Turystyka
 
osobliwości przyrody •
 zabytki architektury •
 wędrówki piesze •
 na dwóch kółkach – wszystko o rowerach •
 mineralogiczna stolica Polski •
 rozrywka, rekreacja, sport •
 noclegi •
 gastronomia •


Zima
 
narty, snowboard •
 komunikat narciarski •

Tu i Teraz
 położenie i dojazd •
 połączenia autobusowe i kolejowe •
 
 pogoda na dziś •
 praktyczne informacje •

 miasta partnerskie, patron medialny •

Imprezy
 kalendarium imprez •

Kultura
 kolonie artystów •
 muzea, galerie •

Dawne Dzieje
 historia miasta •
 Szklarska Poręba na starych widokówkach •
 Królestwo Ducha Gór •
 Walończycy i wędrujące huty szkła •

Z ostatniej chwili
 wydarzenia  •
 linki
 •
 galerie fotografii
  •
ciekawostki  •

 
 

Osobliwości przyrody

Karkonosze , Góry Izerskie , Wodospad Kamieńczyka , Wodospad Szklarki , Śnieżne Kotły , Szrenica , Krucze Skały , Krzywe Baszty , Zakręt Śmierci , Wysoki Kamień , Złoty Widok , Chybotek , Czerwona Jama


Karkonosze – najwyższe i niewątpliwie najlepiej znane pasmo Sudetów. Dzięki bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej (sieć szlaków turystycznych, schronisk górskich, urządzeń narciarskich) stanowią od stuleci cel górskich wędrowców i narciarzy. Ich niewątpliwe piękno, bogactwo osobliwości przyrody, zachwycające panoramy i wyjątkowa atmosfera przyciągają artystów i ludzi wrażliwych na naturalne piękno otoczenia. Unikatowa fauna i flora przyciąga w Karkonosze przyrodników i badaczy natury.

Karkonosze ciągną się pasmem o długości 36 km od Przełęczy Szklarskiej (osiedle Jakuszyce) aż do Bramy Lubawskiej na wschodzie. Wyraźnie wyeksponowany w krajobrazie Główny Grzbiet Karkonoszy – Śląski biegnący od Szklarskiej Poręby do Przełęczy pod Śnieżką i najwyższa kulminacja Sudetów – Śnieżka (1603m npm.) wzbudzały zawsze zachwyt i należny górom respekt, stąd Karkonosze nazywano Górami Olbrzymimi.

Karkonosze zbudowane są głównie z granitu, którego tzw. ostańce stanowią charakterystyczne dla tego pasma formy skalne – pojedyncze baszty lub grupy skał wyróżniają krajobraz Karkonoszy od krajobrazu innych gór.


Opłaty  za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego
 • jednodniowy 4,00 zł normalny 2,00 zł ulgowy
 • trzydniowy 8,00 zł normalny 4,00 zł ulgowy
  zbiorowy (1 dzień / 10 osób) 28,00 zł normalny 14,00 zł ulgowy


http://www.kpnmab.pl/

 


Góry Izerskie są najdalej na zachód wysuniętym pasmem Sudetów, które łączą się z Karkonoszami przez Przełęcz Szklarską (osiedle Jakuszyce), a naturalną granicą pomiędzy tymi pasmami jest rzeka Kamienna przepływająca przez Szklarską Porębę pięknym, górskim przełomem rzecznym. Przez Góry Izerskie biegnie sieć szlaków turystycznych, w tym Główny Szlak Sudecki (GSS) znakowany kolorem czerwonym. Szczególnie widokowe są szlaki prowadzące na wierzchowiny Gór Izerskich, skąd roztaczają się przepiękne panoramy na Sudety Zachodnie. Polecamy wycieczkę na Wysoki Kamień (1058 m npm.) jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy. Po Górach Izerskich biegnie prawie 200km oznakowanych tras rowerowych, a zimą jest to prawdziwe królestwo narciarstwa. klasycznego i sportów zaprzęgowych.


panorama na Szrenicę z Gór Izerskich

Przyrodniczo bardzo cenne są występujące w górnych partiach Gór Izerskich łąki subalpejskie z torfowiskami wysokimi – obszar Hali Izerskiej stanowi rezerwat przyrody Dolina Izery. Mało kto wie, że Hala Izerska jest polskim biegunem zimna, ponieważ odnotowuje się tutaj najniższe temperatury średnioroczne w Polsce i najwyższe dobowe wahania temperatur.

