
Od 2003 roku przy trasach narciarskich Biegu Piastów funkcjonuje całosezonowy ośrodek treningowy sportów zaprzęgowych. Ta wspaniała dyscyplina doskonale wkomponowała się w krajobraz Gór Izerskich. Imprezy w randze Mistrzostw i Pucharu Europy organizowane przez Polską Federację Sportów Zaprzęgowych Psów Ras Północnych gromadzą najlepszych maszerów i czworonożnych zawodników z całego świata. 

Stara Chata Walońska – siedziba Celtów, Walonów i Laborantów
Mistrz Waloński – Juliusz Naumowicz, realizując wytrwale swoją wizję walońskiej enklawy na szklarskoporębskiej ziemi, zakończył budowę Sali Celtyckiej i Suszarni Karkonoskich Ziół, tym samym Gar Mocy podniósł się o dwa piętra. W jednym miejscu skupione zostały najstarsze i najbardziej tajemnicze karkonoskie tradycje. Walończycy wywodzą się bezpośrednio od Celtów, którzy stworzyli podwaliny europejskiej cywilizacji. Do dziś kultura, sztuka i tajemna wiedza Druidów wzbudzają wielkie emocje. To właśnie wiedzę Celtów wykorzystywali w geologicznej penetracji i górniczej eksploatacji skarbów ziemi Walończycy. Laboranci, przez bez mała 200 lat odkrywali dla Europejczyków kolejny skarb naszych gór – karkonoskie zioła, a sporządzane przez nich mikstury i maści uważano za panaceum na wszelkie dolegliwości, z globusem na czele.

Chyląc głowę przed Mistrzem Walońskim gratulujemy, a na szczególna uwagę zasługuje fakt, że cały obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Morski oddech w górach
Kultowy w latach PRL-u wśród szkolnych wycieczek bar „Bajka” zyskał zupełnie nowe oblicze. Od tego sezonu będzie można tu „pożywić” zmysły i nasz układ odpornościowy w największej w Karkonoszach, mikroklimatycznej grocie solno - jodowej. Szczególnie polecamy seanse fioletowe, niebieskie lub indygo uspokajające zmysły oraz łagodzące emocje i stresy.

Nowa odnowa
Ośrodek Wczasowy OLIMP, przy ul. 1-go Maja 62 rozpoczął realizację inwestycji mającej na celu kompleksowe unowocześnienie obiektu. W marcu 2005 roku planuje się ukończenie budowy basenu krytego wraz z systemem urządzeń odnowy biologicznej. Projekt obejmuje również budowę nowoczesnej sali konferencyjnej z przeznaczeniem dla 130 osób wyposażonej w specjalistyczny sprzęt m.in. do tłumaczenia symultanicznego.

 


Podziękowania

Dziękujemy autorom zdjęć za udostępnienie fotografii

Zygmunt Trylański
Cezary Wiklik
Wiesław Mażul
Jacek Ciszak

Wydawnictwu PLAN za udostępnienie mapek.    www.plan.pl
 

 
 | Kontakt |

Strona główna w górę