W średniowieczu Góry Izerskie były intensywnie eksploatowane przez poszukiwaczy skarbów ziemi – Walończyków, gdyż stanowią bardzo bogato okruszcowany obszar górski. Ślady po Walończykach zachowały się do dzisiaj są to dawne sztolnie, wyrobiska i pozostawione na skałach tajne walońskie znaki.
 


Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w Sudetach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości , jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części wykuta sztucznie przez Walończyków, jaskinia – tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas Sielanka".

Dojście z centrum miasta szlakiem czerwonym (GSS) – od węzła szlaków Szklarska Poręba-centrum ul. Sikorskiego lub szlakiem czarnym biegnącym obok dolnej stacji Kolei Linowej "Szrenica"

Dojście z centrum miasta szlakiem czerwonym (GSS) – od węzła szlaków Szklarska Poręba-centrum ul. Sikorskiego lub szlakiem czarnym biegnącym obok dolnej stacji Kolei Linowej "Szrenica"

Opłaty specjalne za wstęp do Wąwozu Kamieńczyka
 • jednorazowe 4,00 zł normalny 2,00 zł ulgowy
 • zbiorowy (1 dzień / 10 osób) 28,00 zł normalny 14,00 zł ulgowy


 


Wodospad Szklarki - malowniczo położony na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego obejmującej przepiękny przełomowy odcinek potoku Szklarka tzw. Wąwóz Szklarki. W środkowej części Wąwozu, na skalnym progu na wysokości 520 m npm. znajduje się Wodospad Szklarki, spadający kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie strumień wody o wysokości 13,3 m.
Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity. Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą już z średniowiecza i przez wszystkie stulecia był uwieczniany w opisach, rycinach i obrazach, bowiem uważano to miejsce za szczególnie romantyczne i piękne. Przy wodospadzie schronisko „Kochanówka”.

Dojście z centrum miasta szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamienna lub szlakiem czarnym (szlak okrężny wokół Szklarskiej Poręby). Obok Wodospadu Szklarki biegnie też szlak niebieski z Piechowic do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”

Opłaty  za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego
 • jednodniowy 4,00 zł normalny 2,00 zł ulgowy
 • trzydniowy 8,00 zł normalny 4,00 zł ulgowy
  zbiorowy (1 dzień / 10 osób) 28,00 zł normalny 14,00 zł ulgowy
 


Śnieżne Kotły – dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Są one rozdzielone wąską skalną grzędą i wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m npm. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł (Wschodni ) ma 800 m długości i 600 m szerokości łącznie z Małym Kotłem (Zachodnim) stanowią ścisły rezerwat przyrody o pow. 127 ha. Nazwa Kotłów wywodzi się z płatów śniegu, które utrzymują się pod pionowymi zerwami skalnymi do późnego lata (w 1970 r. do 2 września). Śnieżne Kotły to również najbogatsze zbiorowisko górskiej flory i to nie tylko w Karkonoszach, lecz także w całych Sudetach. Nad Śnieżnymi Kotłami skałki Czarcia Ambona - punkt widokowy na dno kotłów, obok budynek stacji przekaźnikowej RTV.

Dojście Głównym Szlakiem Sudeckim (czerwony-grzbietowy) lub z Hali Pod Łabskim Szczytem szlakiem żółtym. W głąb Śnieżnych Kotłów prowadzi od Hali Pod Łabskim Szczytem szlak zielony tzw. "Ścieżka nad reglami" (uwaga! szlak trudny a zimą zamknięty!)


 


Szrenica – szczyt górujący nad miastem (1362 m npm. ), na który prowadzi krzesełkowa Kolej Linowa "Szrenica". Na szczycie znajduje się znane schronisko górskie „Szrenica” a wierzchołek góry pokryty jest granitowym gołoborzem. Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką panują tu warunki śniegowe takie, jak w Alpach na wysokości 2000 m npm. Ten naturalny walor sprawił, że od kilku lat na obszarze góry powstaje nowoczesny ośrodek narciarski SKI ARENA SZRENICA. To 20 km nartostrad na zboczu Szrenicy i malowniczej Hali Szrenickiej oraz cały zespół wyciągów tworzących infrastrukturę narciarską. Szrenica jest wybitnym punktem widokowym. Obok ciekawe grupy skalne – Końskie Łby, Szronowiec, Trzy Świnki.

Dojście szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki) lub dla mniej wytrwałych wjazd wyciągiem krzesełkowym i dojście ok. 10 min. łącznikiem czarnym. Północne i wschodnie zbocza Szrenicy trawersuje szlak zielony z hali Szrenickiej przez Końskie Łby do schroniska Pod Łabskim Szczytem.
 


 


Krucze Skały – okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30m będące doskonałym punktem widokowym. Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych - Szkoła Górska "Quasar". Pod okiem instruktora można uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym. Kontakt do Szkoły Górskiej „Quasar” - 0503 158 607

Dojście z centrum miasta szlakiem czerwonym (ul. Sikorskiego) potem ul. Mickiewicza


 


Krzywe Baszty – położona na lewym brzegu rzeki Kamiennej , granitowa silnie pochylona grupa skalna o wysokości 18 m. W południowej ścianie znajduje się niewielka jaskinia powstała w wyniku eksploatacji złóż pegmatytów.

Dojście z centrum miasta szlakiem czerwonym (ul. Sikorskiego)
 


 


Zakręt Śmierci – na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775m npm. znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt (droga zatacza łuk prawie 180' ). Wspaniały punkt widokowy z panoramą Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Zakręt Śmierci swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym spowodowanym przez, nie zachowujących należnej ostrożności, kierowców. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu.

Dojście ul. Buczka, Dworcowa, Armii Krajowej kierunek na Świeradów Zdrój. Przez Zakręt Śmierci prowadzi szlak czarny (okrężny wokół Szklarskiej Poręby) i szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zbójeckie Skały na Wysoki Kamień.
 

Panorama z Zakrętu Śmierci


Wysoki Kamień - górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m. , położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na szczycie funkcjonuje mały sklepik oraz bufet. Trwa budowa nowego schroniska. Gospodarzami Wysokiego Kamienia jest rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby.   W średniowieczu teren intensywnie eksploatowany przez Walończyków i opisywany w legendach.

Przez Wysoki Kamień prowadzi szlak czerwony (GSS) ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdrój oraz szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zakręt Śmierci.


<więcej zdjęć>
fotografie: Józef Paweł Gołba
 


Złoty Widok – Okazały i bardzo stromy próg skalny nad doliną Kamiennej o wysokości do 20m, bardzo dobry punkt widokowy na Karkonosze - Szrenicę i Śnieżkę. W pobliżu Grób Karkonosza i Chybotek – miejsca owiane licznymi legendami.

Dojście od szlaku niebieskiego okolice ul. Matejki
 


 


Chybotek – od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku granitowych bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać. Ze względu na swój kształt zwany był także „Misą cukru”. Z Chybotkiem związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór. Skałę tę otaczała aura tajemniczości i według starodawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.

Dojście od szlaku niebieskiego (w pobliżu Złoty Widok i Grób Karkonosza)


 


Czerwona Jama – sztucznie powstała w wyniku eksploatacji pegmatytów w skalistym brzegu Kamiennej jaskinia - około 6m głębokości i około 4m wysokości

Dojście od szlaku zielonego prowadzącego do Wodospadu Szklarki
 


 

 

 | Kontakt |

Strona główna w górę